Domů     Hon na Stalinovo kladivo
Hon na Stalinovo kladivo
12.1.2023

Ministr ruské státní bezpečnosti Viktor Semjovič Abakumov (1908–1954) vtrhl do kanceláře svého zástupce: „Máme něco na Molotova?“ Zástupce překvapeně zamžoural a upaloval něco zjistit. V hlavě mu to dunělo:

„Podle Stalinových rozkazů přece nesmíme sbírat materiál o členech politbyra. A Molotov je ministr zahraničí! Co se asi chystá?“ Ale příkaz je příkaz…

Nešlo o nic jiného než o Stalinovy (1878–1953) stranické politické čistky. Ty v létech 1949 až 1950 poslaly na smrt pěknou řádku kovaných soudruhů. Právě už zmíněný Abakumov v nich hrál prim.

Organizoval politické provokace, vymýšlel si různá obvinění a vynucoval si od spolustraníků přiznání. Jeho pomocníci špehovali, dělali prohlídky v bytech a čmuchali, kde se dalo. V této době byl právě šéf bezpečnosti jedním z nejmocnějších mužů v Rusku.

Když dostal od Stalina rozkaz najít cokoli, co by pomohlo omezit vliv Vjačeslava Michajloviče Molotova (1890–1986), který už pár let pošilhával po nejvyšší funkci v zemi, začal jednat. Stalin rozhodl: „Nechceme ho odrovnat, jen zkrotit.“

Začal hon na manželku

Brzy se nějaké ty drby přece jenom našly. Nebyly sice o něm, vždyť to byl muž rázný, uzavřený a málomluvný, který žil jen pro svou práci. Tu vykonával tak svědomitě, že se mu brzy začalo přezdívat Stalinovo kladivo.

Velký generalissimus v něj měl absolutní důvěru. Molotov mu ji dokázal při politických čistkách ve 30. a později i v 50. letech. Konal a nepřemýšlel, i když ale Stalina poslouchal, myslel si o něm své. Dokonce se ho nebál kritizovat.

Jenže nyní, začátkem 50. let, ruská státní bezpečnost zamíchala pravdu, fámy a polopravdy do jednoho obřího hrnce a připravila svému politickému bratrovi dost hořkou polévku. Začal totiž hon na jeho ženu Polinu (1897–1970). Úspěch byl zaručen.

Stalin ji totiž z celého srdce nenáviděl. Polina se za svobodna jmenovala Karpovská a pocházela ze židovské krejčovské rodiny. A vůdce bolševiků, stejně jako kdysi jeho nacistický protějšek, neměl Židy rád!

Molotov s manželkou Polinou FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Molotov s manželkou Polinou FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Soudruzi zatočili s nevěrnicí

Polina Molotovová zastávala díky svému vlivnému muži významné funkce ve straně.

Během války pracovala v židovském protifašistickém odboji a později se vyšvihla na zástupkyni ministra vodního průmyslu a ředitelku hlavní správy galanterního a pletařského průmyslu.

Po válce se brzy propracovala mezi komunistickou smetánku a zvykla si žít v blahobytu. Dělala jí radost přepychová vila, desítky kožichů a drahá kosmetika. Ještě větší radost jí ale dělali pohlední muži. Vždyť ten její byl doma tak málo.

Osudnou se jí stal milostný románek s elektrikářem, který přišel do vily opravit pojistky. Mladík pak neudržel jazyk za zuby. Abakumov o nevěře ihned informoval Stalina a začala mela. Polina byla obviněna ze styků se sionistickou organizací.

„Hodlá z Krymu vytvořit židovskou autonomní oblast, a navíc o tom informuje veřejnost!“ hřímal generalissimus.

Manželku do vyhnanství, Molotova do dači!

Molotov byl bezradný. Na politbyru (nejvyšší vedení komunistické strany) se projednával vykonstruovaný proces s jeho ženou. Celé osazenstvo jednohlasně rozhodlo, že je vinna, a odsoudilo ji k 10 letům v pracovním táboře.

Molotov jako jediný protestoval a ženu chránil. „Vjačeslave Michajloviči, jak ty vlastně chápeš socialismus? Nevěrnou ženu bys neměl obhajovat,“ dočkal se ještě politického zpražení. Od tohoto rozhodnutí měl Stalin Molotova v hrsti.

Začal pomalu, ale jistě jeho ministerské pravomoci oklešťovat. Navíc už mu nedůvěřoval tolik jako dříve. Nakonec byl Molotov vyloučen z politbyra a následně i ze strany. Psal se rok 1957. Politiky se ale nevzdal.

Působil jako velvyslanec v Mongolsku a pár let před smrtí ho soudruzi vzali zpátky k sobě.

Stalin Molotova potřeboval, ale bál se jeho rostoucí moci. FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo
Stalin Molotova potřeboval, ale bál se jeho rostoucí moci. FOTO: wikipedia / Creative Commons / volné dílo

Chlast a žrádlo!

