Domů     Hmyzí nindžové: Jejich superschopnosti vyrážejí dech!
Hmyzí nindžové: Jejich superschopnosti vyrážejí dech!

Nezničí je radioaktivita, vydrží rok bez jídla, pod vodou bez dechu tři dny. Dokonalá organizace jejich ničivých rojů i způsob pohybu křídel připravila vědcům bezesné noci. Někteří svítí, aby se mezi sebou domluvili speciálními signály, jiní tak děsí okolí. A další umí karate!

Hmyz někdy připomíná svými schopnostmi vojáky, o kterých sní všechny armády světa. Mnoho pokročilých technologií, které lidé vyvinuli pro bojové účely, mají totiž některé druhy tak nějak zadarmo. Prostě od přírody.

A v některých případech jsou jejich schopnosti tak dokonalé, že porážejí lidské vynálezy.

Kam se hrabe letadlo!

Hmyz: včely

O co jde: pohyb křídel

Pokud si chcete vzít do letadla kufr navíc, pak si za něj musíte pořádně připlatit. Na rozdíl od včel. Tihle pilní tvorové mají na sobě tolik „váhy navíc“, že entomologové kdysi tvrdili, že jejich let by vůbec neměl být možný.

Dnes je ale otázka toho, jak jejich malá křídla vytvářejí dostatek síly k udržení včelích těl ve vzduchu, už vyřešena. Za první nemávají křídly nahoru a dolů, ale dopředu a dozadu.

Pohyb jejich křídel je nesmírně rychlý, včely jimi mávají asi 230krát za vteřinu v úhlu 90°.

Let pomocí tornáda

Pokud nese včela náklad pylu, pak nezvýší frekvenci, jen zvětší úhel, ve kterém křídly kmitá.

Pohyb křídel ve tvaru osmičky zajišťují hrudní svaly. „Je to trochu jako částečné otáčení vrtule vrtulníku.

Kombinací krátkých, trhavých pohybů s rychlou rotací křídla při máchnutí a zpětném pohybu dochází k vytváření vzdušných vírů, které fungují jako miniaturní tornáda. Ty mají nižší tlak než okolní vzduch a tento mechanismus pomáhá včelám zůstat ve vzduchu,“ vysvětluje Michael Dickinson, biolog a expert na hmyz z University of Washington.

Nevšední matematika

Hmyz: cikády

O co jde: životní cyklus

Extrémní trpělivost, ultra přesné načasování a chytrá matematika pomáhají cikádám rodu Magicicada vyhýbat se predátorům. Tento hmyz se vyvíjí pod zemí po dobu 13 nebo 17 let, v závislosti na druhu.

Ve stádiu nymfy se totiž zavrtávají do země, kde přežívají díky tomu, že vysávají živiny z kořenů rostlin. Tak postupně rostou a sílí, až nakonec hromadně vylézají z půdy a nad danou oblastí se jich najednou objeví obrovské roje o milionech jedinců.

To jim pomáhá ubránit se před predátory. Protože se objevují tak zřídka, neexistují tvorové, kteří by byli závislí na jejich konzumaci. A když už se objeví, je cikád moc na to, aby je dravci mohli všechny sníst.

Ke všemu se vyskytují v intervalech 13 nebo 17 let, což je dělá ještě nepolapitelnějšími

Sázka na prvočísla

Jsou to totiž prvočísla a jejich definice říká, že to nejsou násobky žádných menších čísel. A to je v tomto případě klíčové. „Mnoho potenciálních predátorů má životní cykly v rozmezí 2 až 5 let. Vezměme si dravce s životním cyklem 5 let:

pokud by se cikády objevily každých 15 let, měli by to predátoři poměrně jednoduché. Při vysokém prvočísle minimalizují nebezpečí, protože na sebe mohou narazit až po 85 letech.

Teprve toto číslo je totiž dělitelné 5 i 17,“ vysvětluje americký zoolog Stephen Jay Gould ve své knize Ever Since Darwin. Při takovém množství, které se vždy objeví, je pro cikády také velmi snadné najít dostatek partnerů k páření.

Dospělé cikády poté nakladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy, které se zavrtají pod zem. Tam se vyvíjejí a čekají dalších 13 nebo 17 let, než se znovu objeví.

Kdo by řekl, že za kmitáním včelích křídel je tak složitý pohyb? (Foto: Pexels, Pixabay)
Kdo by řekl, že za kmitáním včelích křídel je tak složitý pohyb? (Foto: Pexels, Pixabay)

Jako morseovka

Hmyz: světlušky

O co jde: bioluminiscence

Bioluminiscence (vydávání světla živými organismy) je sama o sobě skvělý trik.

A ještě zajímavější je na něm to, že světlušky ho používají ke komunikaci ve stylu Morseovy abecedy, což může mít podobu krátkých záblesků i dlouhých blikajících sekvenci a každý druh světlušek má svůj vlastní jedinečný vzorec „svícení“.

To usnadňuje zejména během páření vyhledávání jedinců vlastního druhu. Ale ani tam to není úplně bez komplikací.

Jak nalákat samičky

I v rámci jednoho druhu se totiž zábleskové vzorce liší. Například u Photinus ignitus platí, že čím kvalitnější sperma samec má, tím delší je jeho svícení a může tak přilákat více samiček.

To ale neplatí třeba u Photinus greeni, kde déle svítící samečci podobnou kvalitu nabídnout nemohou.

„Otázkou je, zda jsou mužští zástupci schválně nepoctiví anebo jejich signál znamená ještě něco jiného,“ zamýšlí se entomoložka Sara Lewisová z americké Tufts University.

Některé druhy cikád trpělivě čekají v zemi na svou chvíli. (Foto: Péter Gulya, Pixabay)
Některé druhy cikád trpělivě čekají v zemi na svou chvíli. (Foto: Péter Gulya, Pixabay)

Kdo přežije jaderný výbuch?

Hmyz: švábi a další druhy

O co jde: odolnost vůči radioaktivitě

Švábi jsou malí drsňáci. Některé druhy mohou vydržet bez jídla déle než měsíc a také zvládnou mnohem vyšší dávku radiace než je ta, která by pro člověka byla smrtelná. A také umí karate!

Týká se to švábů z tropických oblastí, kteří se o svá teritoria dělí se smaragdovými (či také švábími) vosami. Jejich samičky z nich totiž vstříknutím jedu dělají zombie, které si ochromené odvedou do svých podzemních nor.

Tam se nebohý šváb stane potravou pro larvy. K tomu, aby se vose ubránil, šváb používá své zadní končetiny, které přitáhne k hlavě a prudce s nimi švihne zpět, aby zasáhl parazitickou vosu do hlavy. Pokud se mu to povede, má vyhráno!

Nezničitelní štíři

Pokud se vrátíme k radioaktivitě, velmi odolné jsou také obyčejné octomilky. A v tomto výčtu není možné opomenout štíry, i když nepatří mezi hmyz. Mají totiž také celou řadu obdivuhodných vlastností, které z nich dělají extrémně odolné tvory.

Kromě toho, že je neporazí radiace, některé druhy po jedné pořádné hostině mohou zvýšit svou hmotnost až o jednu třetinu a vydrží z těchto zásob žít až jeden rok. A pod vodou zadrží dech i na 3 dny!

A aby toho nebylo málo, pod ultrafialovým světlem dokážou zářit, protože jejich vnější kostra obsahuje speciální bílkovinu.

Světlušky lákají k vytváření líbivých fotografií, za jejich září je však mnohem více, než pouhá romantika. (Assad Ali, Pixabay)
Světlušky lákají k vytváření líbivých fotografií, za jejich září je však mnohem více, než pouhá romantika. (Assad Ali, Pixabay)

Děsivý oblak

Hmyz: sarančata

O co jde: organizované roje

Roj sarančat je synonymem pro nebezpečí. Kam dopadne, tam je s úrodou konec. Přitom na samém začátku letí jednotlivci sice hromadně, ale každý individuálně.

V jednu chvíli se však dokážou jako lusknutím prstu spojit v dokonale propojený roj, který funguje jako jeden celek. Jak ale tito tvorové dosáhnou tak dokonalé organizace? Vědci se domnívají, že za tím stojí feromony. Sarančata podle nich poznají, kolik se jich právě nachází vedle sebe.

Zničí, na co přijdou

Ve chvíli, kdy se toto množství dostane do určitého „bodu zlomu“, se z neuspořádaného roje stane dokonale organizovaná, jednotná a strach nahánějící masa.

„Když hustota roje vzroste do té míry, že každý jedinec už sám o sobě nebude moci zůstat nenápadný, je bezpečnější před dravci, pokud je v davu,“ nastiňuje Stephen Simpson, specialista z australské University of Sydney.

Jak roj cestuje, jeho členů stále přibývá a může vytvořit mrak až o milionech tvorů, který nemilosrdně pustoší vegetaci.

Švábi jsou pro většinu lidí odpudiví už napohled, ale jejich schopnosti jsou neuvěřitelné. (Annemiek59, Pixabay)
Švábi jsou pro většinu lidí odpudiví už napohled, ale jejich schopnosti jsou neuvěřitelné. (Annemiek59, Pixabay)
Foto: Titulka (Sapto Cahyono, Pixabay) Zdroj: Pixabay
Související články
Věda a technika
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Věda a technika
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Věda a technika
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
reklama
zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný