Stačí jediné kousnutí. Po pár minutách začnete chroptět, nemůžete se hýbat, dostáváte křeče a nakonec ztratíte vědomí. Tak fungují ty nejprudší jedy, kterými příroda vybavila třeba kobry nebo štíry.
Přesto nás tato zvířata mohou před smrtí a bolestí také ochránit. Jejich jedy v sobě ukrývají zároveň i léky. Což je i příklad prudce jedovatého štíra žlutého.
Obávaný zabiják
Tento až 10 centimetrů velký štír je jedním z nejjedovatějších na planetě. Natrefit na něj můžete hlavně v Severní Africe, Izraeli a Blízkém východě. Loví hmyz, pavouky a velké druhy štírů i ještěrky.
Bodnutí jedovatým ostnem žlutého štíra určitě zaregistrujete – je velice bolestivé a může vás stát i život.
Totální ochromení
Štír si totiž vytváří směs neurotoxinů napadajících nervovou soustavu. Pak na vás nastoupí hlavní příznaky otravy, tedy bolesti břicha a břišních svalů, zhorší se vám dýchání a dostaví se křeče.
Smrt nastává v důsledku ochrnutí nervového systému, což vede k zadušení. Byť štír nemá k dispozici tolik jedu, aby jedním bodnutím zabil zdravého člověka, mohou mu podlehnout lidé se slabým srdcem či děti.
Proti tomuto jedu však naštěstí existuje účinné sérum, které je schopné dokonce i 3 dny trvající otravu zastavit.
Lék v prudkém jedu
Smrtící jed žlutých štírů však může pomoct lidem bojujícím s nádorem na mozku. Obsahuje totiž látku zvanou chlorotoxin. Tento protein dokáže v lidském mozku vyhledávat rakovinou postižené buňky, na které se pak chemicky naváže.
Ve spojení se speciální světélkující chemikálií na bázi jódu je pak možné přesně určit, která místa jsou rakovinotvorným bujením napadena. Tato vlastnost může lékařům usnadnit zpřesnění velmi obtížné operace při odstraňování nádorů z mozkové tkáně.
O vývoj této revoluční látky se starají vědci ze společnosti Transmolecular Corporation v americkém Massachusetts.