Domů     Henri Désiré Landru: Pařížský modrovous
Henri Désiré Landru: Pařížský modrovous
1.8.2023

Když vám někdo v odpovědi na seznamovací inzerát slibuje, že s vámi bude až do konce života, neradujte se předčasně. Někdy to totiž nemusí znamenat, dlouhý šťastný život.

Nic nenasvědčuje tomu, že by Henri Désiré Landru (1869–1922) měl růst pro šibenici. Nebo spíš gilotinu, protože jsme ve Francii. Vychovávají ho zbožní rodiče, vzdělávají mniši v katolické škole a v blízkém kostele dělá ministranta.

Také s manželkou Marie-Catherine (1868-?) se potká v kostele. „Dali jsme se do řeči, když jsme po mši odcházeli,“ vzpomíná později. První dítě, Marie, se narodí 1891, poté co Landru narukuje a dřív než se v roce 1893 vezmou.

Později se jim narodí ještě Maurice (*1893), Suzanne (*1896) a Charles (*1900). Landru pracuje jako prodavač použitého nábytku, instalatér i prodejce hraček. „V prvních letech byl typickým manželem a otcem.

Staral se, snažil se nás zabezpečit,“ vzpomíná žena. Chtěl by být vynálezcem, navrhne dokonce vlastní motorku, jenže když přesvědčí investory, aby mu dali peníze na továrnu, shrábne je a zmizí.

Zkusí to i s příměstskou železniční tratí a automatickou dětskou hračkou. Místo toho je zatčen a odsouzen na dva roky.

Landruova vila, která se pro mnohé stala konečnou stanící života. (Agence de presse Meurisse, volné dílo, commons.wikimedia)
Landruova vila, která se pro mnohé stala konečnou stanící života. (Agence de presse Meurisse, volné dílo, commons.wikimedia)

Zabije, rozseká, spálí

V roce 1914 se s ním žena rozvede a do nového roku 1915 vstupuje Landru s novým plánem. Nejprve beze stopy zmizí jeho nová pohledná přítelkyně Jeanne Cuchetová (1876-1915) a její šestnáctiletý syn André.

Poté si začne do novin pod různými jmény dávat inzeráty jako:

„Vdovec, seriózní a pohybující se v dobré společnosti, stár 43 let, se slušným příjmem, přeje si potkat vdovu s vyhlídkou na uzavření sňatku.“ Že takový inzerát nezůstane bez odpovědi je jisté.

Zuřící válka funguje jako výkoný výrobce vdov a po volných mužích v plné síle je poptávka. Ženy, které mu odpoví, láká do své vily, kde z nich vymámí peníze, včetně úspor, poté je zabije, rozseká, a jejich těla spálí v kuchyňských kamnech.

První je šestačtyřicetiletá Thérèse Laborde-Lineová, kterou pozná přes inzerát v deníku Le Journal, a zmizí i se svými dvěma psy v červenci 1915. Její sousedi později u soudu dosvědčí, že krátce poté co zmizela, si z bytu odvezl její nábytek.

Následovaly další vdovy. Marie-Angélique Guillinová, která zdědila značný majetek po svém zaměstnavateli, důvěřivá Berthe Héonová, atraktivní Anna Collombová, hledající otce pro svou nemanželskou dceru, temperamentní devatenáctiletá Andrée Babelayová a další.

Landru a jeho obhájce Vincent de Moro Giafferri to zkouší uhrát na nepříčetnost. (Agence Rol, volné dílo, commons.wikimedia)
Landru a jeho obhájce Vincent de Moro Giafferri to zkouší uhrát na nepříčetnost. (Agence Rol, volné dílo, commons.wikimedia)

Policie se nepřetrhne

Policie dlouho není schopna zachytit žádnou stopu. Jednak se je vinou války policistů málo, podobných inzerátů plné noviny, a on je navíc podává pod různými jmény.

Svůj díl viny má i lhostejnost policistů k osudům žen v době války, kdy denně umírají na frontě tisíce mužů.

Nakonec jim v roce 1919 pomůže, a v podstatě je k činu donutí, Marie Lacostová, sestra hospodyně Célestine Buissonové, která s ním odešla a zmizela v září 1917. Marie je odhodlaná sestru najít a přestože nezná jeho jméno, ví jak Landru vypadá a kde bydlí.

Muž je zatčen a zpočátku obviněn jen ze zpronevěry, protože není mrtvola, není vražda a v jeho domě se žádná těla nenajdou. Teprve když jeden ze strážníků nahlédne do kamen, a najde tu ohořelé kosti a zuby, dostává případ zaslouženou pozornost.

Jedním z předložených důkazů byla i jeho trouba (Agence de presse Meurisse, volné dílo, commons.wikimedia)
Jedním z předložených důkazů byla i jeho trouba (Agence de presse Meurisse, volné dílo, commons.wikimedia)

Na šílenství to neuhraje

Ačkoli je obviněn, že během čtyř let zabil 11 lidí, soud nepochybuje, že jich bylo mnohem víc. Podle vyšetřovatelů si dopisoval s 283 ženami a 72 z nich se nikdy nepodaří najít.

U soudu, který je zahájen v listopadu 1921, Landry moc šancí nemá, přestože se nepřizná k ničemu. Obhájce se to sice snaží zahrát na oblíbenou nepříčetnost, soudní lékař však prohlásí „Je zcela příčetný a zločiny páchal při plném vědomí.

O pomatení smyslů nemůže být řeč.“ Landru se sice snaží kontrovat tvrzením: „To jasně dokazuje mou nevinu, protože vraždy z jakých mě obviňujete mohl spáchat jenom šílenec,“ má to však marné. Je odsouzen k smrti a 25. února 1922 sťat gilotinou.

Foto: commons.wikimedia titulka: (Volné dílo, commons.wikimedia)
reklama
Související články
Svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Svět zločinu
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Svět zločinu
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
reklama
zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
zajímavosti
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás