Skip to content
reklama
reklama

Hezky si hraj: LEGO slaví 90 let!

Do Evropy s mírným zpožděním doráží hospodářská krize. Zatímco v Německu třicátá léta přivedou k moci Adolfa Hitlera, v nedalekém Dánsku svízelná ekonomická situace zase znamená založení firmy LEGO. Společnost dnes patří mezi hračkářské giganty a její kostičky jsou známé po celém světě.

Domovem stavebnice, jenž letos slaví devadesátiny, je zhruba šestitisícový Billund, ležící na jihu Jutského poloostrova. Nedaleko poklidného městečka bychom našli například letiště, které je zbudováno díky LEGU, a je druhým nejvytíženějším vzdušným přístavem v celém Dánsku!

Zvláštní rok 1932

Celý příběh ikonické značky začíná vlastně mezi výstřely první světové války. Muž jménem Ole Kirk Christiansen (1891–1958) kupuje v roce 1916 svou první tesařskou dílnu. Vše si musí tvrdě vydřít, pochází z chudé rodiny a má dalších devět sourozenců, a tak musí pracovat už od šesti let.

Jeho cílevědomost a šetrnost mu ale zajistí důležité finance. Šikovný tesař se nejprve věnuje stavbě domů a výrobě nábytku. Jenže prosperující dílnu roku 1924 zachvátí oheň, ještě netuší, že plameny budou jeho podnik olizovat s železnou pravidelností.

Za tehdejší katastrofou ale stojí jeho synové, kteří rozdmýchají dřevěné hobliny. Z požáru se otřepe a firma prosperuje, začátkem 30. let má dokonce deset zaměstnanců! Jenže v říjnu 1929 zasahuje svět velká hospodářská krize a zlé časy čekají i na Christiansena.

Musí sice propouštět, ale svůj podnik udrží jakž takž v chodu, poté ale přichází rozporuplný rok 1932. Nejdříve mu umírá manželka. Zasmušilý muž, který se musí starat o děti, ale založí firmu specializující se výhradně na hračky.

Všudypřítomná chudoba a nedostatek financí mu ale hází klacky pod nohy. Trpělivě objíždí hokynáře s dřevěnými kačery a jojy. „Peníze nemáme, ale můžeme vám dát jídlo,“ slyší všude. Nakonec kývne a alespoň zčásti zajistí rodinu.

blank
Jedna z mašin, která stojí za celosvětovým fenoménem. (FFA P-16 / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Musíme ho koupit!

Po dvou letech zjišťuje, že by jeho firma měla mít jasný název. Údajně vyhlásí soutěž mezi svými zaměstnanci. Kdo přijde s originálním jménem, dostane flašku domácího vína. Nakonec ale zvolí jednoduše znějící LEGO, což je zkrácenina dánského spojení leg godt, neboli dobře si hraj. Nová značka na trhu se pomalu zotavuje, jenže potichu se plíží druhá světová válka a Dánsko skončí pod nacistickou vlajkou. Obchody sice jdou, rána nakonec přichází z úplně jiné strany. V roce 1942 továrna vyhoří, za zkázou tentokrát stojí elektrický zkrat.

Christiansen, jemuž tehdy pomáhají jeho synové, už nechce pokračovat, nakonec své rozhodnutí změní kvůli zaměstnancům. Po válce má LEGO svou vlastní montážní linku. Firma se stále specializuje na dřevěné hračky, to se ale brzy změní.

Stárnoucího Christiansena osloví na jedné z výstav přístroj na výrobu plastových součástek. „Měli bychom ho koupit, je to budoucnost,“ nadšeně volá svému synovi Godtfredovi (1920–1995), jenž tehdy pomalu přebírá otěže firmy.

Novinka je na tu dobu velice drahá. Jen pro představu – stojí dvojnásobek ročního zisku firmy LEGO. Jenže risk je zisk a dánským hračkářům se vyplatí. Jako první z plastových kostiček postaví nákladní automobil, který lze složit a rozložit.

blank
Z Lega jde prostě sestavit úplně všechno, fantazii se meze nekladou! (Bill Ingalls / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Vítejte v LEGOlandu

Začátky jsou ale pekelně těžké, protože tehdejší trh LEGO odmítá. Děti si také stěžují, že kostky nedrží pospolu, a tak, když se chtějí s výtvorem pochlubit, zákonitě se jim rozsype. Sám Godtfred si nad tím láme hlavu.

„Jak udržet kostičky dohromady,“ ptá se sám sebe nad štosy různých nákresů. Když navrhuje důmyslný systém, přijde smutná zpráva. Otec a zakladatel společnosti zemřel na infarkt, nedožil se tak období, kdy LEGO dosáhne největší popularity.

Godtfred si nechá v roce 1958 kostičku se speciálními inovacemi patentovat. Jakmile se začne dařit, přichází další požár. Ten ale de facto firmě pomáhá, protože vedení se rozhodne zcela zrušit divizi dřevěných hraček.

Šéf Godtfred od té chvíle věří pouze plastovým kostičkám. A udělá dobře, protože LEGO začne expandovat na další trhy, postupně se zlepšuje i materiál. Z prosperity značky těží i samotný Billund, kromě letiště zbuduje rodina Christiansenů LEGOland, tedy zábavní park, kde je všechno z LEGA.

Během prvního roku přiláká netradiční atrakce neuvěřitelných 625 tisíc zákazníků. Dnes to sice zní jako průměrné číslo, ale Dánsko v té době má 4,9 milionu obyvatel. Enormním zájmem byli překvapení i samotní šéfové společnosti.

Žádný strom ale neroste do nebe, hračkářská společnost se ocitá v útlumu z kraje 90. let. Tehdy se LEGO potýká s odchodem řady zkušených designérů. Někteří ještě pracovali pod samotným zakladatelem.

blank
V dnešní době mají stavitelé k dispozici řadu kolekcí. (Simeon / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Po památkách…

Proběhne také střídání stráží, Godtfreda nahradí jeho syn Kjeld (*1947) a podnik nastartuje. Běžnou nabídku prolne s produkty inspirovanými filmovými sériemi jako Star Wars či Harry Potter. Kostičkové Bradavice jdou doslova na dračku.

Návrháři vymýšlejí stále nové série, na začátku milénia spatří světlo světa první Bionicle, na své si přijdou i nejmladší děti, protože premiéru si odbyde také LEGO Duplo. Mezi další oblíbené stavebnice patří ty ze série Architecture, díky ní si lidé mohou postavit všemožné světové dominanty, od římské fontány Trevi až po dubajskou Burdž Chalífu.

Z kostiček, kterých se každou minutu vyrobí kolem 36 tisíc, se dá postavit prostě cokoliv. Někdy je to ale k neuvěření, taková replika londýnského Tower Bridge spořádá skoro 6 milionů kostiček! LEGO už dávno není záležitostí dětí, na světě jsou řady sběratelů, kteří se nebojí plácnout přes kapsu.

Jeden z nejdražších setů je z říše Star Wars. Model vesmírné lodi Millenium Falcon původně stojí kolem dvaceti tisíc korun. Nedostatek stavebnic ale cenovku vyšponuje daleko výš!

Na skok ve Springfieldu

Z dětských pokojíčků zamíří stavebnice na stříbrná plátna. Kromě vlastních filmů firma udělá radost fanouškům, když se v roce 2014 spojí se seriálem Simpsonovi. Celá epizoda žluté rodinky se odehrává ve světě kostiček.

V souvislosti s tím LEGO vydá stavebnici domu Simpsonových a obchodu Kwik-E-Martu. Hračka z nenápadného dánského městečka získá nálepku fenoménu a národního klenotu. Jen si představte, že na každého obyvatele zeměkoule připadne 62 kostiček!

Na druhou stranu ochránci přírody upozorňují na to, že jednomu dílku stavebnice trvá zhruba 1000 let, než se rozloží!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Alan Chia / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaký byl pravý důvod jejich manželské krize?
nasehvezdy.cz

Jaký byl pravý důvod jejich...

Je své manželce ROMAN...
Bude se opakovat minulost a uteče od ní další partner?
nasehvezdy.cz

Bude se opakovat minulost a...

Když se naposledy radovala...
Cannafest: Veletrh s vůní konopí
panidomu.cz

Cannafest: Veletrh s vůní...

Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy vůně konopí...
Rustikální koláč se žampiony
tisicereceptu.cz

Rustikální koláč se žampiony

Lahodný bramborový koláč přijde k chuti...
Impozantní Rabí
epochanacestach.cz

Impozantní Rabí

Romantický hrad Rabí patří...
Podezřelé zelené koule prý slídily u laboratoře pro vývoj jaderných zbraní
enigmaplus.cz

Podezřelé zelené koule prý...

Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných...
Za mé první rande mohlo střelivo
skutecnepribehy.cz

Za mé první rande mohlo...

Lenka musela odjet na firemní...
Hodinářství Koscom prezentovalo hodinky Credor v hodnotě 18 milionů korun
iluxus.cz

Hodinářství Koscom...

Hned pět jedinečných mistrovských děl japonské...
Funkční pokoj pro školáka
rezidenceonline.cz

Funkční pokoj pro školáka

Speciálně v době on-line výuky se projevilo, jak...
Astronomové zachytili záhadný rádiový signál z neznámého zdroje
epochalnisvet.cz

Astronomové zachytili záhadný...

Australští astronomové objevili zvláštní rádiový zdroj...
Hitlerovy zvukové zbraně: Osvojili si nacisté infrazvuk?
enigmaplus.cz

Hitlerovy zvukové zbraně:...

Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje...
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
21stoleti.cz

V roce 2024 začne platit nová...

Evropská komise schválila novou...