Přestože smrt si vyslouží tragickou, díky místu úmrtí se stane nejstarší evropskou přirozenou lidskou mumií. Od jeho posledního slova uběhnou tisíce let, týmu předních vědců se ale jeho hluboké mlčení nakonec podaří prolomit.
Kalendář hlásí čtvrtek 19. září 1991 a německý horolezec Helmut Simon (1937–2004) se svou ženou Erikou vyráží na ledovec Schnalstal v Ötztalských Alpách, které se táhnou podél hranic Rakouska s Itálií.
Ve výšce 3210 sejdou z cesty a úplnou náhodou učiní objev, který změní pohled na světové dějiny. Narazí na lidské tělo zamrzlé v ledu!
Shodnou se, že musí patřit zesnulému výletníkovi, protože v místě nedávno spadla lavina, a nález nahlásí správci nedaleké horské chalupy.
Hodně starý výletník
Ztuhlé tělo, které je díky ledovci přirozeně mumifikováno, se pomocí sbíječky a cepínů podaří dostat z ledového hrobu o čtyři dny později. Ostatky putují do Innsbrucku, kde jsou zkoumány archeologem Konradem Spindlerem (1939–2005).
Jak se ukáže, záhadný muž nezemřel před několika dny, jde o mumii starou více než 5000 let! Tělo je později převezeno do archeologického muzea v jihotyrolském Bolzanu, kde vědci pátrají dál.
Pravý horal
Muž podle místa nálezu dostane jméno Ötzi, říká se mu ale také ledovcový muž či Homo tyrolensis. Zemi obývá přibližně mezi lety 3400–3100 př. n. l., v období eneolitu neboli době měděné.
Má hnědé oči a tmavé vlasy, za svého života měří přibližně 160 centimetrů a váží kolem 50 kilogramů. Jeho zručně ušitý oděv se skládá z kůže několika zvířat, na cestách v ruce třímá měděnou sekeru s tisovým topůrkem a pazourkový nůž.
Ovládne základy
Roku 2001 se vědcům konečně podaří vypátrat příčinu smrti – Ötzi umírá poté, co je zezadu zasažen šípem, který mu přetne tepnu. V té době je mu něco mezi 40 a 46 lety, což he na jeho dobu poměrně dost.
Na konci léta roku 2006 se v Bolzanu koná týdenní konference, během které přední experti představí svůj nejnovější objev.
Za základě CT scanů se jim podaří rekonstruovat podobu Ötziho kompletního hlasového ústrojí, hrdla a úst, a díky tomu následně digitálně napodobí jeho hlas! Respektive tedy jeho výslovnost italských samohlásek.
Dnes by zapadl
„Se dvěma měřeními jsme určili délku hlasivek a hrtanu, což nám umožnilo vytvořit poměrně přesný hlas mumie,“ informuje laryngolog Rolando Füstös, který stojí v čele výzkumu. Jistá odchylka v případě analýzy tak starého subjektu ale existuje.
„Nedokážeme říci, jestli jsme dokázali původní Ötziho hlas rekonstruovat zcela přesně, chybí nám k tomu některé zásadní informace,“ dodává.
Vědci se však shodnou na tom, že frekvence hlasu se pohybuje v rozmezí 100–150 Hz, což je velmi podobné hlasu dnešního dospělého muže.
To je teprve začátek
Než však vědci dojdou k tak stěžejnímu objevu, je třeba překonat několik překážek. „Museli jsme si poradit s Ötziho polohou, paže mu zakrývala krk,“ vysvětluje otorinolaryngolog Francesco Avanzini.
Díky pokročilé technologii se jim však podaří paži posunout, lebku dostat do vzpřímené polohy, opravit krční obratle a jazylku (kost v krku, na níž je zavěšen hrtan).
Dosažené výsledky budou použity jako podklad pro další, komplexnější výzkumy, do kterých jsou vkládány velké naděje.