Domů     Hezky si hraj: LEGO slaví 90 let!
Hezky si hraj: LEGO slaví 90 let!
13.9.2022

Do Evropy s mírným zpožděním doráží hospodářská krize.

Zatímco v Německu třicátá léta přivedou k moci Adolfa Hitlera, v nedalekém Dánsku svízelná ekonomická situace zase znamená založení firmy LEGO. Společnost dnes patří mezi hračkářské giganty a její kostičky jsou známé po celém světě.

Domovem stavebnice, jenž letos slaví devadesátiny, je zhruba šestitisícový Billund, ležící na jihu Jutského poloostrova.

Nedaleko poklidného městečka bychom našli například letiště, které je zbudováno díky LEGU, a je druhým nejvytíženějším vzdušným přístavem v celém Dánsku!

Zvláštní rok 1932

Celý příběh ikonické značky začíná vlastně mezi výstřely první světové války. Muž jménem Ole Kirk Christiansen (1891–1958) kupuje v roce 1916 svou první tesařskou dílnu.

Vše si musí tvrdě vydřít, pochází z chudé rodiny a má dalších devět sourozenců, a tak musí pracovat už od šesti let. Jeho cílevědomost a šetrnost mu ale zajistí důležité finance. Šikovný tesař se nejprve věnuje stavbě domů a výrobě nábytku.

Jenže prosperující dílnu roku 1924 zachvátí oheň, ještě netuší, že plameny budou jeho podnik olizovat s železnou pravidelností. Za tehdejší katastrofou ale stojí jeho synové, kteří rozdmýchají dřevěné hobliny.

Z požáru se otřepe a firma prosperuje, začátkem 30. let má dokonce deset zaměstnanců! Jenže v říjnu 1929 zasahuje svět velká hospodářská krize a zlé časy čekají i na Christiansena.

Musí sice propouštět, ale svůj podnik udrží jakž takž v chodu, poté ale přichází rozporuplný rok 1932. Nejdříve mu umírá manželka. Zasmušilý muž, který se musí starat o děti, ale založí firmu specializující se výhradně na hračky.

Všudypřítomná chudoba a nedostatek financí mu ale hází klacky pod nohy. Trpělivě objíždí hokynáře s dřevěnými kačery a jojy. „Peníze nemáme, ale můžeme vám dát jídlo,“ slyší všude. Nakonec kývne a alespoň zčásti zajistí rodinu.

Jedna z mašin, která stojí za celosvětovým fenoménem. (FFA P-16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Jedna z mašin, která stojí za celosvětovým fenoménem. (FFA P-16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Musíme ho koupit!

Po dvou letech zjišťuje, že by jeho firma měla mít jasný název. Údajně vyhlásí soutěž mezi svými zaměstnanci. Kdo přijde s originálním jménem, dostane flašku domácího vína.

Nakonec ale zvolí jednoduše znějící LEGO, což je zkrácenina dánského spojení leg godt, neboli dobře si hraj. Nová značka na trhu se pomalu zotavuje, jenže potichu se plíží druhá světová válka a Dánsko skončí pod nacistickou vlajkou.

Obchody sice jdou, rána nakonec přichází z úplně jiné strany. V roce 1942 továrna vyhoří, za zkázou tentokrát stojí elektrický zkrat. Christiansen, jemuž tehdy pomáhají jeho synové, už nechce pokračovat, nakonec své rozhodnutí změní kvůli zaměstnancům.

Po válce má LEGO svou vlastní montážní linku. Firma se stále specializuje na dřevěné hračky, to se ale brzy změní. Stárnoucího Christiansena osloví na jedné z výstav přístroj na výrobu plastových součástek.

„Měli bychom ho koupit, je to budoucnost,“ nadšeně volá svému synovi Godtfredovi (1920–1995), jenž tehdy pomalu přebírá otěže firmy. Novinka je na tu dobu velice drahá.

Jen pro představu – stojí dvojnásobek ročního zisku firmy LEGO. Jenže risk je zisk a dánským hračkářům se vyplatí. Jako první z plastových kostiček postaví nákladní automobil, který lze složit a rozložit.

