Do značné míry změnily způsob mezilidské komunikace. Krátké textové zprávy neboli SMS mají své nejlepší období zřejmě již za sebou, ale na smetiště dějin se ještě nechystají.
Za historicky první SMS (Short Message Servise – krátká textová zpráva) zprávu bývá považován text ve znění „Veselé Vánoce“, který 3. prosince 1992 zprostředkoval britský mobilní operátor Vodafone.
Zprávu odeslal z počítače dvaadvacetiletý počítačový inženýr Neil Papworth z IT společnosti Sema Group. Příjemcem byl tehdejší technický ředitel Vodafonu Richard Jarvis, jenž si vzkaz přečetl na mobilním telefonu Orbitel 901..
Esemeskové říhnutí
Za odesilatele první SMS zprávy v USA (a podle některých dokonce vůbec první placené „esemesky“ na světě) je označován irský inženýr Brennan Hayden. Jeho zpráva ze 7. června 1993 obsahovala jediné slovo: Burp. Tímto neortodoxním způsobem Hayden oznamoval světu, že si právě říhnul.
Služba SMS byla v mobilních sítích GSM spuštěna v roce 1993. V roce 2005 už bylo na celém světě za jediný rok odesláno více než bilion „esemesek“ (bilion = milion milionů).
V roce 2010 po celé planetě putovalo kolem pěti bilionů zpráv a v roce 2015 bylo podle odhadů Asociace GSM (GSMA) dokonce 8,7 bilionu textovek. Novější data však ukazují, že svou zlatou éru mají esemesky již za sebou a lidé volí jiné způsoby komunikace. Podle operátorů esemesek ubývá a naopak je zaznamenáván nárůst mobilních dat.
Text zprávy SMS zprávy zněl „Veselé Vánoce“ a byl odeslán z počítače dvaadvacetiletým inženýrem Neilem Papworthem z IT společnosti Sema Group.
Příjemcem byl technický ředitel Vodafonu Richard Jarvis, který si zprávu přečetl na mobilním telefonu Orbitel 901. Tento historický okamžik odstartoval revoluci v mezilidské komunikaci, která umožnila rychlé a jednoduché posílání krátkých textových zpráv.
SMS zprávy se rychle staly populárními po celém světě a v roce 2005 bylo odesláno více než bilion zpráv ročně. Přestože dnes čelí konkurenci moderních chatovacích aplikací, SMS zprávy stále zůstávají důležitým nástrojem komunikace.
Pod tlakem chatovacích aplikací
Maximální velikost jedné SMS zprávy je 1120 bitů. K zakódování jednoho znaku (písmena nebo číslice) je třeba sedm bitů, takže do jedné textovky se vejde nanejvýš 160 znaků.
Při použití diakritických znamének či jiných speciálních symbolů se délka SMS zkrátí na 70 znaků. Moderní telefony umožňují posílání delších esemesek, avšak ve skutečnosti se jedná o několik zpráv, které předstírají, že jsou jen jedna.
Někteří výrobci mobilů přišli s vylepšenou verzí „esemesek“, označovanou jako EMS. Jejich prostřednictvím bylo možné přenášet i jednoduché obrázky či krátké melodie.
Ne každý mobil si však s těmito zprávami dokázal poradit, a EMS se proto nikdy příliš nerozšířily.
Dalším pokusem operátorů a výrobců telefonů o alternativu ke klasickým textovkám jsou multimediální zprávy MMS. Ty umožňují posílat obrázky či hudbu podobně jako e-mailem.
V současnosti mají esemesky tvrdou konkurenci v podobě různých chatovacích služeb. Mezi ně patří Instagram Direct Messenger, Whattsapp, Viber, Signal a mnohé další.