O Zemi se říká, že je modrá, jelikož ji na rozdíl od jiných planet pokrývá ze tří čtvrtin voda. Ovšem z velké většiny je to slaná voda světových oceánů, a ta je sama o sobě pro člověka nepoužitelná.
Vodní zdroje jsou stále více využívány na všech kontinentech nejen pro domácí použití, ale také pro zemědělské účely či průmyslové využití. V minulém století zaznamenala světová spotřeba čerstvé vody téměř desetinásobný nárůst. Spotřeba se liší země od země.
Ve Spojených státech je to 575 litrů vody na osobu denně, u nás v České republice připadá na jednoho člověka 133 litrů za den.
Co to je odsolování?
Při tomto procesu dochází k odstraňování soli z mořské vody. Nejčastěji se používá technologie reverzní osmózy.
V současné době se tak získává pitná voda, kterou používají hlavně země s omezenými zdroji sladké pitné vody (severní Afrika, Arabský poloostrov, Jihoafrická republika, Izrael).
Jedná se o energeticky náročnou proceduru a podle mnohých má negativní dopady na životní prostředí, protože produkuje velké množství skleníkových plynů.
Vše stojí na speciální membráně
Jak filtrace funguje? Mořská voda se přivede polopropustnou membránou, která oddělí čistou vodu od soli a rozpuštěných minerálů. Do této membrány se zachytávají molekuly soli, ale i případné mikroorganismy. Velkým problémem je odpadní produkt, zvaný solanka.
Na litr odsolené vody se vyprodukuje 1,5 litru solanky, která se vrací zpátky do životního prostředí. Tento slaný odpad obsahuje těžké kovy a různé chemikálie. Proto se stále vyvíjejí další technologie, které jsou účinnější a produkují méně solanky.
Nevýhody odsolené vody
Podle izraelských odborníků se po filtraci ve vodě nenacházejí ionty sodíku a chloru a ztrácí i vápníkové, hořčíkové a síranové ionty, které jsou důležité pro růst rostlin.
To se projevuje hlavně v zemědělství, kdy musejí zemědělci půdu hnojit, aby chybějící prvky nahradili.