Domů     John a Yoko: (Téměř) nerozlučná dvojice
John a Yoko: (Téměř) nerozlučná dvojice
30.5.2023

Vztah světové hvězdy kapely The Beatles a umělkyně s japonskými kořeny je údajně důvodem rozpadu legendárního hudebního tělesa. Lennon a Ono jsou silně angažovaní v politice, ve vlastním hudebním projektu, filmových experimentech a hlavně šíření míru.

Stávají se nerozdělitelnými sólisty a kapela „Brouků“ datum jejich sňatku přežije jen o jeden rok. A svět z toho šílí.

John Winston Ono Lennon (1940–1980) v pouhých 15 letech zakládá skiff a rock’n‘rollovou skupinu The Quarrymen a po setkání s Paulem McCartneym (*1942) vzniká proslulé duo, jádro kapely The Beatles.

Cestu za slávou provází McCartneyovo přijetí 14letého kytaristy George Harrisona (1943–2001) a Lennonův výběr basisty Stuarta Sutcliffa (1940–1962) a bubeníka Petera Randolpha Besta (*1941).

V roce 1962 po úrazu při pouliční šarvátce umírá autor nového názvu kapely, Sutcliff, a zároveň dochází k obměně Besta za poslední pilíř „Brouků“ – Ringo Starra (*1940).

Krátce nato nová formace nahrává první singl Love me Do a po jejím úspěchu v anglických hitparádách obratem vzniká debutové album Please Please Me.

Mohli Beatles hrát dál, kdyby nebylo Yoko Ono? FOTO: UPI / Creative Commons / volné dílo
Mohli Beatles hrát dál, kdyby nebylo Yoko Ono? FOTO: UPI / Creative Commons / volné dílo

Seznam milostných dobrodružství se plní

Oproti tomu o sedm let starší Yoko Ono (*1933), která se do Ameriky dostává se svým otcem po druhé světové válce, prožívá nešťastné manželství s avantgardním umělcem a prchá zpátky do domovského Japonska.

Takže zatímco se Lennon škrábe po hudebním žebříčku popularity, Ono se rozvádí, opět vdává, tentokrát za filmového producenta, a v roce 1963 se jí rodí dcera.

Otcem se stává i Lennon, který za svou choť pojímá bývalou spolužačku Cynthii Powellovou (1939–2015), jež mu povila syna Juliana (*1963). Ale ani toto manželství není šťastné.

V té době již světově známý Lennon podvádí svou manželku s řadou fanynek a aktualizuje si přesný seznam svých milenek. Ten jí dokonce předkládá po své cestě Indií, manželé mají oddělené ložnice a jejich rozchod je na spadnutí.

Objev v kuchyni

Posledním hřebíčkem do hrobu Lennonova oficiálního svazku je právě setkání s Yoko Ono. Poprvé se potkávají v listopadu roku 1966, kdy se John zúčastní její vernisáže v londýnské galerii. Pro Lennona je to osudový srdcový zásah, Yoko jej doslova očarovává.

Dostává od ní při tomto krátkém setkání kartičku s nápisem „Dýchej“. Její obdobu mu pak po několik měsíců zasílá domů. Znovu se setkají po více než půl roce na další z umělkyniných výstav a jejich životy se už nemají rozdělit.

Začínají se scházet, John dokonce financuje aktivity své starší milenky a všechno vrcholí společně stráveným týdnem v květnu 1968, kdy Lennon posílá svou manželku na dovolenou do Řecka a Yoko bere k sobě domů.

Společně se poprvé milují, experimentují s drogami a hudbou, vzniká základ jejich společného alba Unfinished Music No. 1: Two Virgins. Po návratu z dovolené Cynthia oba milence nachází sedět ve své kuchyni.

John si s Yoko rozuměl i na pódiu. FOTO: University of Michigan / Creative Commons / volné dílo
John si s Yoko rozuměl i na pódiu. FOTO: University of Michigan / Creative Commons / volné dílo

Našly se dvě komplikované duše

Nejprve se tajně schází v bytě Ringo Starra, ale u příležitosti premiéry divadelní adaptace Lennonovy knihy Písání spolu vystupují bok po boku na veřejnosti a záhy nato oba žádají o rozvod.

Cynthia alespoň ze slavného umělce vysoudí tučné alimenty na výchovu syna a Lennon musí z manželství vyplatit i Yoko. Za tučnou částku se její manžel i se společnou dcerou doslova vytrácí ze světa. Jejich cesta je volná.

Tráví spolu (a společným užíváním drog) veškerý čas, společně chodí i na zkoušky „Brouků“. Přicházejí však i smutnější okamžiky, když Yoko pod tíhou závislosti ztrácí první společný plod lásky, v následujících letech jí čekají ještě dva potraty.

Yoko na prvním místě

K oficiálnímu stvrzení vzájemné lásky dochází 26. března 1969 na Gibraltaru, jejich svatební cesta po Paříži a Amsterdamu se strhne v happening Bed-in, tedy týden milenců v posteli před zraky novinářů.

A na Lennona čeká jenom kritika. Údajně chová ke své nové manželce city jako syn ke své matce a podvádí s ní nejen skupinu The Beatles, ale i posluchače z celého světa.

Definitivní konec

Jenže otrávení nejsou jen fandové kultovního hudebníka, ale i sám Lennon. Touží po kvalitních koncertech, jež ve skutečnosti ruší ječící fanynky, a po hlubším sdělení, které dokáže sdílet jen s Yoko.

Roku 1969 dochází k posledním společnému vystoupení formace The Beatles na střeše budovy Apple v Saville Row. Přestože ještě společně natáčejí poslední studiové album, jsou mezi nimi už opravdové neshody a Lennon oznamuje McCartneymu, že z kapely odchází.

McCartneyova reakce je překvapivě přijetí situace, jen starého přítele prosí, aby si rozpad skupiny zatím nechal pro sebe. Oficiální konec „Brouků“ tak přichází v dubnu roku 1970.

Únos nevlastní dcery

Toho Lennon využívá k propagaci sólového alba a tráví veškerý čas s Yoko. Společně se pouští do osvětové kampaně za mír, stěhují se do luxusního bytu u newyorského Central Parku a cestují po světě.

Lennon se v rámci láskou, drogami i slávou poblouzněného života dopouští i nezákonného jednání. Roku 1969 bere na výlet Yoko Ono i jejich děti.

Dochází však k autonehodě, ze které sice všichni vyváznou bez vážné újmy, ale Yoko se nedokáže se svým bývalým dohodnout na další společné péči o dceru. Lennon se to rozhodne vyřešit po svém:

Když se dozví, že je dívka na Mallorce, pokouší se ji unést z hotelového dětského hřiště. Policie jej však zadržuje a mimosoudní vyrovnání události jej jistě stojí nemalé peníze.

Manželé prožívají první krizi zapříčiněnou nezvladatelnými požadavky na volný život.

Cesta ke štěstí nevede

John Lennon tráví dovolenou v Los Angeles, kde bere drogy a na jeho loži se střídá řada milenek včetně čínské služebné, kterou mu manželka na cestu doslova vnutila. Ale ani Yoko Ono není bez chyby.

Ve společném newyorském bytě se zatím schází s řadou mužů, o holdování drogám ani nemluvě. Ale tohle bezútěšné období pomáhá oběma umělcům načerpat novou energii.

Lennon se vrací k ženě i hudbě a na jeho 35. narozeniny Yoko přivádí na svět syna Seana (*1975). Lennon konečně nachází svůj klid, čas na silné rodinné vazby, uzavírá se před celým světem a věnuje se jen svému synovi.

Nachází si dokonce čas na návštěvu japonské rodiny Yoko Ono, cestuje po jihovýchodní Asii, Africe. O společný majetek se v té době stará Yoko a podle bohatství, jež čítá na 250 milionů dolarů, je to zdatná obchodnice.

Mark David Chapman svými výstřely ukončil všechny spekulace o obnovení Beatles. FOTO: usatoday / Creative Commons / volné dílo
Mark David Chapman svými výstřely ukončil všechny spekulace o obnovení Beatles. FOTO: usatoday / Creative Commons / volné dílo

Smrtící série výstřelů

Šanci na životní zklidnění ale Lennon a Ono nedostanou. V prosinci roku 1980 na Johna před jeho domem pětkrát vystřelí vyšinutý fanoušek Mark David Chapman (*1955).

John se svou ženou vystupuje z vozidla a jedna ze čtyř kulek, které ho zasahují, míří na krk. Přestože na místě je obratem policie a Lennona dokonce převáží do nejbližší nemocnice její hlídky, podle sloužícího lékaře je už po příjezdu hudebník mrtev.

Kvůli přetnuté krční tepně ztrácí 80 procent krve a Yoko už nemá příležitost mu znovu pohlédnout do očí. Asi 15 minut po oznámení Johnovy smrti se Yoko Ono vrací ke svému synovi.

Vražda legendy ji hluboce zasahuje, odmítá veřejný pohřeb a obřady, nechává Johnovo tělo zpopelnit a vyzvedává si sama jeho popel. Dodnes bydlí v jejich bytě na Manhattanu a bojuje například proti volnému držení zbraní ve Spojených státech.

Dokonce zveřejňuje fotografii krvavých Lennonových brýlí, které měl na tváři v den své násilné smrti.

Foto: Bernard Gotfryd / Creative Commons / volné dílo, UPI / Creative Commons / volné dílo, University of Michigan / Creative Commons / volné dílo, usatoday / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
Lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
Lifestyle
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
reklama
svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
historie
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří […]
Král valčíků se málem stal knihařem
Malý Johann Strauss starší (1804–1849) fascinovaně hledí na housle, jež svírá v ruce romský hudebník, hrající v jejich hospodě U Dobrého pastýře na vídeňské periferii v Leopoldstadtu. Kapely tu muzicírují den co den, někdy třeba jenom za porci guláše. Právě ony vytvářejí atmosféru vídeňských krčem. K Pastýři chodí řada spisovatelů i skladatel Wenzel Müller (1767–1835) se svým textařem. […]
Práva Židů u nás: Jejich postavení zlepšil reformní císař Josef II.
O vydání prvních privilegií Židům žijícím u nás se postaral Václav I. (1205–1253), jejich znění ale bohužel neznáme. Postavení Židů pak v letech 1254–1262 upravuje jeho syn Přemysl Otakar II. (kolem R. 1233–1278) ve spise Statuta Iudaeorum. Stávají se královským majetkem, protože získávají postavení služebníků královské komory. Útok na ně se tak v podstatě rovná útoku přímo […]
Konec templářů: Neposlušné bratry natahovali na skřipec a pálili ohněm
Proces s řádem templářů je na podzim roku 1307 v plném proudu. Francouzský král Filip IV. Sličný řádí. „Budu prověřovat obvinění templářů. Věřím, že jsou neodůvodněná,“ rozhodne papež Klement V. a v prosinci 1307 vysílá do Paříže dva kardinály. Velmistr řádu templářů Jakub de Molay (kolem r. 1243–1314) a řada dalších templářů odvolává své vynucené přiznání. Svatá otec […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem