Domů     Jaké boty zvolit do hor?
Jaké boty zvolit do hor?
komerční sdělení

Boty jsou jednou z nejdůležitějších součástí výbavy při výletech do hor. Právě na nich závisí pohodlí, ale i bezpečnost pohybu na horských stezkách, proto stojí za to věnovat chvíli jejich správnému výběru.

A je třeba vědět, že v závislosti na činnosti se obuv může konstrukčně výrazně lišit.

Obuv na jednodušší stezky

Pokud se vydáte do údolí nebo na nejjednodušší horské stezky, v naprosté většině případů vám postačí lehké dámské nebo pánské turistické boty.

Jedná se o modely, které nabízejí velmi dobré tlumení, terénní podrážku a základní ochranu svršku proti náhodnému poškození. Mnohé z nich úspěšně kombinují mnoho prvků sportovní a trekové obuvi.

V nabídce americké značky The North Face boty tohoto typu zabírají významnou část kolekce. Jsou skvělou volbou, pokud se pohybujete s lehkým batohem a hledáte obuv, která zajišťuje dobré odvětrávání nohou.

Nízké turistické boty s prodyšným síťovaným svrškem jsou ideální pro letní túry při vyšších teplotách. Na druhou stranu mírně vyšší modely, které výrobci často označují jako „mid“, se častěji volí pro přechodná roční období a turistiku s batohem.

Důvodem je jejich o něco lepší stabilizace hlezenního kloubu. Pokud mají navíc nepromokavou membránu, jsou ideální do proměnlivých povětrnostních podmínek, například do deště.

Na horský běh

Zcela samostatnou kategorií obuvi jsou boty na horský běh. Jedná se o velmi lehké modely, které kombinují zdánlivě protichůdné vlastnosti běžeckých a trekových bot.

Musí proto poskytovat vysokou dynamiku kroku a velmi dobré tlumení, ale zároveň stabilitu na kamenitých stezkách nebo odolávat četným odřeninám od kamenů a kořenů.

Horský běh je stále populárnější, a proto většina výrobců horské obuvi nabízí širokou škálu modelů pro začátečníky i profesionály. Modely s větším tlumením se skvěle hodí na trénink, zatímco lehké boty s perfektním střihem jsou ideální na závody.

Nástupové boty – nejen pro horolezce

Mnoho výrobců nabízí řadu nástupových bot. Jedná se o boty, které byly původně navrženy pro horolezce, kteří se v létě museli dostat do někdy velmi vzdálených stěn. Tyto modely musely být schopné zvládnout náročný terén, ale zároveň zajistit lehkost.

Vyznačovaly se vysoce přilnavou gumou a dokonalým přilnutím k noze, což umožňovalo lézt i ty nejlehčí cesty. Většina modelů měla také výrazné šněrování, které bylo právě zodpovědné za schopnost boty dokonale se přizpůsobit tvaru nohy.

Například značka Scarpa nabízí širokou škálu nástupových bot.

Patří mezi ně nejlehčí modely, které lze snadno připnout k sedacímu úvazku, a poněkud robustnější modely, které jsou ideální i pro technicky náročné horské stezky nebo via ferraty.

Některé z nich se používají téměř jako turistické boty, nabízejí velmi vysokou přesnost při každém kroku a vynikající přilnavost na kamenitých stezkách.

Boty na mírně náročnější trasy

Pokud se chystáte vyrazit na horské stezky, budou pro vás nezbytné dobré trekové boty. Jedná se o poněkud těžší konstrukce, ale výměnou za tuto hmotnost nabízejí mnohem lepší stabilitu nohy a velmi vysokou odolnost.

K dispozici jsou nízké i vysoké trekové boty, ale na delší výpravy s velkým batohem se rozhodně doporučují vysoké modely, které lépe chrání kotník před podvrtnutím.

Vysoké trekové boty goretex s nepromokavou membránou jsou nejlepší celoroční boty. Membrána účinně zabraňuje vniknutí vody dovnitř v deštivých nebo zasněžených dnech.

Zároveň zajišťuje prodyšnost, takže přebytečná vlhkost může unikat. To znamená vysokou úroveň pohodlí pro nohy bez ohledu na počasí. Svršky trekové obuvi jsou nejčastěji vyrobeny ze silné kůže, která zaručuje vysokou odolnost a skvělé užitné vlastnosti obuvi.

Kromě toho se často používá gumovou obsázku nebo chránič prstů, který poskytuje dodatečnou ochranu proti poškození obuvi kameny nebo kořeny.

Výrobce Salewa boty dámské a pánské navrhl tak, aby co nejlépe kombinovaly klasické materiály a moderní konstrukční řešení.

