Domů     Jak Johannes Gutenberg změnil svět. Co způsobil jeho knihtisk?
Jak Johannes Gutenberg změnil svět. Co způsobil jeho knihtisk?
22.2.2025

Jeho jméno známe každý už od školy, kde se obvykle v pár větách dozvíme, že vynalezl knihtisk. Pojďme se ale podívat na příběh Johannese Gutenberga, který bezesporu změnil vývoj celé společnosti.

Není známo, kdy Johannes Gutenberg přišel na svět a vlastně ani jak přesně vypadal, protože se nedochoval žádný jeho portrét s věrnou podobou.

Co však víme, je, že vyrůstal ve městě Mohuči v Porýní, kde se narodil okolo roku 1400. Jeho otec, Friele Gensfleisch, zde patřil k bohatým měšťanům, a tak mohl synovi poskytnout patřičné vzdělání, což se mu později při vynalézání zcela nové možnosti šíření knih velice hodilo.

Zřejmě pohodový rodinný život narušily v roce 1411 nepokoje. V Mohuči totiž došlo ke vzbouření cechů, při němž nižší společenské vrstvy vystoupily proti těm vyšším. Bohatí měšťané byli dokonce přinuceni odejít z města, a to včetně rodiny malého Johannese.

Tady historikům jeho stopa na mnoho let zmizela. Zatím se neví, kde žil nebo čemu se věnoval jeho otec.

V 18. a 19. století se tradovalo, že slavný tiskař pocházel z Kutné Hory, z čehož vzniklo jeho příjmení, které původně mělo základ v Kuttenberg.
V 18. a 19. století se tradovalo, že slavný tiskař pocházel z Kutné Hory, z čehož vzniklo jeho příjmení, které původně mělo základ v Kuttenberg.

Obchodní duch

Až v roce 1434 se znovu objevuje, a to ve Štrasburku. Johannes se stal dospělým mužem a působil jako obchodník, a to vcelku úspěšný. Respektive alespoň zpočátku, protože klacky pod nohy mu hodila morová epidemie, která město zasáhla po poměrně dlouhé době.

Kromě mnoha jiných při ní zemřel i jeden z Gutenbergových obchodních společníků, načež se jeho bratři rozhodli získat co nejvíce peněz, a tak hnali Gutenberga až před soud.

Oháněli se argumentem, že jejich bratr do podnikání investoval majetek, který dostal v dědictví po otci, a tak na něj mají nyní nárok oni.

Přelíčení bylo zahaleno tajemstvím, protože obžalovaný za nic na světě nechtěl prozradit, čeho se jeho podnikání týká. Dnes už víme, že vyvíjel první systém pro tisk.

Dokazuje to i skutečnost, že někteří jeho spolupracovníci, kteří také neměli nic vyzradit, občas při výslechu cosi naznačili, třeba jen pouhým slovem. Například jeden z nich hovořil o lisu, ale nechtěl říct, k čemu slouží.

Gutenberg spor vyhrál, potom 12. března 1444 zaplatil spotřební daň z vína… a zmizel. Opět o něm na několik let ztrácíme povědomí.

Návrat a první úspěch

Podle nalezených dokumentů si o pět let později v Mohuči půjčil peníze, takže někdy předtím se vrátil do svého rodného města, které byla jeho rodina donucena kdysi dávno opustit.

Sehnat sponzora pro vytvoření něčeho úplně nového nemohl mít vůbec snadné, ale nakonec takovou oporu našel v Johannu Fustovi. Ten mu sice půjčil nemalé peníze, ale také měl spoustu dluhů.

Prvními knihami, které se podařilo vytisknout, byly nejspíš tzv. donáty, učebnice latinské gramatiky. A protože studentů v té době přibývalo, protože byly zakládány nové univerzity, po učebnicích vznikala poptávka.

Z nich se dochovaly jen fragmenty, naopak kompletní dílo, které mohou současní historici zkoumat, je obdoba kalendáře. Jedná se o oboustranně potištěných šest stran s textem v němčině.

Použité je v tomto případě mohučské písmo, označované i jako typ DK (typ pro donáty a kalendáře).

Jak tisk probíhal?

Vědci neustále pracují na zjišťování co největšího množství detailů ohledně toho, jak vlastně Gutenbergův vynález fungoval a vypadal. Díky tomu už víme, že jednotlivé litery byly odlité ze směsi olova, antimonu a cínu.

Po jejich vyndání z formy se musely ještě dočišťovat, nicméně i tak šlo o značně efektivní výrobu, protože slitina rychle tuhla. Vyrábějící dělník tak byl schopen vyrobit asi deset liter za hodinu.