Z Lega jde prostě sestavit úplně všechno, fantazii se meze nekladou! (Bill Ingalls / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Z Lega jde prostě sestavit úplně všechno, fantazii se meze nekladou! (Bill Ingalls / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Vítejte v LEGOlandu

Začátky jsou ale pekelně těžké, protože tehdejší trh LEGO odmítá. Děti si také stěžují, že kostky nedrží pospolu, a tak, když se chtějí s výtvorem pochlubit, zákonitě se jim rozsype. Sám Godtfred si nad tím láme hlavu.

„Jak udržet kostičky dohromady,“ ptá se sám sebe nad štosy různých nákresů. Když navrhuje důmyslný systém, přijde smutná zpráva. Otec a zakladatel společnosti zemřel na infarkt, nedožil se tak období, kdy LEGO dosáhne největší popularity.

Godtfred si nechá v roce 1958 kostičku se speciálními inovacemi patentovat. Jakmile se začne dařit, přichází další požár. Ten ale de facto firmě pomáhá, protože vedení se rozhodne zcela zrušit divizi dřevěných hraček.

Šéf Godtfred od té chvíle věří pouze plastovým kostičkám. A udělá dobře, protože LEGO začne expandovat na další trhy, postupně se zlepšuje i materiál.

Z prosperity značky těží i samotný Billund, kromě letiště zbuduje rodina Christiansenů LEGOland, tedy zábavní park, kde je všechno z LEGA. Během prvního roku přiláká netradiční atrakce neuvěřitelných 625 tisíc zákazníků.

Dnes to sice zní jako průměrné číslo, ale Dánsko v té době má 4,9 milionu obyvatel. Enormním zájmem byli překvapení i samotní šéfové společnosti. Žádný strom ale neroste do nebe, hračkářská společnost se ocitá v útlumu z kraje 90. let.

Tehdy se LEGO potýká s odchodem řady zkušených designérů. Někteří ještě pracovali pod samotným zakladatelem.

V dnešní době mají stavitelé k dispozici řadu kolekcí. (Simeon / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
V dnešní době mají stavitelé k dispozici řadu kolekcí. (Simeon / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Po památkách…

Proběhne také střídání stráží, Godtfreda nahradí jeho syn Kjeld (*1947) a podnik nastartuje. Běžnou nabídku prolne s produkty inspirovanými filmovými sériemi jako Star Wars či Harry Potter. Kostičkové Bradavice jdou doslova na dračku.

Návrháři vymýšlejí stále nové série, na začátku milénia spatří světlo světa první Bionicle, na své si přijdou i nejmladší děti, protože premiéru si odbyde také LEGO Duplo.

Mezi další oblíbené stavebnice patří ty ze série Architecture, díky ní si lidé mohou postavit všemožné světové dominanty, od římské fontány Trevi až po dubajskou Burdž Chalífu.

Z kostiček, kterých se každou minutu vyrobí kolem 36 tisíc, se dá postavit prostě cokoliv. Někdy je to ale k neuvěření, taková replika londýnského Tower Bridge spořádá skoro 6 milionů kostiček!

LEGO už dávno není záležitostí dětí, na světě jsou řady sběratelů, kteří se nebojí plácnout přes kapsu. Jeden z nejdražších setů je z říše Star Wars. Model vesmírné lodi Millenium Falcon původně stojí kolem dvaceti tisíc korun. Nedostatek stavebnic ale cenovku vyšponuje daleko výš!

Na skok ve Springfieldu

Z dětských pokojíčků zamíří stavebnice na stříbrná plátna. Kromě vlastních filmů firma udělá radost fanouškům, když se v roce 2014 spojí se seriálem Simpsonovi. Celá epizoda žluté rodinky se odehrává ve světě kostiček.

V souvislosti s tím LEGO vydá stavebnici domu Simpsonových a obchodu Kwik-E-Martu. Hračka z nenápadného dánského městečka získá nálepku fenoménu a národního klenotu. Jen si představte, že na každého obyvatele zeměkoule připadne 62 kostiček!

Na druhou stranu ochránci přírody upozorňují na to, že jednomu dílku stavebnice trvá zhruba 1000 let, než se rozloží!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Alan Chia / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
reklama
Související články
Zajímavosti
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Zajímavosti
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Zajímavosti
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
reklama
zajímavosti
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
reklama
historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od