Historici otázky typu „Co by bylo kdyby…“ nemají rádi. Historie se jednou tak stala a nemá cenu řešit, jak by se svět vyvíjel, kdyby se stalo či nestalo to či něco jiného.
Ale přece jen, lidskou představivost podobné otázky lákají. Co by se kupříkladu stalo, kdyby v roce 31 před naším letopočtem ve slavné bitvě u Actia nezvítězil Octavianus Augustus nýbrž Marcus Antonius?
Oba muži byli v boji o nadvládu nad Římem zprvu spojenci, později však rivalové. Marcus Antonius rovněž do dějin vstoupil příběhem, který dodnes rozplakává citlivé duše po celém světě, románkem s egyptskou královnou Kleopatrou.
Je tedy docela dobře možné, že po Antoniově vítězství by se centrum římské moci přesunulo do Alexandrie.
V té době byl Řím nepříliš vábným městem, které spíše připomínalo vesnici. Až právě Augustus učinil z Říma mramorového monumentálního krasavce na Tibeře.
Město by tedy mohlo zůstat nedůležitým místem na nevýznamném italském poloostrově, někde na západě, kde podle starých Řeků žili démoni a obři.
Kdyby se centrem starověkého světa stal Egypt, nejuctívanějším zvířetem by se stala kočka. Pyramidy by se možná stavěly dodnes. Význam Řeků by byl mnohem větší a možná by západní Evropa nezažila později takový vzestup, jaký jsme zaznamenali.
Centrum západní civilizace by leželo ve východním středomoří. Každopádně, Marcus Antonius bitvu prohrál a o 11 měsíců později spáchal sebevraždu.