Novodobý Steve Jobs? Vizionář a zachránce planety Země? Pro mnohé jím je Elon Musk (*1984), ředitel gigantu Tesla, SpaceX nebo inovativního SolarCity.
Muž, který pochází z Jihoafrické republiky, kde se už ve svých 10 letech bifluje fakta ze složitých encyklopedií moderní vědy.
Chlapec se vypracuje na pozici vlivného proroka budoucnosti, moderního inovátora a uznávaného vědce, kterého někteří škarohlídi kritizují za to, že zanedbává výchovu svých 5 dětí.
O svém pracovním tempu a nasazení sám Musk rád žertuje. „Nikdy jsem nečetl žádnou knihu o time managementu,“ chvástá se ironicky. Dobrou náladou srší i po poměrně obtížném dospívání.
Jeho otec uplatňoval značně despotické metody výchovy a spolužáci Elona uráželi, jak jen to šlo. Šikana a tvrdá výchova byly důvodem, proč se Elon čím dál víc zahloubával do vědy. Někdy se prý do knih začetl i na 10 hodin v kuse.
První jmění za videohru
Když dostal svůj první počítač, bylo jasné, že škola musí jít na druhou kolej. Musk se bleskurychle naučí programovací jazyky a brzy poté dokončí svou první videohru Blaster. A to je mu teprve dvanáct!
Úspěch mu zvedne sebevědomí, a proto se v pouhých 17 letech vydá na dobrodružnou cestu do Kanady. Zde si nejprve na živobytí vydělává drobnými pracemi, například uklízením v kotelně.
Vydělané peníze investuje do dalšího vzdělávání, když jde na Pensylvánskou univerzitu studovat ekonomii a obchod a fyziku. V roce 1999 založí s bratrem Kimbalem softwarovou společnost Zip2 a vytvoří jeden z prvních mapovacích portálů. Následuje založení projektu Paypal, jenž se zabývá platbami přes internet.
Neprobuďme démona!
V roce 2002 přichází Musk s nejodvážnějším projektem. Zakládá společnost SpaceX, která má do budoucna učinit z vesmírného cestování něco zcela běžného. Finálním cílem Muska je pak umožnění kolonizace planety Mars!
Muskovi se podaří husarský kousek, když v roce 2018 raketou Falcon Heavy vyrobenou SpaceX vynese mezi hvězdy svůj třešňově červený elektromobil Tesla Roadster. Letos by zase Musk do vesmíru rád vyslal kosmickou loď Dragon i s posádkou.
Je ovšem pravda, že Musk je také schopný marketingový stratég, který silnými prohlášeními dokáže přitáhnout pozornost veřejnosti. Například v roce 2017 ohlásil pilotovaný let k Měsíci. Nu, a od té doby je ticho po pěšině…
Nicméně je třeba přiznat, že společnost SpaceX dosáhla již řady pozoruhodných úspěchů.
Pozor na umělou inteligenci
Musk vymýšlí i další inovace, například ve společnosti Tesla Motors, která vyrábí energeticky nenáročné elektromobily. Zde má práce až nad hlavu, protože Tesla se již delší dobu pohybuje v červených číslech.
Aby toho nebylo málo, s bratrem ještě vlastní společnost SolarCity, jež se má postarat o šetrnost využívání sluneční energie. I přesto, že jeho firmy jsou špičkami v oboru moderních technologií, Musk zůstává obezřetný.
Za největší riziko pro planetu totiž kromě zhoršujícího se životního prostředí považuje rozvoj umělé inteligence. Tu by prý bylo vhodné nějak regulovat, abychom nevyvolali „démona“.