Domů     Jak fungují zbraně elektrických úhořů? Dokáží zabít i krokodýla!
Jak fungují zbraně elektrických úhořů? Dokáží zabít i krokodýla!
5.10.2018

Elektrický úhoř. Tajemná ryba, která je postrachem povodí Amazonky a Orinoka v Jižní Americe, patří stále mezi nejzáhadnější tvory na planetě.

Dokáže svoji kořist ochromit výbojem až 600 voltů, což je téměř trojnásobek toho, kolik se nachází v našich elektrických zásuvkách. Známé jsou případy, kdy úhoř ochromil koně nebo dokonce zabil krokodýla. Jak vlastně funguje jejich elektrický aparát?

Elektrický úhoř není sám

Elektrický úhoř není ojedinělým druhem, schopným vyrábět a používat elektřinu. Dokáže to celá řada dalších ryb. Můžeme je nalézt v Jižní Americe a Africe jak ve sladkovodních vodách, tak v mořích.

Žádná z nich ale neodkáže vyvinout tak silný elektrický výboj, jako úhoř. Vedle nich existuje i řada tzv.

elektroreceptivních ryb, které sice elektřinu nedokážou vyrábět, ale dokážou sledovat elektromagnetické pole a využívat to k lovu kořisti, jako například žraloci.

Hledání odpovědi skončilo

Léta vědce fascinovala otázka, jakým způsobem dokáže elektrický úhoř tak silný elektrický výboj generovat. Až teprve nedávno se podařilo sestavit za pomoci počítačového modelu kompletní anatomii jeho elektrických orgánů.

Ty se skládají z pozměněných svalových a nervových buněk, které se specializují na výrobu bioelektrického pole, mnohonásobně silnějšího než to, které produkují normální svaly a nervy. Ostatně slabý elektrický proud produkují tyto orgány i v našem těle.

Jak tedy vyrábějí elektřinu?

Elektřinu produkují buňky všech živých organismů. V těle elektrického úhoře jsou však seřazeny za sebou v jeho dlouhém těle specializované elektroplaxy, tvořené desítkami tisíc elektrocytů, z nichž každý produkuje proud asi 1,15 voltů.

V těle úhoře jich je tak seřazeno na 6000 a vzniká tak jedna obří baterie, která dokáže vyslat krátký výboj o napětí až 600 voltů. Jen si vezměme, že standardní autobaterie generuje proud 12 V, takže elektrický úhoř dokáže vyslat výboj 50x silnější.

Tělo úhoře tvoří desetitisíce elektrocytů.
Tělo úhoře tvoří desetitisíce elektrocytů.

Kalná voda pomáhá

Čistá voda je velmi špatným vodičem elektřiny. Úhoři však vyhledávají s oblibou zejména kalné, špinavé vody, obohacené solemi a minerály, které vedou elektrické výboje mnohem lépe.

Ve chvíli, kdy elektrický úhoř vyšle výboj, ten vyšlehne z jeho přední části a vodním prostředím se vrací zpět do jeho těla zadní částí. Vytvoří tak uzavřený elektrický oblouk, v jehož blízkosti je vše živé ochromeno.

Co ještě nevíme?

Jednotlivé elektrocyty jsou sdruženy do kompaktních celků, zvaných elektroplaxy a připomínají tak články baterie zapojené sériově. Výboj však nastává v jednom zlomku okamžiku a podílí se na něm celé tělo úhoře. A právě tady je jeden z nevyřešených problémů.

Jestliže vyšle mozek úhoře signál k útoku, dosáhne elektrocytů, umístěných kousek za hlavou mnohem rychleji, než těch, které jsou vzadu v ocase. V době, kdy ty poslední dostávají signál k aktivaci, ty první už se vypínají.

Vědci zatím nedokázali odpovědět na otázku, jak je možné, že se ve zlomku sekundy zapnou všechny tyto buňky najednou a vytvoří tak napětí potřebné k omráčení kořisti.

Dva druhy výbojů

Električtí úhoří dokážou vyslat dva druhy elektrických výbojů pomocí speciálních orgánů. První z nich se nazývá Sachsův svazek, který produkuje nízké napětí do 10 V. Druhým je tzv. Hunterův orgán, který vyvine napětí až oněch 600 voltů.

Mnohé výzkumy prokázaly, že ono nižší napětí používají úhoři k detekci své kořisti v podstatě jako radar a někdy, pokud je menší i k jejímu omráčení. Při útoku na větší kořist se však zapojí všechny články Hunterova orgánu a výsledkem je až 60x silnější výboj.

Proč neomráčí úhoř sama sebe?

To je jedna z nejzajímavějších otázek, vynořujících se kolem těchto ryb. Jedna část vědců tvrdí, že úhoře chrání silná kůže, fungující jako izolace a také to, že jednotlivé řady elektroplaxů produkují samy o sobě jen nízké napětí, které úhoři neublíží.

Druhá teorie však tvrdí, že velmi pravděpodobně úhoř sám pociťuje svůj vlastní elektrický výboj, který jej šokuje. Potvrzují to pozorování úhoře při výboji, kdy se zkroutí do klubíčka a mlátí sebou ze strany na stranu, jakoby pociťoval velkou bolest.

Může to být prý tím, že jsou na elektrický úder mnohem odolnější a navíc, má všechny důležité orgány těsně za hlavou, kdežto výboj vychází až za nimi a vrací se ocasem.

Jedinečné dílo přírody

Vědci považují elektrické úhoře a další ryby produkující elektřinu za skutečně úžasný přírodní div. Tato vlastnost se vyvinula pouze u ryb, protože voda je na rozdíl od vzduchu, na kterém žijí pozemská zvířata a ptáci dobrý vodič elektřiny.

Podle dosavadních poznatků se první elektrické ryby objevily asi opřed 150 000 000 až 200 000 000 let.

Zajímavý je i fakt, že se elektrické ryby vyvinuly pouze na dvou kontinentech, v Jižní Americe a v Africe a navíc, konstrukce jejich vnitřních elektrických orgánů je úplně shodná.

Foto: Shutterstock.com, youtube
Související články
Věda a technika
Pilatus Railway: Vzhůru do oblak po nejstrmější zubačce světa
Zapomeňte na drsné zlatokopy a dalekou Sibiř. Tentokrát se vrátíme do malebného Švýcarska, kde nás čeká další dechberoucí železniční zážitek. Pilatus Railway není jen tak ledajaká trať; je to technický zázrak a nejstrmější ozubnicová železnice na světě, která zdolává neuvěřitelné sklony a nabízí výhledy, jež vám zaručeně vezmou dech. Připravte se na jízdu, kde budete […]
Věda a technika
Kytka v akvárium. Řasokoule jsou šneci rostlinné říše
Jako každý večer ho honí mlsná, a tak vstane a šourá se k lednici. Ledabylým pohybem zařízení otevře a ospalé škvírky se mění v udivený výraz. Vedle šunky a salámu totiž trůní ve vodě naložená zelená koule! Někdo v nich vidí podivuhodné živočichy, další je pro změnu označuje za podvodní mech. Řasokoule jsou však řasy, které do […]
Věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Věda a technika
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
reklama
lifestyle
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
reklama
věda a technika
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz