Skip to content

Jaké jsou fobie moderní doby?

Pavouci, berušky, uzavřené prostory, výšky, létání, cizinci. To vše a samozřejmě mnohem více může vyvolat fobie. Pocit strachu vysílá rychlé varovné signály do mozku a mnohdy může člověku zachránit život, avšak fobie se pocházejí z trošku jiného soudku.

Fobie je úzkostí provázený chorobný strach z určitého jevu, osoby, zvířete nebo situace. Člověku, který jí trpí, velmi znepříjemňuje život. „Lidé, kteří trpí fobií se většinou snaží vyhnout všemu, co by v nich mohlo vyvolat nepřiměřený strach a děs.

Výsledek je ovšem zcela opačný: čím více se tomu postižený vyhýbá, tím více je jeho mozek přesvědčen, že hrozba je reálná,“ vysvětluje psycholožka Eva Petrová a dodává: „Přestože jsou fobie z psychoterapeutického hlediska poměrně odolné, je možné klientům volbou vhodného psychoterapeutického postupu pomoci.

Například kognitivně-behaviorální psychoterapií. Víme, že základem fobie je úzkost, strach a napětí. Proto je třeba klienta především zbavit těchto projevů, naučit ho relaxovat a uvolnit se.“

Počet lidí, kteří si svůj život bez telefonu nedokážou představit, stoupá.

Fobie ze ztráty mobilního signálu Velmi často se vyskytuje u nezralých osobností a často je vidět u teenagerů. Takzvaná nomofobie (angl. no mobile phobia) je jedním z největších stresů konce 20. a počátku 21. století.

Projevuje se tím, že jedinec trpí strachem ze ztráty mobilního signálu, nedostatečného pokrytí v některých oblastech, z toho, že se vybije baterie a nebude nablízku zdroj a podobně. Už jen představa ztráty sítě, či jednoduše zapomenutí mobilu znamená pro řadu lidí okamžité zvýšení hladiny stresu, neklid, nervozitu až agresivitu.

Už teď trpí touto fobií miliony majitelů mobilů. Odborníci předpokládají, že může postihnout až třiapadesát procent všech uživatelů!

blank
Televize a internet, závislosti z nejčastějších.

Fobie z nepřítomnosti televize Průměrný člověk dnes stráví před televizní obrazovkou až polovinu svého volného času. Pokud zrovna nesleduje nějaký seriál, má televizi jako zvukovou kulisu při jiných činnostech.

Televize uklidňuje, můžeme při ní vypnout mozek a nechat odplout své starosti. Chvilkové posezení se zvrtne v několikahodinové a výsledkem je únava a vyčerpání. Televize je droga jako každá jiná, se všemi znaky závislosti.

blank
Posedlost vráskami vede až k bizarním koncům.

Fobie z vrásek Další novou nemocí moderní doby je agerexie. Vzdáleně se podobá anorexii – je to přílišná posedlost vypadat mladě. A příznaky? Malé a jemné vrásky v očích „agerektiček“ narůstají do obludných rozměrů.

Fobie postihuje i mladé dívky, které mají obavu, aby nevypadaly předčasně starší. Chtějí především účinnou prevenci před vráskami a dalšími příznaky stárnutí.

blank
Dysmorfofobie byla poprvé popsána v roce 1891.

Fobie z ošklivého vzhledu Až chorobný strach z údajné vlastní ošklivosti byl jako porucha adekvátního vnímání vlastního těla pod názvem dysmorfofobie poprvé popsán v roce 1891. Jde o těžko vyvratitelnou obavu z vady vzhledu, který se jeví ostatním jako normální.

Typickým projevem je neustálá kontrola vzhledu u zrcadla, výrazné líčení a v neposlední řadě vyhledávání odborníků z řad dermatologů a estetických chirurgů. V současné klasifikaci nemocí je tato porucha přiřazována k hypochondrii.

Nevyhýbá se dokonce ani mužům, kteří podstupují transplantace vlasů, plastické operace očních víček, operace nosu, redukci prsů, liposukci i procedury vedoucí k vyhlazení vrásek.

Foto: Sebastian and Millicent, The Digital Line, Pretty Ugly Little Liar, Pinterest
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bylo to nečekané setkání
skutecnepribehy.cz

Bylo to nečekané setkání

S Veronikou jsme byly...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
V nově otevřené vranovské restauraci Buď Laska se mluví ukrajinsky
iluxus.cz

V nově otevřené vranovské...

Autentickou ukrajinskou kuchyni v moderním...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Našla konečně novou lásku?
nasehvezdy.cz

Našla konečně novou lásku?

Letos na podzim to budou...
Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho nezodpovězených otázek
enigmaplus.cz

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho...

Psal se rok 2013 a tehdy...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
21stoleti.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz

Energetický nápoj z jogurtu

Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy!...
Rozbije herečce rodinu manželova tajná milenka?
nasehvezdy.cz

Rozbije herečce rodinu...

Manželství MICHAELY TOMEŠOVÉ...
Chutě světa v Galerii Vaňkovka. Do Brna míří putovní festival jídla Yummy Yummy
epochanacestach.cz

Chutě světa v Galerii Vaňkovka....

Napříč všemi...
Záhada mrtvých dvojčat
enigmaplus.cz

Záhada mrtvých dvojčat

V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který...
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků
epochalnisvet.cz

Lékaři a lékařky z Ukrajiny...

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka...