Skip to content

Jak se žije liškám?

Lišky jsou stále více oblíbené jako domácí mazlíčci, mezi jejich povahové rysy se bezesporu řadí chytrost, jež je opěvovaná v mnoha bajkách. Stále je ale třeba mít na paměti, že i přes svou roztomilost se jedná o divoké psovité šelmy.

A pozor, jsou to také velice náladová stvoření.

V roce 1959 se v Rusku uskutečnil experiment, který zorganizoval genetik Dmitry Belyaev (1917-1985), zakladatel Ústavu cytologie a genetiky sibiřské pobočky Ruské akademie věd, jehož hlavním cílem bylo pochopení domestikace psů. Foto: gaborfejes / pixabay

Dříve typicky lesní tvorové s rezavými kožichy se podle nejnovějších studií začínají vyskytovat stále více na okrajích měst, navíc se u nich projevily rysy, které dominují u psů, nejbližších lidských společníků.

Asimilace je tou nejdůležitější strategií všeho živého, pokud je hlavním cílem přežití, a tak se i lišky na okrajích měst musely přizpůsobit. Na předměstích Velké Británie není neobvyklé spařit lišku, která pátrá po potravě.

K pokusům si vybral psům nejbližší příbuzné – lišky obecné (Vulpes vulpes). Výzkum probíhal na kožešinové farmě. Foto: zoosnow / pixabay

Přesouvají se do měst

Vědecká skupina uskutečnila podrobnou analýzu rozdílů mezi liškami, jež se vyskytují ve Velké Británii ve městech a na venkově. Podle všeho je studie užitečná pro získání informací, jakým způsobem probíhala domestikace u psů.

Uvažovali jsme, jestli s rozdíly mezi městskými a venkovskými populacemi lišek souvisí právě tato změna životního stylu. Prozkoumali jsme proto lebky stovek lišek nalezených v Londýně a okolí. Ukázalo se, že městské lišky mají menší kapacitu mozku, ale také odlišný tvar čenichu, který by jim pomohl k získávání potravy v městském prostředí,“ řekl Kevin Parsons z Glasgowské univerzity.

Dále doplnil, že u lišek žijících ve městech byl také menší rozdíl mezi samci a samicemi.

Povaha lišek byla zkoušena tak, že skrze mříže byla prostrčena ruka s rukavicí, lišky byly poté dle jejich reakce rozděleny do dvou skupin. Na ty, jež byly zvědavé či se nepokoušely na rukavici zaútočit, a na ty, jež se projevovaly agresivně, vrčely a útočily. Foto: adege / pixabay

Ke změně dochází přirozeným způsobem

Poznatky jsou cenným dokladem změn odpovídajících procesu domestikace. Lze tak říct, že přestože u divokých koček neproběhla domestikace, projevují se u nich sklony, jež jsou charakteristické pro domácí zvířata.

Je to důležité zjištění, protože interakce mezi lidmi a zvířaty probíhají neustále. Některé ze základních environmentálních aspektů, které se mohly vyskytnout během počátečních fází domestikace u našich současných domácích mazlíčků, jako jsou psi a kočky, byly pravděpodobně podobné podmínkám, za kterých žijí naše městské lišky a jiná městská zvířata dnes.

Přizpůsobení se životu kolem lidí ve skutečnosti připravuje některá zvířata na domestikaci,“ sdělil spoluautor studie Andrew Kitchener z Národního muzea ve Skotsku.

Dalším krokem bylo páření jedinců z vždy v rámci jedné skupiny. Výsledky byly patrné až po několika generacích. Potomci lišek z první skupiny přišli o přirozenou plachost a byla u nich zpozorována náklonnost k člověku – vyhledávání lidského kontaktu, olizování rukou a tváří lidí. Foto: jarekgrafik / pixabay

Změny odborníci označili za dlouhodobý evoluční tlak, nikoli za náhodnou genetickou změnu, jak by mohli někteří tvrdit. Lišky jsou zkrátka nuceni se přizpůsobit, by přežily.

Foto: Úvodní foto: AlainAudet / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 – pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Je život na Zemi v područí severojižního magnetismu?
enigmaplus.cz

Je život na Zemi v područí...

Severojižní mystérie naší zeměkoule je údajně jedním...
Krvavý dárek od duchovního
enigmaplus.cz

Krvavý dárek od duchovního

Přístavní město na pobřeží Tyrhénského moře...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Jaká bude budoucnost luxusních udržitelných materiálů u aut?
21stoleti.cz

Jaká bude budoucnost luxusních...

Auta a lidstvo se mění v čase a místě. A ještě...
U naší branky zvonil muž z jiné doby
skutecnepribehy.cz

U naší branky zvonil muž z...

Mám pro strach uděláno,...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...