Skip to content
reklama
reklama

Jak se žije liškám?

blank

Lišky jsou stále více oblíbené jako domácí mazlíčci, mezi jejich povahové rysy se bezesporu řadí chytrost, jež je opěvovaná v mnoha bajkách. Stále je ale třeba mít na paměti, že i přes svou roztomilost se jedná o divoké psovité šelmy.

A pozor, jsou to také velice náladová stvoření.

blank
V roce 1959 se v Rusku uskutečnil experiment, který zorganizoval genetik Dmitry Belyaev (1917-1985), zakladatel Ústavu cytologie a genetiky sibiřské pobočky Ruské akademie věd, jehož hlavním cílem bylo pochopení domestikace psů. Foto: gaborfejes / pixabay

Dříve typicky lesní tvorové s rezavými kožichy se podle nejnovějších studií začínají vyskytovat stále více na okrajích měst, navíc se u nich projevily rysy, které dominují u psů, nejbližších lidských společníků.

Asimilace je tou nejdůležitější strategií všeho živého, pokud je hlavním cílem přežití, a tak se i lišky na okrajích měst musely přizpůsobit. Na předměstích Velké Británie není neobvyklé spařit lišku, která pátrá po potravě.

blank
K pokusům si vybral psům nejbližší příbuzné – lišky obecné (Vulpes vulpes). Výzkum probíhal na kožešinové farmě. Foto: zoosnow / pixabay

Přesouvají se do měst

Vědecká skupina uskutečnila podrobnou analýzu rozdílů mezi liškami, jež se vyskytují ve Velké Británii ve městech a na venkově. Podle všeho je studie užitečná pro získání informací, jakým způsobem probíhala domestikace u psů.

Uvažovali jsme, jestli s rozdíly mezi městskými a venkovskými populacemi lišek souvisí právě tato změna životního stylu. Prozkoumali jsme proto lebky stovek lišek nalezených v Londýně a okolí. Ukázalo se, že městské lišky mají menší kapacitu mozku, ale také odlišný tvar čenichu, který by jim pomohl k získávání potravy v městském prostředí,“ řekl Kevin Parsons z Glasgowské univerzity.

Dále doplnil, že u lišek žijících ve městech byl také menší rozdíl mezi samci a samicemi.

blank
Povaha lišek byla zkoušena tak, že skrze mříže byla prostrčena ruka s rukavicí, lišky byly poté dle jejich reakce rozděleny do dvou skupin. Na ty, jež byly zvědavé či se nepokoušely na rukavici zaútočit, a na ty, jež se projevovaly agresivně, vrčely a útočily. Foto: adege / pixabay

Ke změně dochází přirozeným způsobem

Poznatky jsou cenným dokladem změn odpovídajících procesu domestikace. Lze tak říct, že přestože u divokých koček neproběhla domestikace, projevují se u nich sklony, jež jsou charakteristické pro domácí zvířata.

Je to důležité zjištění, protože interakce mezi lidmi a zvířaty probíhají neustále. Některé ze základních environmentálních aspektů, které se mohly vyskytnout během počátečních fází domestikace u našich současných domácích mazlíčků, jako jsou psi a kočky, byly pravděpodobně podobné podmínkám, za kterých žijí naše městské lišky a jiná městská zvířata dnes.

Přizpůsobení se životu kolem lidí ve skutečnosti připravuje některá zvířata na domestikaci,“ sdělil spoluautor studie Andrew Kitchener z Národního muzea ve Skotsku.

blank
Dalším krokem bylo páření jedinců z vždy v rámci jedné skupiny. Výsledky byly patrné až po několika generacích. Potomci lišek z první skupiny přišli o přirozenou plachost a byla u nich zpozorována náklonnost k člověku – vyhledávání lidského kontaktu, olizování rukou a tváří lidí. Foto: jarekgrafik / pixabay

Změny odborníci označili za dlouhodobý evoluční tlak, nikoli za náhodnou genetickou změnu, jak by mohli někteří tvrdit. Lišky jsou zkrátka nuceni se přizpůsobit, by přežily.

Foto: Úvodní foto: AlainAudet / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

UFO nad Washingtonem: 70 let stará záhada zůstává bez vysvětlení
enigmaplus.cz

UFO nad Washingtonem: 70 let...

V červenci 1952 ve Washingtonu dochází k sérii...
Čím hasíte žízeň po jídle?
panidomu.cz

Čím hasíte žízeň po jídle?

Vypadá to jako hloupá otázka, ale ono to s...
Rychlá kedlubnová pomazánka
tisicereceptu.cz

Rychlá kedlubnová pomazánka

Pokud se vám někdy podaří odolat tomu,...
Speciální edice malých psacích per Montblanc Heritage  „Rouge et Noir“ Baby
iluxus.cz

Speciální edice malých...

Kolekce Montblanc Heritage je poctou...
Olomouc zdobí Královna moravských varhan
epochalnisvet.cz

Olomouc zdobí Královna...

Ve své době patří k největším olomouckým...
Z velké kamarádky se stal nepřítel!
nasehvezdy.cz

Z velké kamarádky se stal...

Je to jako noční můra....
Rozloží manželství hádky?
nasehvezdy.cz

Rozloží manželství hádky?

Krásná zprávařka Eva...
Svědectví z druhého břehu: Chlapec poznal nenarozenou sestru
enigmaplus.cz

Svědectví z druhého břehu:...

V březnu 2003 se tehdy tříletý Colton...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Chtěli jsme být dobrými rodiči
skutecnepribehy.cz

Chtěli jsme být dobrými rodiči

Všude čtu dojemné příběhy...
Čokoláda nebyla jen pro mayské elity
21stoleti.cz

Čokoláda nebyla jen pro...

Staří Mayové nikdy nevynalezli mince, jako...