Domů     Jiří Šlitr: Odešel v náručí milenky?
Jiří Šlitr: Odešel v náručí milenky?
30.5.2024

Šlo o nešťastnou souhru náhod? To se dodnes neví a pravděpodobně se to již nikdo nedozví.

Po odchodu geniálního hudebního skladatele Jiřího Šlitra se spekulovalo i o tom, že mu k odchodu na onen svět pomohla i mladinká dívenka, která našla v jeho bytě smrt spolu s ním.

Vystudoval práva jen proto, aby udělal radost rodičům. Jiří Šlitr (1924–1969) se totiž narodil s jiným talentem. Složil velké množství písniček, které dodnes nezestárly.

A jistě by jich bylo ještě více, kdyby neodešel ze světa tragickým a záhadným způsobem.

Zpívající právník

Doktor Šlitr. Možná si vybavujete, že se tak občas představoval. Osobnost, která je neodmyslitelně spojena se slavným pražským divadlem Semafor, má původně nakročeno k jiné profesi.

Už jako dítě v předškolním věku prokazuje umělecký talent, krásně maluje a hraje na klavír. Zájem o výtvarno v něm probudí tatínek, který je učitelem, lásku k pianu v něm podporuje maminka. Přitom je Šlitr je samouk, nikdy nechodil do žádné hudební školy.

Vystuduje gymnázium, po maturitě nastoupí jako úředník do slévárny. Probíhá tehdy druhá světová válka a pro Šlitra to tak je jediné řešení, jak se vyhnout pracovnímu nasazení v Německu. Po válce pokračuje ve studiu na přání otce.

Ten nechce mít ze syna umělce, radí mu, aby se dal na práva. Jenže Šlitr mladší nemá v úmyslu oblékat soudcovský talár, věnovat se advokacii nebo právnické činnosti. Jakmile úspěšně odpromuje, předává diplom otci a přiznává, že si vybral dráhu umělce.

Suchý a Šlitr nebyli přátelé

Má štěstí, brzy potká dalšího talentovaného muže, s nímž se navíc skvěle doplňuje. Jiří Suchý (*1931) ovšem později prozradil, že i když profesně fungovali skvěle, přátelé dlouho nebyli.

„Mezi námi byl takovej zvláštní vztah, protože jsme byli každej absolutně mentálně jinej. Nás spojovalo divadlo, tam jsme si celkem rozuměli.

To byl jedinej bod, kde nám to klapalo,“ prozradil Suchý s tím, že přátelství mezi nimi se zrodilo v podstatě až rok před Šlitrovou smrtí.

Rychlý úspěch

Zatímco Suchý píše texty, Šlitr pro ně skládá hudbu. Řadu textů Suchému ovšem vrací s tím, že se nedají zhudebnit. Ti dva se ostatně často špičkují. Suchý prozradil, že Šlitr toužil, aby po něm byly pojmenované bonbony.

Zkrátka chtěl mít Šlitrovky jako Karel Hašler (1879–1941) Hašlerky. „Řekl jsem mu, že takové bonbony by nikdo nevzal do huby,“ smál se Suchý. Naštěstí ani to neukončilo jejich spolupráci, společně v roce 1959 zakládají divadlo Semafor.

Je zajímavé, že Šlitr se nikdy oficiálně nestane jeho zaměstnancem, celou dobu je pouze externím spolupracovníkem. Problémy s tím, že by mu scházelo povinné razítko v občance, ale nemá.

Využívá svého dalšího talentu a je členem Svazu výtvarníků, což stačí jako důkaz toho, že není příživník.

Hudebník i herec

Šlitr nejprve skládá písničky, brzy se však objevuje i jako herec na jevišti. Svoji premiéru před diváky si odbude v tehdejším Gottwaldově, dnes Zlíně.

Suchý si není jistý, jak živé vystoupení jeho kolegy dopadne, diváci si prý ale Šlitra oblíbí, a za pár let má dokonce v Semaforu svůj vlastní recitál. To mu přinese samozřejmě i přízeň žen.

Jeho smrt je dodnes záhadou, rodiče poznali vnučku až po jeho odchodu. Foto: JiriMatejicek – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0
Jeho smrt je dodnes záhadou, rodiče poznali vnučku až po jeho odchodu. Foto: JiriMatejicek – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0

Spousta žen a ty vyvolené

Šlitrův osobní život je obestřen tajemstvím. Ututlat se mu nepodaří vztah s herečkou Sylvou Daníčkovou (*1935), s níž žije 11 let, ovšem během nich se několikrát rozejdou a znovu navážou pouto.

Během této doby pak přijde na svět i dítko, dcera Dominika (*1966), jejíž matkou je scenáristka Bohumíra Peychlová (*1935). Na počátku všeho stojí zvláštní náhoda.

S Bohumírou se Šlitr začíná náhodně setkávat častěji, než u něj bývalo zvykem, sám začne ta setkání počítat. Navrhuje, že pokud se spolu uvidí podesáté, něco to znamená a dají si rande. Je tedy pravda, že tomu trochu napomohl.

Po devátém setkání, před delší zahraniční cestou, obejde domovní blok, a dojde tak k setkání desátému. Nový milostný vztah je na světě a nezůstane bez následků. Jiří se stává otcem dcerky a oficiálně se k tomu i přihlásí.

Ovšem veřejně své otcovství tají, ani rodiče za jeho života netuší, že mají vnučku.

Mohl to dotáhnout do Ameriky?

Šlitrovi lidé říkají, že má na víc než jen zůstávat v tehdejším Československu. Kromě svých schopností je rovněž pořádný dříč, nedělá mu problém pracovat i 15 hodin denně. Svému okolí později, v dobách největší slávy, dává najevo, že je mu Praha už malá.

To vadí Suchému, navíc i skutečnost, že Šlitr má zaječí úmysly a chce si na vlastní kůži vyzkoušet, jestli prorazí za hranicemi. Vybírá si Spojené státy americké, kde stráví půl roku. Nějak výrazněji se tam prosadit se mu ale nepodaří, a tak se vrací zpátky. Suchý jej přivítá bez jakýchkoli poznámek.

Poslední obrázek Suchému

Jak jsme zmínili, Suchý a Šlitr k sobě nacházejí cestu až rok před Šlitrovou smrtí. Je tehdy před Vánocemi roku 1969, kdy Suchý potkává Šlitra a ten mu říká, že mu něco nechal ve schránce. Je to obrázek pro syna Suchého. Tehdy se ti dva vidí naposledy.

O okolnostech smrti Jiřího Šlitra existuje více verzí. Stane se to v době vánočních svátků. Šlitr pozve několik svých známých na sváteční oběd, během něho odejde s tím, že si jde něco zařídit. Zpátky se ale už nevrátí.

To samozřejmě hosty zneklidní a začnou jej hledat. Najdou ho v jeho ateliéru na Václavském náměstí. Na klepání a bouchání na dveře nikdo neotevírá. Uvnitř je pak už nalezen mrtvý. A není sám.

V jeho náruči s ním zemře i mladičká, teprve osmnáctiletá milenka Jitka. Příčinou tragédie je prý technická závada na starých plynových kamnech, pár zemřel na otravu svítiplynem.

Byl to šok

Známí Šlitra jsou šokováni tou tragédií. „Na Štědrý den jsme s Jiřím ještě telefonovali. V den, kdy zemřel, jsem byla s Dominikou sáňkovat. Když jsme se vrátily, hlásili to ve zprávách.

Nechtěla jsem tomu věřit, čekala jsem na druhé zprávy, ale i v nich to bylo,“ prozrazuje Bohumíra Peychlová. Šlitr rád obdarovával blízké a přátele svými díly.

Po jeho smrti na něj vzpomíná i Jan Werich (1905–1980).  „Já sám mám od něho obrázek, který jsem dostal poštou k Vánocům. Bylo to den po tom, kdy jsem se dozvěděl, že Šlitr umřel.

Otevíral jsem vánoční poštu a mezi ní jsem od něj našel obrázek takového vousatého pána v buřince,“ prozrazuje umělec s tím, že v dopise stálo „Všecko nejlepší, pane Wérich. Šlitr“. „To už tady nebyl, když jsem tohle otvíral.

Bylo mně moc smutno, protože jsem byl jeho fanda,“ vyznává se Werich obdivem ke kolegovi.

Ztráta syna samozřejmě velmi bolela jeho rodiče. Stesk a trápení ovšem poměrně brzy utlumila skutečnost, když se dozvěděli, že mají vnučku. Foto: David Sedlecký – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0
Ztráta syna samozřejmě velmi bolela jeho rodiče. Stesk a trápení ovšem poměrně brzy utlumila skutečnost, když se dozvěděli, že mají vnučku. Foto: David Sedlecký – Vlastní dílo / CC BY-SA 3.0

Musel zemřít?

Mohla to být nešťastná náhoda. Spekuluje se také, že milenecký pár spáchal společně sebevraždu. Jenže odešel by Šlitr jen tak od hostů, aby se společně s mladou dívenkou odebral z tohoto světa?

Je také pravda, že rok 1969 je stále společensky problematický, doznívají dramatické události z roku předchozího, ze kterých měl prý slavný skladatel deprese. Jiří Suchý sám prý přemýšlel o emigraci, což by byl konec Semaforu.

Kdyby se ale býval Šlitr rozhodl zemřít, nebral by na onen svět i mladou milenku. Právě na ni také někteří spekulanti ukazují. Další verzí je totiž možná spolupráce Jitky se Státní bezpečností.

Ona sama často navštěvuje Semafor a její otec údajně stojí za vyhazovem režiséra Miloše Formana z divadla Laterna Magika. Padají úvahy, že Jitka mohla chtít Jiřího odstranit a stala se obětí vlastního plánu.

Sám její otec ale tyto spekulace vždy popíral. Hudebník Ferdinand Havlík zase přichází s variantou, že zabít se chtěla právě Jitka a vzala svého milence s sebou. Smrt Jiřího Šlitra je záhadná stejně jako jeho život samotný.

FOTO: viz popisky, úvodní foto: Public domain - Kramerius Digital Library / Volné dílo
Související články
Lifestyle
Paris Hiltonová: Finančně zajištěný život není zárukou štěstí
Dědička hotelového impéria Paris Hiltonová zazáří jako modelka, herečka, zpěvačka, podnikatelka i, jak se dnes s oblibou říká, influencerka. A také jako hlavní postava nekonečného množství skandálů od erotických snímků po řízení bez řidičského průkazu. Život v luxusu a přepychu Paris je představitelkou pomyslné zlaté mládeže. Narodí se v New Yorku do rodiny dědiců hotelového […]
Lifestyle
Nebezpečný zlozvyk kouření: proč stále ještě existuje?
Rakovina a srdeční onemocnění. Dva z největších strašáků medicíny současného západního světa. A přitom by stačilo třeba nekouřit nebo kouření omezit. Tím nemyslíme jen kouření v restauracích a veřejných prostorech, ale být ohleduplnější na okolí, co může onemocnět stejně jako aktivní kuřáci. „Zatímco v 19. století a na počátku století dvacátého bylo kouření považováno za symbol určité společenské úrovně, […]
Lifestyle
Martha Stewartová: Dělají opravdu Zoufalé manželky zoufalé věci?
Obdivují ji ženy i muži. Představuje dámu, která bravurně zvládá domácnost a kariéru snů, kde kraluje na mnoha polích. Martha Stewartová (*1941) je novinářkou, moderátorkou, kuchařkou i herečkou. V Americe ji proslavila talkshow Martha, od které odrazila další cesty své kariéry. Sedla ke stroji a napsala několik knih o vaření, péči o domácnost, které se staly […]
Lifestyle
Jan Libíček: Věčně smutného komika zabil strach z lékařů
Něžný obr Jan Libíček klamal tělem dokonale. I když měl postavu úctyhodných rozměrů, byl fyzicky zdatný. Ačkoli byl komikem, sám říkával, že je v jádru smutný člověk. Lidé mu to však nevěřili. Tak dobrým hercem byl.   Těžkotonážní komik zvládl spoustu rozličných rolí, klaďase i záporáky. Většinou však byly tyto postavy v tónině komické. Sám Jan Libíček […]
reklama
záhady a tajemství
Myší nebe – peklo – ráj: Co skutečně zjistily Calhounovy experimenty?
Experimenty s koloniemi hlodavců, kterým americký etolog John Calhoun dopřál vše potřebné ke spokojenému životu, s výjimkou životního prostoru, patří k nejvlivnějším psychologickým studiím vůbec. Mluvilo se o nich mezi odborníky a laiky a staly se „vědeckým důkazem“ sociálního rozkladu moderní společnosti. Calhoun přitom dobře věděl, jak se „myší ráj“ může zvrhnout.   Svou nejznámější kolonii, tzv. […]
Osudový let: Tragédie hokejového týmu Lokomotiv Jaroslavl
7. září 2011 zanechalo smrtelné ticho na palubě letadla, které nese hokejový tým Lokomotiv Jaroslavl. Tři čeští reprezentanti a další pasažéři jsou ztraceni v tragické havárii. Jak se hrůzná událost odvíjela a jaký osud čekal na ty, kteří se té noci vydali na cestu. Ta zpráva zněla jako hodně špatný vtip. Letadlu, které mělo přepravit […]
Fenomén jménem golem: Skutečně existoval a má i své nástupce?
Všichni jistě známe věhlasnou legendu o pražském golemovi, kterého měl sestrojit legendární rabbi Löw. Tělo nakonec deaktivovaného golema však nakonec nebylo nikdy objeveno… Ať již to však se středověkými legendami o golemovi bylo jakkoliv, jisté je, že už odedávna se nejrůznější civilizace zabývaly myšlenkou na vytvoření živých bytostí nebo oživení bytostí neživých. Dávný mýtus o […]
Pražské Loretánské náměstí: Bezbožná Drahomíra, starobylé stély či hrob upírky?
Legenda praví, že když přes dnešní pražské Loretánské náměstí prchala Drahomíra po zavraždění syna Václava a míjela rotundu sv. Matouše, pohanská kněžna začala spílat modlícímu se vozkovi. V tu chvíli se prý otevřela země a bezbožná kněžna zmizela i s koňmi a kočárem v bezedné propasti… Drahomířin sloup Na tomto místě byl prý postaven takzvaný […]
věda a technika
Pravda, nebo mýtus: Využívá člověk jen 10 % svého mozku?
Podle některých jde o slova Alberta Einsteina, podle jiných poprvé zazněla v předmluvě Carnegiovy knihy Jak získávat přátele a působit na lidi (1936). Tvrzení, že člověk využívá jen 10 % kapacity svého mozku se takřka 100 let opakovaně objevuje v novinových článcích i filmech a podle 10 let starého průzkumu tomuto mýtu dokonce věří dvě třetiny Američanů […]
Dokonalé starověké operace: Trepanace lebky i amputace
Starověké chirurgické postupy si nezadají s těmi dnešními. Jak je lidé s tak primitivními nástroji vůbec dokázali provádět? V roce 2014 byla v místech někdejšího římského města Bathonea objevena lebka s vyvrtanou dírou. „Otvor v lebce této osoby, které bylo něco málo přes třicet let, byl vyřezán zdravotníky na stejné úrovni, jako u dnešních mozkových […]
Co nám hrozí v elektronickém světě?
Na internetu hrajeme hry, nakupujeme, sledujeme i sdílíme videa, filmy, čteme knihy. Je ale důvod mít se na pozoru, hlavně v dnešní složité a hektické době, neboť nevíme, jaké nebezpečí na nás může číhat. Hrozby se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě sexuálních predátorů jsou tu hackeři a nejrůznější podvodníci, co by se rádi dostali k našim […]
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?  Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
historyplus.cz
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich
Lahodné francouzské makronky
tisicereceptu.cz
Lahodné francouzské makronky
Makronky mají původ ve Francii, ale v posledních letech se jejich popularita rozšířila do celého světa. Není divu, kdo je ochutná, nedá na ně dopustit! Makronky totiž nejsou jen obyčejné sněhové p
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
21stoleti.cz
Pacienti s rakovinou slinivky mohou žít násobně déle. Ale…
Zachytit nemocné s rakovinou slinivky v raném stadiu, a prodloužit jim tak až šestkrát život. To je cíl programu včasného vyhledávání karcinomu pankreatu, který odstartoval v Česku v loňském roce. Pre
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
panidomu.cz
Sladké dobroty nejen pro návštěvy
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
nasehvezdy.cz
Nevěra? Dnes už by se Žilková nerozváděla!
Velké trampoty si s manželi užila herečka Veronika Žilková (62), kterou známe ze seriálu ZOO. Její první manžel Jiří Hanych (65), s nímž má dceru Agátu Hanychovou (39), byl v době jejich manželství
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
enigmaplus.cz
Telepatie: Vědecký tým z Barcelony přenesl myšlenku přes půl zeměkoule!
Rentgenové vidění, nadlidská síla, předvídání budoucnosti nebo čtení myšlenek. Nadpřirozené schopnosti, které dosud patřily jen superhrdinům, se pomalu dostávají i k obyčejným smrtelníkům. Vědci se je
7 ovocných zázraků
nejsemsama.cz
7 ovocných zázraků
Také vyhlašujete válku chemii, s jejíž pomocí se mnohdy snažíme napravovat zdravotní neduhy, které nás trápí? Dobře cítíte, že příroda je v onom ohledu nepřekonatelná. Třešně, jahody, rybíz, meruňky, borůvky… Na zahrádce, v lese i na mezích dozrává právě teď spousta ovoce, které nejen že báječně chutná, ale také je doslova elixírem zdraví. 1. Černý rybíz Má trochu
Mámin mazánek mě mile překvapil
skutecnepribehy.cz
Mámin mazánek mě mile překvapil
Výlet na kamarádčinu chatu byl zprvu trpkým zklamáním. Nikde žádní pořádní kluci, a ti obléhající kiosek byli podnapilí a neslušní. Kamarádka mě pozvala na víkend na chatu. Bylo nám už skoro osmnáct. Mí rodiče proti pozvání nic nenamítali, protože jsme jim namluvily, že na chatě bude Katčina maminka a že nás ohlídá. Ta však měla ve skutečnosti službu
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
epochalnisvet.cz
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.   Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
iluxus.cz
Elegantní Runabout pro milovníky jachtingu
Kolekce Classics Runabout je ideální pro italské pláže i styl dolce vita. Její dvě nejnovější limitované edice, které vznikly ve spojení se společností Riva, zůstávají věrné stylu, který je pro kolekc