Díky tomuto přístupu si její obuv ochotně vybírá mnoho turistů, kteří oceňují i velmi vysokou úroveň pohodlí při nošení. Obuv této značky má totiž řadu speciálních řešení, díky nimž se bota dokonale přizpůsobí noze.

Vyměnitelné vložky, speciální šněrování nebo systémy stabilizace paty ocení zejména ti, kteří často tráví na stezce celý den.

Boty do vysokých hor

Pokud se chystáme zdolávat alpské nebo ještě vyšší vrcholy, bude nutná i specializovaná obuv. Ve vyšších nadmořských výškách nestačí turistické nebo trekové boty.

Je zapotřebí vhodně navržených modelů, které poskytují komplexní ochranu před sněhem a především před nízkými teplotami. V nabídce značky La Sportiva boty zabírají velkou část katalogu.

Tyto modely mají často sněhové návleky integrované do svršku nebo vyjímatelné vnitřní botičky. Horolezecké boty jsou obvykle připraveny i na nasazení automatických maček, které zaručují jistotu při pohybu po sněhu a ledu.

Na tomto místě je třeba poznamenat, že horolezecká obuv je skutečně určena pro pohyb ve velehorském terénu a vysokohorskou turistiku.

Velmi vysoká tuhost podrážky znamená, že většina těchto modelů není příliš dobrou volbou pro trekking na mírně svažitých nebo dokonce rovných stezkách.

Jedná se o obuv určenou pouze pro výstupy na vysoké vrcholy, takže pokud neplánujete horolezectví, postačí vám klasické trekové boty.

Kde najít dobré boty do hor?

Pokud hledáte boty na horskou túru, je nejlepší zajít do specializovaného outdoorového obchodu nebo navštívit jeho webové stránky. Na těchto místech najdete ucelenou nabídku horské obuvi nejlepších značek.

Boty jsou součástí vybavení, na kterém byste neměli šetřit, a měli byste se rozhodnout pro renomovanou značku, která má rozsáhlé zkušenosti s navrhováním a výrobou bot do hor.

Koneckonců není nic horšího než vážné selhání boty ve vysoké nadmořské výšce nebo uprostřed horské stezky. Pokud jsme se vydali na nenáročnou túru za pěkného počasí, taková situace nám nanejvýš zkazí náladu.

Pokud však boty při výstupu na alpské vrcholy selžou, může být ohrožena naše bezpečnost. Proto se vyplatí věnovat pozornost botám, které si na horské výpravy vybíráme!

Foto: 8a, pixabay.com
reklama
Související články
Lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Lifestyle
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Lifestyle
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Lifestyle
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
historie
Záhadný a nakažlivý Syndrom K zachraňoval Židy před nacisty
Ačkoliv Itálii nezasáhl holokaust tak silně jako jiné evropské země, i zdejší Židé se na konci druhé světové války ocitli v ohrožení života. Aby je zachránili, přišli lékaři z římské nemocnice Fatebenefratelli s geniálním plánem – neexistující nemocí, které se nacisté báli a která lékařům pomohla ukrýt za zdmi nemocničního zařízení až stovky Židů… Situace židovských obyvatel v Itálii, […]
Firmy za 2. světové války: Hugo Boss šije pro Hitlerjungend, Allianz pojistí osvětimský koncentrační tábor
Jejich značka je symbolem kvalitní produkce. Spojuje je nelehká doba 2. světové války. Zatímco někteří jsou nacistům na ruku, jiní se snaží ze všeho elegantně vybruslit. Uniformy pro SS, hnědé košile pro SA nebo stejnokroje pro Hitlerjugend se ve 30. letech minulého století šijí v továrně člena NSDAP, módního návrháře a podnikatele Huga Bosse (1885–1948). Zaměstnává […]
Syfilis: Damoklův meč (nejen) šlechty
Dalo by se říci, že se Amerika Evropanům za jejich činy krutě pomstila. Podle jedné z teorií zavlekla vracející se posádka Kryštofa Kolumba do Evropy smrtící pohlavně přenosnou chorobu – obávaný syfilis. Šíření onemocnění bylo kladeno za vinu vojskům krále Karla VIII. (1470–1498) táhnoucím roku 1494 do Itálie. Tato vojska obsadila Neapol, ale v roce […]
Slavní průmyslníci: Kteří padli do náruče nacistům?
Budují velké firmy. Někteří usilují o světový mír, aby se vzápětí skamarádili s německými nacisty, jiní jdou Hitlerovi nebo Mussolinimu vstříc rovnou. Tresty se jim přitom většinou vyhnou. Z malé dílny na jemnou mechaniku, založené roku 1886 ve Stuttgartu, vybuduje německý podnikatel Robert Bosch (1861–1942) obří podnik. Po první světové válce se však soustředí i na politiku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva