Doby, kdy nebesům vládli obrovští ptakoještěři, jsou již dávno pryč, nicméně lidské obzory neustále rozšiřují nálezy kostí a fragmentů těchto živočichů. Ten, který byl nedávno nalezen, vědcům připomíná bájné draky.
Z vyjádření paleontologů vyplývá, že se jedná o dosud vůbec největšího létajícího plaza Austrálie, který byl kdy nalezen. Pterosaurus měl rozpětí křídel větší než 7 metrů a jeho domovinou byla oblast dnešního Queenslandu.
Jako skutečný drak
„Nic podobnějšího skutečnému drakovi jsme ještě neviděli. Nový ptakoještěr, kterého jsme pojmenovali Thapunngaka shawi, byl opravdu strašlivým zvířetem s tlamou podobnou kopí a rozpětím křídel kolem sedmi metrů.
Vypadal vlastně jako obří protáhlá lebka na protáhlém krku připojená k páru dlouhých křídel,“ uvedl k objevu doktorand Queenslandské univerzity Tim Richards, který výzkum vedl.
Jeho lebka byla dokonale uzpůsobena k lovu ryb, které nejspíše představovaly primární kořist. Hlava byla dlouhá přes jeden metr a v tlamě se nacházelo zhruba 40 ostrých zubů.
Thapunngaka shawi patřil do skupiny pterosaurů známých jako anhangueria.
Podobně jako jeho příbuzní měl i on nejspíše tenké a částečně duté kosti, což je důvod, proč se z pterosaurů nacházejí nejčastěji lebky a zobáky, ostatní kosti se většinou pro svou křehkost nedochovaly.
Unikátní živočichové
Pterosauři byli vlastní, zcela originální skupinou plazů, neměli vývojově nic společného ani s ptáky, ani s létajícími savci, jako jsou netopýři. Vydali se vlastní cestou evoluce a byli zřejmě prvními obratlovci, kteří se odvážili létat.