I po tomto vykonstruovaném procesu zůstal Molotovův vztah ke Stalinovi stejný jako v dobách, kdy spolu bojovali za zavedení bolševismu v zemi. Stále mu věřil, obhajoval jeho činy a pomáhal mu v hrůzovládě. A ruský diktátor se mu za to „plně“ odvděčil.

Ještě raději než předtím ho zval k sobě na daču. Každý věděl, že velký diktátor nesnese být chvíli sám. A proto připravoval své večírky.

A tak se soudruh Molotov společně s dalším členem politbyra Nikitou Sergejevičem Chruščovem (1894–1971) stali pravidelnými hosty Stalinových nočních pařeb, které se pořádaly na jeho dače v Soči.

I když se ti dva neměli v oblibě, na jednom se shodli. Pozvání na večírek považovali spíš za trest než za odměnu. Stalin byl znám svou nenažraností.

Neměl problém spořádat celého lososa, zajedl ho pirožky, přidal dvě lahvinky vodky a dostal zase hlad a po něm žízeň. A to se opakovalo až do rána. A co víc? Nutil své spolustolovníky, aby s ním drželi krok. Molotov se postupem času vypracoval.

Hned po příchodu začal pít jako houba, leckdy do sebe vpravil až smrtelné dávky alkoholu a pak už si z večírku nic nepamatoval. Stalin to dělal záměrně, chtěl totiž z pozvaných vytáhnout informace, které by mu za střízliva nikdy neřekli…

Bratříčkování s nacisty

Vraťme se ale na počátek roku 1939. Ruský ministr zahraničí Molotov tehdy jezdil do Německa skoro častěji než za Stalinem na daču. Vztah jeho rodné země s Německem nikdy nebyl významnější než právě v této době.

Společná setkání s Joachimem von Ribbentropem (1893–1946) a Hitlerem s oblibou korunovaly hektolitry vypitého šampaňského. Noviny nestačily tisknout velkolepé fotografie těchto politických špiček.

Na některých mezi sebou politici jen hovořili, na jiných kamsi společně pochodovali a na dalších se objímali a nuceně usmívali.

„O přátelství Sovětského svazu a Německa zpečetěného krví, která pokládá základy, aby se přátelství stalo dlouhodobým a trvalým,“ zněl jeden z titulků sovětského deníku Pravda. Údajně se jednalo o výrok samotného generalissima Stalina.

Dohoda s von Ribbentropem překvapila celý svět. FOTO: gkaf.narod / Creative Commons / volné dílo
Dohoda s von Ribbentropem překvapila celý svět. FOTO: gkaf.narod / Creative Commons / volné dílo

Podepsal diplomatickou bombu

Krátce po poledni v den podepsání smlouvy, která byla pro světovou politiku diplomatickou bombou, přicestoval do Moskvy Ribbentrop se svým doprovodem. První schůzka, jež se konala odpoledne, už přinesla první ovoce.

A tak smlouva o neútočení na Sovětský svaz a následné rozdělení moci v Evropě už měla jakýsi obrys, zbývalo však ještě dopilovat detaily. Ruský deník Pravda o ní vydal následující řádky: „23. srpna ve 3.30 hod.

odpoledne proběhl první rozhovor mezi V. M. Molotovem a německým ministrem zahraničí panem von Ribbentropem. Konal se za přítomnosti soudruha Stalina a německého vyslance knížete von der Schulenburga. Trval asi tři hodiny.

Po přestávce se vrátili k rozhovoru o 10. hod. večer a skončili ho ve 2 hod.

v noci podepsáním dohody o neútočení.“ Článek byl podpořen obří fotografií Molotova, Stalina, Ribbentropa, zástupce státního tajemníka na německém ministerstvu zahraničí a jejich právních poradců a tlumočníků.

Rozhodl o likvidaci polské elity národa

Tato dohoda do historie vstoupila jako „pakt Molotov–Ribbentrop“, protože ji právě ministři zahraničí obou zemí vyjednali a podepsali. Pro svět to byla rána z čistého nebe, Sovětský svaz až do této doby veřejně vystupoval jako odpůrce hitlerovské rozpínavosti.

V důsledku smlouvy Sovětskému svazu připadlo Lotyšsko, Estonsko, Finsko a část Polska (hranici měly tvořit řeky Narew, Visla a San). Nyní už nic nebránilo ruské armádě vtrhnout do Polska.

Sedmnáct dní po napadení nacisty vpadla do zad úspěšně se bránící polské armádě. Ta neměla jedinou šanci proti Němcům a nyní i Rusům zvítězit. A tak se rozjela válka, kterou lidstvo dosud nezažilo.

Foto: Dutch National Archives / Creative Commons / CC0, Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, wikipedia / Creative Commons / volné dílo, gkaf.narod / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
reklama
věda a technika
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív