Když jde o to rychle zachránit život, je často nezbytné mít po ruce krev pro transfúzi. A pro jistotu ve všech čtyřech skupinách. Ale tato vzácná tekutina vyžaduje správné chlazení a to je v terénu často složitý úkol. Naštěstí už se blýská na lepší časy!
Co když jednou záchranáři budou mít u sebe brašnu s krevními buňkami v prášku, které se na místě jen smíchají s vodou? A takto upravenou krev bude možné okamžitě použít? Zní to jako pohádka, ale lékaři už na takové instantní krvi pracují a mají první úspěchy.
Zatím sice jen u myší a krys, ale výsledky jsou slibné. A tak je jen otázkou času, kdy se prášková krev smíchaná s vodou bude moci používat pro transfúze lidem. Ani pokrok v medicíně se nedá zastavit.
Zachrání tisíce životů
Američtí vědci z Washingtonovy univerzity v St. Louis ve státě Missouri již skutečně vytvořili novou umělou krev v prášku, která může pomoci zachraňovat tisíce životů.
Bude ideální používat ji v naléhavých případech ve válečných zónách nebo při živelních katastrofách, kde jsou transfúze okamžitě zapotřebí, ale je velmi obtížné je praktikovat. Krevní prášek, který se vědcům podařilo vyrobit, stačí jen smíchat s vodou.
Studii nazvanou ErythroMer, což je název této umělé krve, vědci představili Americké společnosti pro hematologii.
Sušení krve mrazem
„Transfúze krve jsou limitovány správným uskladněním červených krvinek, což je živá tkáň, která se musí uchovávat v chladu, má životnost pouhých 42 dnů a musí být dodána do lidského těla maximálně do čtyř hodin od vyjmutí z lednice,“ říká hlavní autor studie Allan Doctor.
Nové červené krvinky jsou vytvořeny tak, aby co možná nejpřesněji napodobovaly životní funkce krve. Umělá krev je sušena mrazem, konzervována za okolní teploty a lze ji snadno použít.
ErythroMer bude náhražkou krve, kterou lékař může nosit při sobě, v případě potřeby přidat vodu a infuzí zavést do těla.
Králíci, opice, pak lidé
„Je to suchý prášek, který se podobá paprice. Může být konzervován v plastovém sáčku, který lékař bude moci mít u sebe v brašně více než jeden rok.
Když ho bude potřebovat použít, naplní sáček sterilní vodou, zamíchá a krev je připravena k infuzi,“ dodává Allan Doctor. Bude potřeba více času, než bude tento výzkumný produkt k dispozici i pro lidi.
Podle Doctora je nutné udělat nejprve testy na králících a opicích a pak teprve na člověku. Bude trvat asi 10 -12 let, než budou mít vědci jasno, zda umělé červené krvinky fungují bez problémů i u lidí.