Domů     Henri Désiré Landru: Pařížský modrovous
Henri Désiré Landru: Pařížský modrovous
1.8.2023

Když vám někdo v odpovědi na seznamovací inzerát slibuje, že s vámi bude až do konce života, neradujte se předčasně. Někdy to totiž nemusí znamenat, dlouhý šťastný život.

Nic nenasvědčuje tomu, že by Henri Désiré Landru (1869–1922) měl růst pro šibenici. Nebo spíš gilotinu, protože jsme ve Francii. Vychovávají ho zbožní rodiče, vzdělávají mniši v katolické škole a v blízkém kostele dělá ministranta.

Také s manželkou Marie-Catherine (1868-?) se potká v kostele. „Dali jsme se do řeči, když jsme po mši odcházeli,“ vzpomíná později. První dítě, Marie, se narodí 1891, poté co Landru narukuje a dřív než se v roce 1893 vezmou.

Později se jim narodí ještě Maurice (*1893), Suzanne (*1896) a Charles (*1900). Landru pracuje jako prodavač použitého nábytku, instalatér i prodejce hraček. „V prvních letech byl typickým manželem a otcem.

Staral se, snažil se nás zabezpečit,“ vzpomíná žena. Chtěl by být vynálezcem, navrhne dokonce vlastní motorku, jenže když přesvědčí investory, aby mu dali peníze na továrnu, shrábne je a zmizí.

Zkusí to i s příměstskou železniční tratí a automatickou dětskou hračkou. Místo toho je zatčen a odsouzen na dva roky.

Landruova vila, která se pro mnohé stala konečnou stanící života. (Agence de presse Meurisse, volné dílo, commons.wikimedia)
Landruova vila, která se pro mnohé stala konečnou stanící života. (Agence de presse Meurisse, volné dílo, commons.wikimedia)

Zabije, rozseká, spálí

V roce 1914 se s ním žena rozvede a do nového roku 1915 vstupuje Landru s novým plánem. Nejprve beze stopy zmizí jeho nová pohledná přítelkyně Jeanne Cuchetová (1876-1915) a její šestnáctiletý syn André.

Poté si začne do novin pod různými jmény dávat inzeráty jako:

„Vdovec, seriózní a pohybující se v dobré společnosti, stár 43 let, se slušným příjmem, přeje si potkat vdovu s vyhlídkou na uzavření sňatku.“ Že takový inzerát nezůstane bez odpovědi je jisté.

Zuřící válka funguje jako výkoný výrobce vdov a po volných mužích v plné síle je poptávka. Ženy, které mu odpoví, láká do své vily, kde z nich vymámí peníze, včetně úspor, poté je zabije, rozseká, a jejich těla spálí v kuchyňských kamnech.

První je šestačtyřicetiletá Thérèse Laborde-Lineová, kterou pozná přes inzerát v deníku Le Journal, a zmizí i se svými dvěma psy v červenci 1915. Její sousedi později u soudu dosvědčí, že krátce poté co zmizela, si z bytu odvezl její nábytek.

Následovaly další vdovy. Marie-Angélique Guillinová, která zdědila značný majetek po svém zaměstnavateli, důvěřivá Berthe Héonová, atraktivní Anna Collombová, hledající otce pro svou nemanželskou dceru, temperamentní devatenáctiletá Andrée Babelayová a další.

Landru a jeho obhájce Vincent de Moro Giafferri to zkouší uhrát na nepříčetnost. (Agence Rol, volné dílo, commons.wikimedia)
Landru a jeho obhájce Vincent de Moro Giafferri to zkouší uhrát na nepříčetnost. (Agence Rol, volné dílo, commons.wikimedia)

Policie se nepřetrhne

Policie dlouho není schopna zachytit žádnou stopu. Jednak se je vinou války policistů málo, podobných inzerátů plné noviny, a on je navíc podává pod různými jmény.

Svůj díl viny má i lhostejnost policistů k osudům žen v době války, kdy denně umírají na frontě tisíce mužů.

Nakonec jim v roce 1919 pomůže, a v podstatě je k činu donutí, Marie Lacostová, sestra hospodyně Célestine Buissonové, která s ním odešla a zmizela v září 1917. Marie je odhodlaná sestru najít a přestože nezná jeho jméno, ví jak Landru vypadá a kde bydlí.

Muž je zatčen a zpočátku obviněn jen ze zpronevěry, protože není mrtvola, není vražda a v jeho domě se žádná těla nenajdou. Teprve když jeden ze strážníků nahlédne do kamen, a najde tu ohořelé kosti a zuby, dostává případ zaslouženou pozornost.

Jedním z předložených důkazů byla i jeho trouba (Agence de presse Meurisse, volné dílo, commons.wikimedia)
Jedním z předložených důkazů byla i jeho trouba (Agence de presse Meurisse, volné dílo, commons.wikimedia)

Na šílenství to neuhraje

Ačkoli je obviněn, že během čtyř let zabil 11 lidí, soud nepochybuje, že jich bylo mnohem víc. Podle vyšetřovatelů si dopisoval s 283 ženami a 72 z nich se nikdy nepodaří najít.

U soudu, který je zahájen v listopadu 1921, Landry moc šancí nemá, přestože se nepřizná k ničemu. Obhájce se to sice snaží zahrát na oblíbenou nepříčetnost, soudní lékař však prohlásí „Je zcela příčetný a zločiny páchal při plném vědomí.

O pomatení smyslů nemůže být řeč.“ Landru se sice snaží kontrovat tvrzením: „To jasně dokazuje mou nevinu, protože vraždy z jakých mě obviňujete mohl spáchat jenom šílenec,“ má to však marné. Je odsouzen k smrti a 25. února 1922 sťat gilotinou.

Foto: commons.wikimedia titulka: (Volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Svět zločinu
Sériový vrah zabil při přestřelce policistu
Lékaři dělají možné i nemožné, aby mladého policistu vrátili do života. Poté, co je dopraven do „špitálu“, hodinu se snaží o jeho resuscitaci. Jejich nasazení ale nevede ke kýženému výsledku. Muž zákona umírá. V nemocnici přitom vydechne naposledy i jeho vrah. Mohl to být úplně obyčejný kluk. Jeden z mnoha. Problém je, že Roman Postl […]
Svět zločinu
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. […]
Svět zločinu
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Svět zločinu
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
reklama
lifestyle
Ivetini muži: Velké lásky a nekonečná trápení
Iveta nikdy nedokáže být sama. Když ji partner opustí, nebo jen odjede do zahraničí, skoro vždy se něco stane. Přitom na nich není finančně závislá. Je úspěšná, zabezpečila sebe i syna. Má ale křehkou duši. A pravděpodobně je špatně, že se vždy spíš obklopovala právě muži než spřízněnými kamarádkami. Létu roku 1985 vládnou hitparádám Knoflíky […]
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Cesta hudební legendy: Příběh Jiřího Brabce
Jak se může úspěch změnit v tragédii? Příběh hudebního skladatele Jiřího Brabce a jeho dramatický konec.   Jiří Brabec (1940–2003) má sklony k hudbě odjakživa. „Mami, chtěl bych na konzervatoř,“ prohlásí jako kluk a skutečně se mu tenhle sen splní. Studuje hru na fagot, ale až ke zkouškám nedojde. Zjistí totiž, že vážná hudba pro něj […]
5 důvodů, proč navštívit Trogir: Objevte jedinečné kouzlo této destinace
Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací, přičemž na výběr máte z různých letovisek. Kromě klasik jako je Dubrovnik a Split ale stojí za zmínku i Trogir. Ačkoli se o něm tak často nemluví, rozhodně stojí za návštěvu. Nabízí se hned několik důvodů, proč si tohle pobřežní městečko dalmatského pobřeží zamilujete. Okouzlující pláže Jedním z hlavních lákadel, které Chorvatsko […]
reklama
historie
Mahátmá Gándhí uměl tkát a hlásal politiku nenásilí
„Nenávist je možné porazit láskou,“ hlásá Ind Móhandás Karamčand Gándhí. Poté, co roku 1891 vystuduje v Londýně práva, vrací se do své indické vlasti. Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) Přijímá nabídku práce u muslimského obchodníka Dady Abdullaha, který má své zájmy v jihoafrické Pretorii. Gándhí stráví po jeho boku na černém kontinentu více než 20 let. […]
Za silvestrovskou legraci u Čapků padlo trestní oznámení
V pátek 31. prosince 1926 probíhá ve vinohradské vile u Čapků oslava. Úderem půlnoci přicházejí tři králové s posměšnou básničkou. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Legrace ale bohužel moc povedeně nevyzní a má nepříjemnou dohru I když akce připadla na pátek a TGM bývá pravidelným účastníkem pátečnických intelektuálních setkání v tehdejší pražské […]
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l