Vyspělá civilizace Egypta přináší revoluci v oblasti antikoncepce. Egyptský Kahúnský gynekologický papyrus z roku 1850 př. n. l. i Ebersův papyrus z roku 1550 př. n. l. obsahují nejstarší doložené recepty proti početí!
Starověký Egypt
V dílnách třou ženy i muži listy akácie a zelenou pastu mísí s medem. Směsí pak potírají kousky lněné cupaniny, které si ženy vkládají do vagíny. Je to kombinace mechanické zábrany a chemické v podobě spermicidu – látky, která hubí spermie.
Jako spermicid funguje i krokodýlí trus. Ten si společně s medem ženy vtírají do pochvy. Také si zavádějí do dělohy drobné kaménky či zlato – to je prvenství v nitroděložní antikoncepci. Egyptské kresby znázorňují i používání kondomů. Vyrábějí se ze střívek ryb nebo se šijí kožené pytlíčky.
Starozákonní Bible
Přerušovaná soulož patří k nejstarším popsaným metodám proti početí. Popisuje ji v Bibli ve Starém zákoně kniha Genesis v příběhu Judových synů Hera a Onana.
Vyjmutí údu je způsob antikoncepce, když Onan vyplýtvá své semeno na zem, aby nezplodil dítě s ženou zesnulého bratra Támar. Onanie tedy neznamená původně masturbaci, ale přerušenou soulož.
Antické Řecko a Řím
I staří Řekové a Římané spoléhají na látky, hubící spermie. Často je užívají v kombinaci s houbou, kterou si ženy vkládají do děložního hrdla. Patří mezi ně citronová šťáva nebo výplach pochvy po pohlavním styku zředěnou octovou vodou.
Oba národy hojně používají jako antikoncepci rostlinu hladýš, která se využívá i k vyvolání potratu nechtěného plodu. V Římské říši vyniká Sórán z Efesu (98–138), který je považován za zakladatele gynekologie a porodnictví.
Radí, aby si ženy před souloží zavedly do pochvy smotek ovčí vlny, který má být namočený do vína nebo do směsi drcených fíků. Ty mají předtím rozmíchat se sodou.
Temný středověk
Muži používají přerušovanou soulož a ženy si do vagíny dávají kořeny lilie nebo routy. Jednoduchou mechanickou pomůckou je pás cudnosti, hodně nepohodlný a často bolestivý.. Někdy ho nosí i muži na válečné výpravy.
Pás chrání před otěhotněním i pohlavním stykem. Jeho cílem není jen zabránit nevěře, ale i pohlavním chorobám, které ve středověku bohatě bují.
Věk kondomů
S prvním kondomem přichází italský lékař Gabriel Fallopius (1523–1562). Napadne ho navléknout na penis pouzdro z lněného plátna, napuštěného roztokem proti infekci a přidržovaného mašličkou.
Později se vyrábějí látkové kondomy, které se před pohlavním stykem namáčejí ve slané vodě. Používají se i kondomy ze střívek domácích zvířat nebo z měchýře ryb.
Proslulý svůdník Casanova (1725–1798) popisuje, že používal kondomy vyráběné z jemné jehněčí kůže. Také doporučoval milenkám, aby si do vagíny vkládaly kus citronu.