Skip to content

Hodovní síň z legendy o Beowulfovi konečně nalezena!

Je to nejstarší a nejdůležitější epos staroanglické literatury. Podle legendy přišel Beowulf do dánského Lejre, tehdejšího sídla králů, aby zachránil vládce před lidožravým obrem Grendelem. Jedny z nejdůležitějších epizod příběhu z dávných časů se přitom odehrávají v královské hodovní síni, kterou legenda popisuje jako „největší síň pod nebesy“.

Hovězí a skopové kosti

Tým archeologů pod vedením Toma Christensena učinil zásadní objev, který přiblížil legendu o Beowulfovi skutečnosti. Během vykopávek v dánském Lejre totiž narazil na zbytky této proslulé hodovní síně.

Z archeologických nálezů si pak vědci mohli udělat celkem přesnou představu o tom, jaké hodokvasy na legendárním královském dvoře v Lejre probíhaly. Tisíce kostí prozrazují, že se servírovala pečená selátka.

Oblíbené bylo i hovězí a skopové maso.

Foto1
Legendární hodovní síň krále Bowulfa zřejmě nebyla jen mýtem, její pozůstatky byly objeveny v Dánsku.

Pilo se z anglických pohárů

Nechyběla drůbež – kachny, husy, kuřata. Dánové samozřejmě jedli ve velkém i ryby. Bohatá hostina se vydatně zapíjela. O tom vypovídají četné nálezy střepů ze skleněných pohárů a dalších luxusních nádob dovážených z Anglie a Německa.

O tom, že tu skutečně hodovali králové a společenská elita, svědčí nálezy několika desítek zlatých,stříbrných a bronzových předmětů.

Foto3
Tým archeologů nalezl při vykopávkách kosti z nejrůznějších zvířat, které posloužili jako pochoutka pro válečníky.

Legenda v moderním světě

Příběh o Beowulfovi, který je více než 1000 let starý, není jen zkazkou, kterou znají pouze archeologové a historikové. Se svými 3182 verši představuje nejvýznamnější dílo staroanglické literatury a osudy legendárního válečníka jsou dodnes oblíbenou látkou komiksů i nejrůznějších akčních filmů.

Odkazy na toto dílo můžeme najít například v Lucasových Hvězdných válkách a podle některých literárních historiků dokonce posloužila jako inspirace pro světově proslulou trilogii – Tolkienova Pána prstenů.

Marek Kožušník/Svět na dlani

Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články