Gutenberg jich ovšem potřeboval hodně, protože písmena se na každé stránce několikrát opakovala, a tak museli mít sazeči rozsáhlou sadu, z níž skládali text.

Samotný tisk probíhal díky lisu, který ale nebylo snadné obsluhovat. Celý tento systém Gutenberg vylepšoval spoustu let.

Zkoušel různá řešení, aby byl výsledek co nejlepší, a nakonec se mu to podařilo – dosáhl textu čistě vytištěného na papír, něčeho dosud nevídaného.

Výhodné setkání

V říjnu 1454 Gutenberg vyrazil do Frankfurtu nad Mohanem, kde byl jeden z největších trhů říše. Jeho tisku si tady všiml Enea Silvio Piccolomini, budoucí papež Pius II. Překvapeně si prohlédl části tištěné Bible.

Nebyla svázaná do knihy, ale šlo spíše o sešity, které měly náklad asi 150 kusů, což bylo v té době obrovské číslo.

Johannes Gutenberg, vynálezce knihtisku, který změnil vývoj celé společnosti.
Johannes Gutenberg, vynálezce knihtisku, který změnil vývoj celé společnosti.

Kompletní výtisk Gutenbergovy bible dnes patří mezi nejdražší knihy na světě. Má přes 1200 stran s perfektními okraji i zarovnáním a dokonalými písmeny, které jsou v porovnání s předešlými texty vylepšené.

Práce na 150 výtiscích trvaly asi rok a půl. V provozu byly minimálně dva lisy a v dílně pracovalo až patnáct dělníků. Zhruba šest mužů přitom působilo jako sazeči, z nichž každý měl sadu o sedmi tisících liter.

Rychle se šíří

Úspěch byl ovšem vykoupen dalším soudním sporem. Fust zažaloval Gutenberga, nejspíš kvůli rozdělení zisku, kdy tiskař nebyl ochoten část proplatit. Zdá se, že k tomu došlo z toho důvodu, že výdaje na výrobu byly vyšší, než očekával.

Společníci se nakonec rozdělili, čímž vznikla druhá tiskařská dílna. Gutenberg v té své mimo jiné vytvářel písemná potvrzení církevních odpustků, kterými si lidé vykupovali své hříchy.

Postupně dílen zaměřených na tisk přibývalo, přičemž všechny vycházely z poznatků jediného prvního tiskaře. Díky tomu se mohlo snadno šířit vzdělání i různá literární díla. Tisk rozhodně změnil podobu vývoje celé společnosti.

Přesto Johannes Gutenberg zemřel, aniž by získal větší uznání, jaké si jistě zasloužil. Pronajal si místo v hospicu a dne 3. února 1468 zemřel ve své rodné Mohuči.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.bbc.com, www.nytimes.com, www.reuters.com, www.forbes.com, www.economist.com
Úvodní foto: Shutterstok, FOTO 2: Pixabay, FOTO 3: Wikipedia, autor neznámý, volné dílo.
Související články
Věda a technika
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Věda a technika
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Věda a technika
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
reklama
věda a technika
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
Automatická pračka aneb konec máchání prádla v potoce
Prát prádlo začalo být potřeba se vznikem prvního oblečení, které bylo třeba udržovat čisté. Pokud se vám vzhledem k roční době vybaví Popelka, která máchá prádlo v říčce, tak vězte, že tak nějak to doopravdy bylo. Jen bez tří oříšků. Prádlo se pralo v čisté vodě, otloukalo o kamení a ručně ždímalo. Mužům však bylo jejich žen líto […]
Morová smrt: Marná snaha o záchranu
Středověcí lékaři neměli moc možností, jak nemocné zachránit. Doposud zdravým radili alespoň co nejdříve ze zamořeného území odejít někam, kde je čerstvý vzduch. Doboví odborníci totiž vycházeli z poznatků Hippokrata a Galéna, což znamená, že původ nemocí viděli v nerovnováze tělních tekutin: hlenu, krve, žluté a červené žluči. Konkrétně mor měl způsobovat nadbytek krve, která […]
reklama
zajímavosti
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
Chcete sbírat bylinky? Měli byste znát několik základních zásad
Nasbírat si bylinky je lákavé. Pokud se do toho chcete letos pustit a vyzkoušet na vlastní kůži nějakou přírodní medicínu, ještě, než propukne jaro, naučte se pár základních zásad. Jakmile přijde sezóna bylinek, budou se vám hodit. Když se rozhodnete, že vyrazíte na bylinky do přírody nesmíte zapomenout na základní pravidla, aby váš sběr byl […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz