Skip to content
reklama

Hon na Stalinovo kladivo

Ministr ruské státní bezpečnosti Viktor Semjovič Abakumov (1908–1954) vtrhl do kanceláře svého zástupce: „Máme něco na Molotova?“ Zástupce překvapeně zamžoural a upaloval něco zjistit. V hlavě mu to dunělo: „Podle Stalinových rozkazů přece nesmíme sbírat materiál o členech politbyra.

A Molotov je ministr zahraničí! Co se asi chystá?“ Ale příkaz je příkaz…

Nešlo o nic jiného než o Stalinovy (1878–1953) stranické politické čistky. Ty v létech 1949 až 1950 poslaly na smrt pěknou řádku kovaných soudruhů. Právě už zmíněný Abakumov v nich hrál prim. Organizoval politické provokace, vymýšlel si různá obvinění a vynucoval si od spolustraníků přiznání.

Jeho pomocníci špehovali, dělali prohlídky v bytech a čmuchali, kde se dalo. V této době byl právě šéf bezpečnosti jedním z nejmocnějších mužů v Rusku. Když dostal od Stalina rozkaz najít cokoli, co by pomohlo omezit vliv Vjačeslava Michajloviče Molotova (1890–1986), který už pár let pošilhával po nejvyšší funkci v zemi, začal jednat.

Stalin rozhodl: „Nechceme ho odrovnat, jen zkrotit.“

Začal hon na manželku

Brzy se nějaké ty drby přece jenom našly. Nebyly sice o něm, vždyť to byl muž rázný, uzavřený a málomluvný, který žil jen pro svou práci. Tu vykonával tak svědomitě, že se mu brzy začalo přezdívat Stalinovo kladivo.

Velký generalissimus v něj měl absolutní důvěru. Molotov mu ji dokázal při politických čistkách ve 30. a později i v 50. letech. Konal a nepřemýšlel, i když ale Stalina poslouchal, myslel si o něm své.

Dokonce se ho nebál kritizovat. Jenže nyní, začátkem 50. let, ruská státní bezpečnost zamíchala pravdu, fámy a polopravdy do jednoho obřího hrnce a připravila svému politickému bratrovi dost hořkou polévku.

Začal totiž hon na jeho ženu Polinu (1897–1970). Úspěch byl zaručen. Stalin ji totiž z celého srdce nenáviděl. Polina se za svobodna jmenovala Karpovská a pocházela ze židovské krejčovské rodiny. A vůdce bolševiků, stejně jako kdysi jeho nacistický protějšek, neměl Židy rád!

Molotov s manželkou Polinou FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Soudruzi zatočili s nevěrnicí

Polina Molotovová zastávala díky svému vlivnému muži významné funkce ve straně. Během války pracovala v židovském protifašistickém odboji a později se vyšvihla na zástupkyni ministra vodního průmyslu a ředitelku hlavní správy galanterního a pletařského průmyslu.

Po válce se brzy propracovala mezi komunistickou smetánku a zvykla si žít v blahobytu. Dělala jí radost přepychová vila, desítky kožichů a drahá kosmetika. Ještě větší radost jí ale dělali pohlední muži.

Vždyť ten její byl doma tak málo. Osudnou se jí stal milostný románek s elektrikářem, který přišel do vily opravit pojistky. Mladík pak neudržel jazyk za zuby. Abakumov o nevěře ihned informoval Stalina a začala mela.

Polina byla obviněna ze styků se sionistickou organizací. „Hodlá z Krymu vytvořit židovskou autonomní oblast, a navíc o tom informuje veřejnost!“ hřímal generalissimus.

Manželku do vyhnanství, Molotova do dači!

Molotov byl bezradný. Na politbyru (nejvyšší vedení komunistické strany) se projednával vykonstruovaný proces s jeho ženou. Celé osazenstvo jednohlasně rozhodlo, že je vinna, a odsoudilo ji k 10 letům v pracovním táboře.

Molotov jako jediný protestoval a ženu chránil. „Vjačeslave Michajloviči, jak ty vlastně chápeš socialismus? Nevěrnou ženu bys neměl obhajovat,“ dočkal se ještě politického zpražení. Od tohoto rozhodnutí měl Stalin Molotova v hrsti.

Začal pomalu, ale jistě jeho ministerské pravomoci oklešťovat. Navíc už mu nedůvěřoval tolik jako dříve. Nakonec byl Molotov vyloučen z politbyra a následně i ze strany. Psal se rok 1957. Politiky se ale nevzdal.

Působil jako velvyslanec v Mongolsku a pár let před smrtí ho soudruzi vzali zpátky k sobě.

blank
Stalin Molotova potřeboval, ale bál se jeho rostoucí moci. FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo

Chlast a žrádlo!

I po tomto vykonstruovaném procesu zůstal Molotovův vztah ke Stalinovi stejný jako v dobách, kdy spolu bojovali za zavedení bolševismu v zemi. Stále mu věřil, obhajoval jeho činy a pomáhal mu v hrůzovládě.

A ruský diktátor se mu za to „plně“ odvděčil. Ještě raději než předtím ho zval k sobě na daču. Každý věděl, že velký diktátor nesnese být chvíli sám. A proto připravoval své večírky. A tak se soudruh Molotov společně s dalším členem politbyra Nikitou Sergejevičem Chruščovem (1894–1971) stali pravidelnými hosty Stalinových nočních pařeb, které se pořádaly na jeho dače v Soči.

I když se ti dva neměli v oblibě, na jednom se shodli. Pozvání na večírek považovali spíš za trest než za odměnu. Stalin byl znám svou nenažraností. Neměl problém spořádat celého lososa, zajedl ho pirožky, přidal dvě lahvinky vodky a dostal zase hlad a po něm žízeň.

A to se opakovalo až do rána. A co víc? Nutil své spolustolovníky, aby s ním drželi krok. Molotov se postupem času vypracoval. Hned po příchodu začal pít jako houba, leckdy do sebe vpravil až smrtelné dávky alkoholu a pak už si z večírku nic nepamatoval.

Stalin to dělal záměrně, chtěl totiž z pozvaných vytáhnout informace, které by mu za střízliva nikdy neřekli…

Bratříčkování s nacisty

Vraťme se ale na počátek roku 1939. Ruský ministr zahraničí Molotov tehdy jezdil do Německa skoro častěji než za Stalinem na daču. Vztah jeho rodné země s Německem nikdy nebyl významnější než právě v této době.

Společná setkání s Joachimem von Ribbentropem (1893–1946) a Hitlerem s oblibou korunovaly hektolitry vypitého šampaňského. Noviny nestačily tisknout velkolepé fotografie těchto politických špiček. Na některých mezi sebou politici jen hovořili, na jiných kamsi společně pochodovali a na dalších se objímali a nuceně usmívali.

„O přátelství Sovětského svazu a Německa zpečetěného krví, která pokládá základy, aby se přátelství stalo dlouhodobým a trvalým,“ zněl jeden z titulků sovětského deníku Pravda. Údajně se jednalo o výrok samotného generalissima Stalina.

blank
Dohoda s von Ribbentropem překvapila celý svět. FOTO: gkaf.narod / Creative Commons / volné dílo

Podepsal diplomatickou bombu

Krátce po poledni v den podepsání smlouvy, která byla pro světovou politiku diplomatickou bombou, přicestoval do Moskvy Ribbentrop se svým doprovodem. První schůzka, jež se konala odpoledne, už přinesla první ovoce.

A tak smlouva o neútočení na Sovětský svaz a následné rozdělení moci v Evropě už měla jakýsi obrys, zbývalo však ještě dopilovat detaily. Ruský deník Pravda o ní vydal následující řádky: „23. srpna ve 3.

30 hod. odpoledne proběhl první rozhovor mezi V. M. Molotovem a německým ministrem zahraničí panem von Ribbentropem. Konal se za přítomnosti soudruha Stalina a německého vyslance knížete von der Schulenburga.

Trval asi tři hodiny. Po přestávce se vrátili k rozhovoru o 10. hod. večer a skončili ho ve 2 hod. v noci podepsáním dohody o neútočení.“ Článek byl podpořen obří fotografií Molotova, Stalina, Ribbentropa, zástupce státního tajemníka na německém ministerstvu zahraničí a jejich právních poradců a tlumočníků.

Rozhodl o likvidaci polské elity národa

Tato dohoda do historie vstoupila jako „pakt Molotov–Ribbentrop“, protože ji právě ministři zahraničí obou zemí vyjednali a podepsali. Pro svět to byla rána z čistého nebe, Sovětský svaz až do této doby veřejně vystupoval jako odpůrce hitlerovské rozpínavosti.

V důsledku smlouvy Sovětskému svazu připadlo Lotyšsko, Estonsko, Finsko a část Polska (hranici měly tvořit řeky Narew, Visla a San). Nyní už nic nebránilo ruské armádě vtrhnout do Polska. Sedmnáct dní po napadení nacisty vpadla do zad úspěšně se bránící polské armádě.

Ta neměla jedinou šanci proti Němcům a nyní i Rusům zvítězit. A tak se rozjela válka, kterou lidstvo dosud nezažilo.

Foto: Dutch National Archives / Creative Commons / CC0, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, wikipedia / Creative Commons / volné dílo, gkaf.narod / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Unikátní lahev za milion je jen pro zvané
epochalnisvet.cz

Unikátní lahev za milion je...

V poslední době se prémiové destilerie doslov...
Nečekaný a drsný rozvod kvůli alkoholu?
nasehvezdy.cz

Nečekaný a drsný rozvod...

Prošli si společně...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Reinkarnace v zájmu státu
21stoleti.cz

Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen...
Prožít podzim života se svou láskou je krásné
skutecnepribehy.cz

Prožít podzim života se svou...

Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Záhadné megality Mzoura: Postavili „africké Stonehenge“ obři?
enigmaplus.cz

Záhadné megality Mzoura:...

Africký kamenný kruh prý vybudovala...
Zveřejněna tajemná fotografie. Zachycuje UFO nad Mosulem?
enigmaplus.cz

Zveřejněna tajemná...

Internet nedávno obletěl snímek pořízený americkým...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha