Domů     Jak se žije v dopravní zácpě?
Jak se žije v dopravní zácpě?
30.11.2018

Nedostatečná dopravní infrastruktura, ale i špatné návyky řidičů. To jsou dva hlavní faktory způsobující dopravní zácpy. Kdo pravidelně dojíždí za prací do Prahy, stráví v zácpách bezmála 80 hodin ročně.

Nizozemská společnosti TomTom ve své studii srovnala dopravní zácpy ve více než 150 světových metropolích. Praha skončila na 68. místě, v Evropě pak 24. Řidiči dojíždějící do našeho hlavního města stráví na své cestě kvůli zácpám za volantem o 27 % času navíc.

To odpovídá 77 hodinám ročně, tedy více než třem dnům! Nejhorší situace na silnicích nastává v pondělí ráno a v pátek odpoledne.

První dálnice se stavěly naddimenzované. Nad počínáním dopravních inženýrů v minulosti jistě mnozí kroutili hlavou. Například ve 30. letech v Německu byly postaveny tisíce kilometrů dálnic o dvou pruzích každým směrem.

Řidič si na nich však mnohdy musel připadat jako osamělý jezdec. Jejich dopravní propustnost zcela neodpovídala tehdejšímu počtu automobilů. Inženýři ovšem počítali s boomem silniční dopravy, který skutečně o desítky let později nastal.

Neřešitelná situace.
Neřešitelná situace.

Dnešní dopravní infrastruktura se však nestíhá přizpůsobovat rostoucímu vozovému parku. V ČR je v současné době 776 km dálnic a další úseky ve výstavbě. Kromě rozšiřování sítě dálnic dochází ke zlepšování propustnosti těch stávajících.

Za tímto účelem se postupně instaluje inteligentní dopravní značení, pod které spadají například chytré dopravní značky či telematické informační tabule usměrňující provoz.

Tyto systémy umožňují sledovat dopravní situaci na daném úseku. Především hustotu a intenzitu provozu, průměrnou rychlost, skladbu vozidel, meteorologické informace atd.

Sebraná data jsou zpracována v Národním dopravním informačním centru a výstupy se pomocí proměnného dopravního značení promítnout zpět do provozu. Dojde například k omezení rychlosti, zákazu předjíždění nákladních automobilů apod. Cílem je zajistit plynulost dopravy, a zvýšit tak bezpečnost na silnicích.

Investice do tohoto zařízení se pohybuje v řádech miliard korun, pokud přinese snížení nehodovosti, pak se vyplatí. Za nápravu následků dopravních nehod totiž stát podle vyjádření ministerstva dopravy vydá až 55 miliard ročně.

Agresivita řidičů v kolonách stoupá.
Agresivita řidičů v kolonách stoupá.

Existuje i levnější varianta. Je dokonce zdarma. Majitelé chytrých telefonů si mohou stáhnout a nainstalovat aplikaci Waze – ve světě nejoblíbenější komunitní GPS navigaci, která si popularitu postupně získává i u českých řidičů.

Její uživatelé navzájem sdílejí informace o dopravních situacích, do kterých se dostanou. Hlásí dopravní nehody, kolony, nebezpečí, ale i policejní hlídky.

Nejde o klasickou navigaci, aplikace totiž při hledání nejvhodnější trasy zohledňuje aktuální dopravní situaci, pracuje se vstupy od ostatních řidičů. Vyhodnocuje kolony, jejich délku, čas zdržení, a pokud je to možné a výhodnější, najde objízdné trasy.

Dopravní zácpy vznikají i v místech, kde k tomu nejsou viditelné předpoklady. Vinu nenesou jen konstruktéři pozemních komunikací, ale sami řidiči.

Nehoda v opačném směru často zablokuje i pruhy oddělené svodidly. Jak je to možné? Stačí pár zvědavých řidičů, kteří přibrzdí. A následuje řetězová reakce! Auta jedoucí za nimi musí, aby se vyhnuly kolizi, zákonitě zpomalit také.

Obvykle nejprve zpomalí více a až po chvíli dorovnávají rychlost s auty před nimi. Šíří se to jako vlna, a každé další auto jede pomaleji a pomaleji, až o několik kilometrů dál zůstanou vozy stát úplně.

Mnohdy není ani třeba nehody v opačném směru. Stačí souběžná jízda dvou pomalých aut, například když se předjíždějí kamiony.

Dálnice D1 zácpy zná velmi důvěrně.
Dálnice D1 zácpy zná velmi důvěrně.

S dopravními zácpami jde ruku v ruce znečišťování ovzduší výfukovými plyny. Za město s nejhorším ovzduším je považován Peking, avšak New York nebo Paříž na tom nejsou o moc lépe.

Představitelé měst se snaží tuto situaci řešit omezováním počtu automobilů v centru.

Vjezd do centra je buďto zpoplatněn, případně některým vozidlům není umožněn vůbec. V Paříži uvažují o umožnění vjezdu jen pro nízkoemisní vozy.

Jako první zavedl zpoplatnění vjezdu do centra Londýn. Od roku 2003 je vybírán poplatek 10 liber za den, placení se vyhnou pouze elektromobily.

Před zavedením poplatku mířilo do centra Londýna více než 200 000 motoristů denně, poté se jejich množství snížilo asi o 25 %.

Smog v čínské metropoli Pekingu.
Smog v čínské metropoli Pekingu.

V USA a v Kanadě, hlavně v okolí velkých měst, se lze setkat s tzv. „Carpool Lane“ – s jízdními pruhy pro automobily s vícečlennou posádkou. Jedinou podmínkou pro jejich užití je alespoň jeden spolujezdec ve voze.

Zácpám ve vedlejších pruzích to sice nezabrání, ale obsazená auta se jim mohou vyhnout. Carpool Line mohou používat i vozidla s jedním řidičem, ovšem pouze pokud zaplatí speciální mýtné.

Sofistikované mýtné systémy dávají řidičům možnost volby. Buďto si zaplatí a dostanou se do cíle rychleji, nebo ušetří, ale na úkor toho si postojí v zácpě. V Izraeli šla firma Siemens ještě dál. Řidiči předem nevědí, kolik budou muset na mýtném zaplatit.

Jeho hodnota se vypočítává podle algoritmu stanoveného firmou Siemens, zohledňuje se především hustota provozu. A pokud je o dálnici velký zájem, cena roste…

Foto: Moscow Times, DriveSpark, Wikipedia, Forbes
Související články
Věda a technika
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
Věda a technika
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
Věda a technika
Pražské metro: Mizející tajemno
Pražské metro není jen dopravním prostředkem, ale také svědkem složitých dějin města. Jeho výstavba byla úzce svázána s politickými a ekonomickými změnami, které Praha zažívala v druhé polovině 20. století. Původní koncepce metra, která vznikla již v 50. letech, byla ovlivněna tehdejším architektonickým stylem a ideologiemi. Ačkoliv se design některých stanic časem změnil, například v […]
reklama
historie
Myrha: Vzácná látka dražší než zlato
Neobyčejná pryskyřice s opojnou vůní je kdysi cennější než zlato. Doprovází starověké obřady, balzamování i biblické příběhy. Víte, jak se získává, kde má původ a proč stále fascinuje výrobce parfémů i lékaře? Objevte s námi tajemství této cenné látky, která propojuje dávné tradice se současností. Svátkem Tří králů (6. ledna) končí tradičně vánoční období. V […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu […]
Usměvavý Jan Pavel I.: Nechá papeže zavraždit jeho nástupce, zednáři či mafie?
Je přesná jako hodinky, krátce po páté přinese ke dveřím ložnice šálek espressa. Jenže dnes je něco jinak, protože i po deseti minutách stojí hrneček na svém místě. Několikrát zaklepe, pak vstoupí pomalu dovnitř. Rozsvícená lampička ozařuje nehybné tělo s malým úsměvem ve tváři. S bohulibým výrazem vládne Vatikánu Jan Pavel I. (1912–1978). Vcelku rychle se jeho […]
reklama
lifestyle
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
Minangkabaové: Matriarchát pod patronátem Alláhovým
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Není muslimský matriarchát protimluv? Na první pohled ano, jenže 6 000 000 příslušníků národa Minangkabau na Západní Sumatře dokazuje, že tomu tak být nemusí. I když možná jen do chvíle, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz