Skip to content

Bible s nahými lazebnicemi: Kdo ji vytvořil?

Český a římský král Václav IV. nepatří mezi nejúspěšnější panovníky dějin. Říše, které vládl, byla rozsáhlá a střetávaly se v ní nejrůznější zájmy. Do toho zasahovaly i církevní problémy, Václavova pozice rozhodně nebyla záviděníhodná. Navíc Václav, toho jména čtvrtý na českém trůně, neměl vladařské schopnosti svého otce Karla IV.

Mladého krále více zajímala zábava, byl především vášnivým lovcem a panovnický úřad celkem zanedbával, byť ze začátku vládnutí určitou snahu projevoval. Mezi roky 1383 a 1397 nepřekročil české hranice směrem do Říše, jejímž byl vládcem. Z římského královského trůnu byl nakonec sesazen.

Část Bible krále Václava IV.

Mezi lety 1390 a 1400 si král Václav IV. si nechal vytvořit reprezentační vydání své vlastní Bible. Objemná kniha byla psána německy, přece jen německý živel byl v římské říši převažující.

Lazebnice opečovávající krále Václava IV.

Kniha se svého dokončení nedočkala, pravděpodobně proto, že Václav ztratil titul římského krále. V nehotové Bibli tak mimo jiné schází kompletní Nový zákon.

Bible byla napsána německy a objednavatelem překladu do němčiny byl významný pražský staroměstský patricij Martin Rotlev.

Co v ní však nechybí, jsou ilustrace obnažených lazebnic. Václav IV. do pražských lázní chodil rád a třeba dodat, že nejen kvůli koupání. Jeho oblíbené lazebnice jej čekaly i na stránkách Starého zákona.

Na výzdobě díla pracovalo nejméně devět malířských dílen.

Nedokončená kniha se po Václavově smrti stala majetkem jeho bratra Zikmunda. Další historické peripetie ji zavály až do vlastnictví Habsburků. V současnosti je uložena v Rakouské státní knihovně ve Vídni.

Foto: Ziereis Faksimiles, Bloomberg, Pinterest
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …