Skip to content
reklama

Jako na chůdách: Pohnuté osudy nejvyšších žen světa

Čím vyšší, tím lepší. Vysoká postava je v mnohých povoláních předností nebo dokonce nutností. Bez ní se například dívka nestane modelkou a nevyrazí na přehlídkové molo. Když se však věci zvrtnou a přeroste i nejvyšší muže v okolí, začínají problémy.

V historii se objevuje řada příslušnic něžného pohlaví, které vybočují z obecných představ o tom, jak by měly vypadat. Ostatně, dívat se na svět z výšky půl třetího metru jistě není žádný med. Na místě těch opravdu nejvyšších žen by nejspíše nikdo být nechtěl…

Velká dívka

Když se v dubnu 1616 v nizozemském Edamu narodí děvčátko, nikdo netuší, že právě přišla na svět obryně. A to bez nadsázky, protože v případě Trijntje Keeverové (1616-1633) jde zřejmě o nejvyšší ženu, která byla v historii zaznamenána.

Doroste do impozantní výšky 2,54 metru. Všude, kam přijde, budí pozornost a získá přezdívku „Velká dívka“. Zájmu okolí využijí její rodiče, kteří ji vozí po různých akcích, kde ji za peníze předvádějí publiku.

Teprve 9letá Trijntje už měří 2 metry. Umírá v 17 letech na rakovinu. Na radnici v jejím rodném městě je k vidění její portrét a také boty, které měří na délku 36 centimetrů.

Portrét prý ukazuje Trijntje Keeverovou hezčí, než ve skutečnosti byla.

Co s tebou budeme dělat?

Pokud rodiče řeknou o dítěti, že jim přerostlo přes hlavu, bývá to míněno obrazně a povzdech se týká potomkovy drzosti. V případě Ceng Ťin-lien (1964-1982) to však platí doslova. Její otec totiž měří pouhých 163 centimetrů a matka 156 centimetrů.

Dívka začíná abnormálně růst od 4 měsíců, ve 13 letech má 217 centimetrů a nakonec doroste do výšky 2,46 metru. V té době má její noha na délku 35,5 centimetru. Obrovská výška si vybírá daň na jejím zdraví, dostane ji však do Guinnessovy knihy rekordů.

V době své smrti je jen o 5 centimetrů menší, než kolik ve stejném věku měří Američan Robert Wadlow (1918-1940), muž s nejvyšší zdokumentovanou výškou v historii (2,72 metru). Ten v 17 letech měří 251 centimetrů, v jiných zdrojích se uvádí také výška 241 centimetrů, pak by čínská dívka byla ještě vyšší.

blank
Téměř o metr přerostla Ceng Ťin-lien oba své rodiče, jako Eiffelovka vyčnívala i mezi svými vrstevníky.

Jeden rekord za druhým

Kanaďanka Anna Batesová, rozená Swanová (1846-1888) je už při svém narození velkým dítětem a nakonec dosáhne výšky 241 centimetrů. Při návštěvě cirkusu v roce 1869 dostane nabídku, aby se připojila k ansámblu, jehož členem je také nesmírně vysoký muž jménem Martin Van Buren Bates (1837-1919), který měří 236 centimetrů.

Oba giganti se do sebe zamilují a v roce 1871 se vezmou. Jsou nejvyšším párem, který byl kdy oddán. Narodí se jim dvě děti, dcera zemře ihned po narození a syn žije 11 hodin. Je s váhou 9,98 kilogramu zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako rekordně těžký novorozenec.

Manželé ještě krátce jezdí s cirkusem, ale pak se odstěhují na farmu s rozlehlými pozemky, kterou zakoupili. Smrt Annu zastihne nečekaně ve spánku, pouhý den před jejími 42. narozeninami.

blank
Pár Anna Swanová a Martin Van Buren Bates dohromady měřil 477 cm a stal se nejvyšší dvojicí, která kdy byla oddána.
Foto: www.tatamagoucheheritagecentre.ca, www.onlyinyourstate.com, www.tigerdroppings.com, www.curiosidades2020.com,
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články