Sedavé zaměstnání není rozhodně nic příjemného. Bez pořádné prevence se člověk začne dřív nebo později potýkat se zdravotními neduhy, typu křeče v nohou, bolesti zad a hlavy, bolesti ruky, pálení očí, problémy se zažíváním, nadváha a další. Mnohem lépe je naučit se těmto problémům předcházet, než je později řešit.
Nejdůležitějším krokem v boji proti zdravotním problémům způsobeným sedavým zaměstnáním, je koupě kvalitní kancelářské židle.
Dalším krokem je naučit se na židli správně sedět, protože pouze kvalita vám nezaručí, že si nezaděláte na problémy, pokud nebudete sedět tak, jak se má. A jaké další opatření zde patří? Než si to prozradíme, napíšeme si, jak správně v kanceláři sedět.
Správné sezení u pracovního stolu
Neexistuje pouze jeden druh správného sezení. V podstatě by se poloha během práce u počítače měla měnit z aktivní na poloaktivní a pasivní. Rozdíl mezi aktivním a poloaktivním sezením tkví v opěradle. Při aktivním sezení se neopíráme vůbec.
Při poloaktivním sezení je opřená bederní část zad. Při pasivním sezení jsou opřená celá záda.
Mimo kancelářské židle je důležité i správné nastavení pracovního stolu. I ty je možné polohovat a více o těchto stolech naleznete zde.
I díky polohovatelného stolu zvládnete víc práce, budete se cítit lépe a zamezíte bolavým zádům.
Správná poloha při sezení na kancelářské židli je:
Páteř je rovná a hlava se neutrálně dívá dopředu.
Hrudník je mírně zvednutý .
Kyčelní a kolenní klouby svírají úhel cca 90 stupňů.
Výška stolu je přibližně 72 cm nad podlahou.
Sedí se na obou sedacích kostech.
Nohy jsou rozkročeny na šířku pánve.
Chodila jsou buď pod koleny nebo lehce před nimi.
Vzdálenost očí od monitoru je 40 – 75 cm.
Předloktí je opřené o područky a lokty svírají úhel 90 – 110 stupňů.
Nohy by měly mít dost prostoru k protažení.
Jóga na kancelářské židli
Pokud máme zvládnuté správné sezení na židli a dobře nastavený polohovatelný stůl, pak přichází na řadu pravidelné protahování těla. Bez toho se zkrátka neobejdete.
Ergonomická židle sama o sobě stačit nebude. Vyplatí se do svého pracovního dne zařadit i kancelářskou jógu. Existují cviky, které vykonáváte přímo na kancelářské židli i mimo ní.
Na mnohých pracovištích už však mají lidé i oddělenou místnost, kam si mohou jít protáhnout tělo. Bývají vybaveny i cvičebními pomůckami a podložkami. Pokud máte možnost během obědové pauzy, běžte na čerstvý vzduch a dopřejte si alespoň krátkou procházku.
Nebo si zacvičte u otevřeného okna. Pravidelný pohyb prospívá tělu i mysli.
Zdravá svačinka a pitný režim
Pokud máte během dne méně pohybu, pak byste měli dbát na pestrý jídelníček a vyvarovat se přejídání.
Při dlouhém sezení hrozí zácpa, proto si pohlídejte vlákninu i pitný režim.
I zde se vyplatí zmínit další výhody ergonomické židle, protože se na ní lze pohupovat, kroužit pánví a rozhýbat nejen tělesné údy, ale podpořit také pohyb střev. S tím rovněž pomáhá jóga a krátká procházka.