Skip to content

Historie počítačové myši: První byla dřevěná a měla tvar kvádru!

Byť se to nezdá, myš nebyla vždy samozřejmou součástí počítačových sestav. Poprvé se užitečná pomůcka objevila na veřejnosti v roce 1968.

Prezentace, která se uskutečnila v San Francisku 9. prosince 1968, vstoupila do historie výpočetní techniky pod přezdívkou „matka všech ukázek“.

2
Předobraz počítačové myši.

Pracovník Stanfordova výzkumného institutu Doug Engelbart na ní skupině počítačových vědců prakticky předvedl několik hypertextů, práci v oknech či základy e-mailu. A také malou krabičku, s jejíž pomocí bylo možné po obrazovce posunovat brouka, což nebylo nic jiného než kurzor.

3
V komerčním prostředí myš prosadila jako první kalifornská firma Apple v roce 1982.

K dnešním elegantním různobarevným myším měla její pramáti celkem daleko. Byla dřevěná a měla tvar kvádru. Ve spodní části krabičky byla dvě vzájemně kolmá kolečka, která se při pohybu myši po podložce otáčela.

Jedno kolečko indikovalo jízdu vpřed a vzad, zatímco druhé se otáčelo při pohybu myší do stran.

4
Myš ve stylu skutečné myši.

A proč vlastně myš? Kabel, vycházející z jeho zadní části vskutku připomínal myšku s dlouhým ocasem. A nic se na tom nemění ani nyní, kdy jsou zcela běžné myši i bezdrátové.

5
Časté používání myši může vést k zánětům šlach.

Jak bylo zmíněno, první myši byly hranaté a nepohodlné. Ty novější jsou ergonomicky tvarovány pro pohodlné držení, ale ani to není dostatečná obrana před nemocemi, které při nadměrném používání myši hrozí.

Tou nejčastější je zánět šlach.

Foto: Guardian, core0.staticworld, pngimg, wikimedia, coolkidfacts.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …