Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut.
Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera a přítele Charlese Bobbita a zamumlá „dnes v noci odcházím“. Tak se také stane. Právě umřela hudební legenda, které se ne nadarmo přezdívalo Kmotr soulu.
Mladické extempore
Brown dokazuje svůj muzikální talent už od dětství a rychle se naučí hrát na kytaru, harmoniku i piano, věnuje se ovšem také boxu. První problémy se zákonem přicházejí pro mladého Jamese poměrně záhy.
Kvůli špatnému rodinnému zázemí tráví jako dítě spoustu času sám a často se potlouká ulicemi. Výsledkem je, že je již v šestnácti letech odsouzen za loupež a poslán do nápravného zařízení pro mladistvé v Toccoa. V zařízení, kde zakládá gospelový kvartet, nakonec stráví tři roky.
Drogy podle pravidel
Brown většinu své kariéry dodržuje přísný zákaz užívání drog i alkoholu a to samé vyžaduje po svých spolupracovnících. Pokud někdo pravidla poruší, Brown ho bez milosti vyhodí.
Časem se ovšem jeho přístup mění a v polovině 80. let je považováno za veřejné tajemství, že sám Brown drogy užívá.
Jeho oblíbenou omamnou látkou se stává Fencyklidin, také známý jako PCP nebo andělský prach, který je původně užíván jako veterinární anestetikum. Povídá se, že dlouhodobě užíval také kokain nebo marihuanu a někdy trpěl halucinacemi.
V roce 1998 tráví týden v léčebně. Neúspěšně. Dokonce ještě týden před Brownovou smrtí jsou v jeho moči nalezeny stopy kokainu.
Problémy s policií a vězení
Muzikant získává pověst raubíře a násilníka. Kritickým se jeví rok 1988, kdy je v dubnu zatčen za napadení, v květnu za držení drog a zbraní a v září se dokonce účastní svižné automobilové honičky s policií.
Brown do spisu říká, že k žádné honičce nedošlo a vše bylo jinak. Tvrdí, že ho pouze policie obtěžovala, několikrát vystřelila po jeho autě a po zatčení ho ještě policisté napadli. Úřady mu však nevěří. Po těchto přešlapech je odsouzen k šesti letům vězení. Podmínečně propuštěn je však už po odpykání dvou let trestu, roku 1991.
Vztahy se ženami
Brown je během své kariéry mnohokrát obviněn z násilí na ženách. Mary Simonsová tvrdí, že ji držel tři dny v zajetí a požadoval po ní orální sex.
Lisa Agbalayaová, která pro Browna pracovala, uvedla, že ji zpěvák nutil, aby si oblékla spodní prádlo se zebřím vzorem, a když odmítla, tak ji propustil.
Jacque Hollanderová, která u Browna také pracovala, tvrdí, že v roce 1988 během jízdy v dodávce Brown zastavil a znásilnil ji, přičemž jí vyhrožoval brokovnicí.
Toto obvinění je zamítnuto kvůli promlčecí lhůtě a dřívější obvinění jsou buď stažena, nebo neprokázána. Brown má také řadu manželských i nemanželských dětí, některá jsou odhalena až při dědickém řízení díky testům DNA.
Domácí násilí
Legendě soulu není cizí ani násilí na manželkách, nejvíce trpí patrně jeho třetí žena, Adrienne Rodriguezová. Brown je mezi lety 1987–1995 čtyřikrát zatčen kvůli obvinění z jejího napadení.
Při jednom z incidentů Rodriguezová tvrdí, že ji Brown bil železnou trubkou a střílel na její auto, v roce 1995 je po jeho útoku dokonce hospitalizována.
Rodriguezová ovšem umírá rok poté kvůli selhání srdce po rutinní plastické operaci a všechna obvinění vůči Brownovi jsou stažena. Další manželka Tomi Rae Hynieová obviňuje Browna z toho, že ji při hádce srazil na zem a skončila se škrábanci a modřinami. Brown se přiznává a platí pokutu 1097 dolarů.
Přicházejí další problémy
Brownovi se nevyhýbají ani podezření z dalších zločinů. Během koncertu v Georgii roku 1963 se údajně pokouší zastřelit svého hudebního konkurenta Joea Texe. Tento incident vede k pobodání a postřelení několika dalších lidí.
Svědek J. Jenkins tvrdí, že po skončení přestřelky se objevil muž, „který dal každému zraněnému sto dolarů, aby se to dál nerozmazávalo a nikdo nemluvil s tiskem“. Brown v souvislosti s tímto incidentem nebyl nikdy obviněn.
Ještě v roce 2000, kdy je Brownovi již 67 let, je ale obviněn z toho, že elektrikáře, který k němu domů přijel opravit světlo, napadl steakovým nožem.