Skip to content
reklama

Jaká je česká stopa ve vesmíru? Novosvětská symfonie zazněla i na Měsíci!

Česká republika sice není kosmickou velmocí, ale přesto svou stopu v kosmu zanechala. A nejedná se jen o Krtečka, kterého do vesmíru vynesl jeden z raketoplánů, či o Dvořákovu Novosvětskou symfonii, jež zazněla i na Měsíci.

V dubnu 1967 se Československo zapojilo do programu Interkosmos, který byl spíše propagandistický a jediné slovo v něm měla Moskva, nicméně určitý vědecký přínos měl. Tak se již v roce 1969 na oběžné dráze objevily první přístroje československého původu.

2
Vladimír Remek (vpravo) a velitel letu Sojuz 28 Alexej Gubarev, oba ve skafandru se sovětskou vlajkou.

Dvě velké události pro československý kosmický výzkum přišly v roce 1978. Nejprve se v březnu Vladimír Remek stal prvním občanem jiné země než Sovětského svazu nebo USA na oběžné dráze a 24. října 1978 odstartovala do vesmíru první československá družice nazvaná Magion 1.

3
Testovací model družice Magion 1

Družice byla určena pro studium magnetosféry a ionosféry. Nebyla velká, svými rozměry připomínala větší videorekordér. Vážila 15 kilogramů a sloužila vědcům téměř tři roky, než v září 1981 shořela v atmosféře.

4
Od roku 2009 je Česká republika členem ESA, jedné z nejvyspělejších kosmických agentur na světě.

Československo se podílelo i na vybavení sond Vega 1 a 2, které zkoumaly Venuši a Halleyovu kometu (1984). Na přelomu 80. a 90. let se do vesmíru vznesly další dva československé Magiony, které už byly větší a také lépe vybavené.

Družice s pořadovým číslem čtyři a pět vylétly v letech 1995 a 1996, poslední data z Magionu 5 pak vědci dostali v prosinci 2002.

5
V roce 2022 by k Jupiteru měla odstartovat sonda Juice s několika českými přístroji na palubě.

O půl roku později vzlétla do vesmíru také družice Mimosa, která měla navázat na vědecké experimenty, které se v letech 1992 a 1996 uskutečnily na ruské družici a na palubě amerického raketoplánu. Kvůli technickým problémům s hlavním přístrojem, mikroakcelerometrem, ale nakonec projekt skončil neúspěšně.

Od roku 2009 je Česká republika členem Evropské kosmické agentury. Přístroje s nápisem Made in Czech republic by se tak v dohledné době měly objevit například u Jupiteru.

Foto: Youtube, collectspace, italiangoodnews, ESA, Roskosmos
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články