Sedíte na gauči, děj filmu příjemně odsýpá… a pak to ucítíte. Spálená večeře? Soused kouřící na balkoně jednu cigaretu za druhou? Ne, tohle je jiné. Vyběhnete na chodbu. Kouř je zatím cítit jen letmo. Ale odkud?
Větší požár obvykle poznáte na dveřích – jsou teplé a kování může být i rozžhavené. Takové dveře rozhodně neotvírejte, spíše je utěsněte mokrým ručníkem. Co udělat první?
Volat 150 nebo 112. Pokud oheň i vidíte a zatím není rozšířený, zvažte, zda je ve vašich silách ho uhasit. O hasicích přístrojích se velká část z nás učila už v základoškolské chemii. Ale ruku na srdce, pamatujeme si správně k čemu je který?
Co se nesmí hasit halotronem?
Vodní je vhodný na dřevo a podobné pevné hořlavé věci. Naopak nesmí přijít do styku s elektřinou a hasit s ním nesmíte ani oleje. To pěnový je naopak pro oleje, benzín a naftu stvořený, ale pravidlo s elektřinou u něj platí také.
Na tu potřebujete naopak sněhový. Specialitkou je halotronový hasicí přístroj, moderní a mnohem lepší nástupce těch halonových. Uhasí všechno kromě žhnoucích pevných látek – třeba uhlí nebo dřeva. Ale hlavně, hašenou věc nezanáší.
Výborně se hodí třeba do auta, nevýhodou je jen vyšší cena. Zbývá již jen práškový hasicí přístroj, je univerzální a v poměru cena výkon doma udělá nejlepší službu. Ale samozřejmě, na všem je pak prášek…
Zavřete plyn a honem ven
Pomýšlíte na hašení za pomoci hadice srolované u hydrantu? Tohle je ošemetná věc, pokud to s ní neumíte, je lepší nechat to na profících. Shledali jste, že není dobrý nápad pouštět se do hašení sám? To bývá mnohdy život zachraňující poznatek! Co dělat dál?
Musíte zalarmovat případné ostatní obyvatele domu, a ideálně pomoci například starým lidem, bude-li nutná evakuace. Pokud je to možné, odstraňte z dosahu ohně hořlaviny, zavřete hlavní přívod plynu a shoďte elektrický jistič. A hlavně – co nejrychleji zmizte z budovy.
Je už všude kouř? Základní pravidlo je: buďte při zemi. Rouška by teď udělala dobrou službu, pokud bude látková a namočená do vody. Jinak stačí jakýkoliv kus oblečení přes ústa a nos, syntetika ale není dobrá volba.
Držte se u zdí – kouř vás může oslepit a ztratíte se v prostoru. Zastavíte se. V jediné chodbě, kterou se dá projít ven, už šlehají plameny. Co teď? Nejste v akčním filmu, skrz plameny neběhejte.
Pokuste se najít uzavíratelnou místnost co nejdál od ohně a v ní se zabarikádujte. Vykloňte se z okna a volejte o pomoc. Z okna vyvěste také třeba prostěradlo. Pokud byste omdleli z nadýchání se kouře, hasiči budou vědět, kde vás hledat.
Hlavně se neukrývejte do peřiňáků či skříní. Jednak vám to nepomůže, jednak vás pak hasiči nemusí najít.
Výtahem nikdy? Jak kdy…
Zní to jako noční můra, ale může se to stát. Co když chytne vaše oblečení. Neutíkejte! Oheň na vás vzplane o to víc. Lehněte si na zem, kryjte obličej a válejte sudy.
A naopak, pokud potřebujete někoho uhasit a nemáte napuštěnou plnou vanu vody či nejste u rybníka, nehaste vodou – jen ho opaříte. Musíte zamezit přístupu kyslíku, zabalte ho proto třeba do kabátu nebo deky.
Pamatujete si základní poučku, že v případě požáru nesmíte jezdit výtahem? Tak ta dnes platí jen někde. Moderní stavby naopak mohou mít evakuační výtah. Seznamte se proto předem s evakuačními plány míst, kde se pravidelně zdržujete.