Svatý grál lovců pokladů – takovou přezdívku si vysloužil vrak španělské galeony San José, která zmizela pod hladinou moře před více než třemi staletími.
Přezdívka je to přiléhavá, tato loď totiž patřila k obchodní flotile a byla v době svého potopení nacpaná zlatem a penězi doslova k prasknutí. Na mořském dně tak skončilo bohatství v hodnotě přes 20 miliard korun.
Nedostatečná ochrana
Psal se rok 1708, když se Španělé rozhodli převést nashromážděné bohatství z Latinské Ameriky najednou zpět do Evropy. K převozu zboží a cenností byly určeny hned dvě španělské flotily, které se měly setkat v kubánské Havaně a společně se vydat přes oceán.
Ohromný dopravní projekt se ale neobešel bez komplikací. Flotila patnácti lodí, jejíž součástí byla i galeona San José, se zpozdila v panamském přístavu Portobello. V podpalubí se nahromadilo dvakrát více peněz, než kolik tehdy činil roční příjem Španělska.
Flotila se tu také měla setkat s francouzským doprovodem, ten se ale celé týdny neobjevil.
Rozhodnutí z nouze
Admirál José Fernández de Santillán se i přesto rozhodl vyplout a se zastávkou v přístavu Cartagena se dostat do Havany. Tak tučná kořist ale neunikla pozornosti britských válečných lodí číhajících v Karibském moři.
Čtyři lodě pod vedením kapitána Charlese Wagera dohnaly Fernándezovu flotilu nedaleko poloostrova Barú. V námořní bitvě se tak střetlo 70 děl britské plachetnice Expedition se 64 děly menší ráže v bocích San José. Úmyslem bylo loď zahákovat a posádku přemoci.
K tomu ale nedošlo. San José zasáhla plná salva z boku Expeditionu a ta ji v podstatě rozmetala na kousky. Z 600 námořníků přežilo 11 a poklad zmizel ve vodě.
Dvakrát objevený vrak
Díky poměrně přesným dobovým záznamům se podařilo polohu vraku odhalit v hloubce asi 300 metrů u kolumbijského pobřeží.
Psal se rok 1982 a americká společnost Sea Search Armada začala vyjednávat s kolumbijskou vládou o vyzvednutí pokladu, spory o nároky na zisk ale skončily u soudního procesu trvajícího celé roky.
Nakonec sám kolumbijský prezident Juan Manuel Santos v roce 2015 ohlásil, že se vrak podařilo najít a identifikovat mezinárodnímu týmu vědců a kolumbijskému námořnictvu. Poklad prý patří Kolumbii.
To se ale vůbec nelíbí Španělům a ani původním americkým nálezcům. Komu nakonec pohádkový poklad připadne, se teprve ukáže.