Upéct koláč nebo slavnostní dort? Dnes hledáme recepty na internetu, ve 2. polovině 20. století 9 z 10 žen v Americe otevře kuchařku Betty Crockerové.
Autorky, která je patronkou moderních hospodyněk a v podstatě národní ikonou. Přesto, že nikdy neexistovala!
I mouka se dá prodávat efektivněji, když máte dobrou strategii. Společnost Washburn Crosby z Minneapolis se tedy roku 1921 rozhodne pro zákazníky uspořádat soutěž.
Kdo sestaví obrázek z dílků, které vycházejí vždy v sobotu v deníku Evening Post, dostane jehelníček ve tvaru pytlíku mouky Gold Medal.
Zájem je obrovský a na adresu společnosti dorazí asi 30 000 dopisů! Nejsou v nich však jen složené puzzle, ale i záplava otázek ohledně pečení. „Jak dlouho mám hníst těsto?“ „Jak udělat dobrý jablečný koláč?“
Na všechny dotazy poctivě odepisuje vedoucí PR oddělení Samuel Gale. Vždycky když se ale na konci podepisuje svým jménem, přijde mu to divné.
„Kdybych byl hospodyní, určitě bych nechtěl, aby mi s vařením radil nějaký chlap,“ vypráví později příběh o tom, proč se firma rozhodla vymyslet si ženu…
Nejdřív píše a mluví
Jak se bude jmenovat? Přeci Betty, protože to je oblíbené jméno, které hezky zní. Příjmením Crockerová, po uznávaném řediteli společnosti Wiliamu Crockewrovi, který nedávno odešel do důchodu.
Na Bettyin podpis je mezi zaměstnankyněmi vyhlášen konkurz. Vyhraje úhledné písmo sekretářky Florence Lindebergové, které se na produktech (dnes již firmy General Mills) používá dodnes.
Dotazů pro Betty přichází stále víc a netýkají se jen vaření: „Nepeču karamelové těsto. Nemůže mi manžela svést sousedka, která ho umí?“
Firmě Washburn Crosby se daří, a když v roce 1924 zachrání místní rozhlas od bankrotu, vytvoří si tu svůj vlastní pořad Rozhlasová škola pečení Betty Crockerové. Ten je brzy tak populární, že se začne vysílat hned na 13 stanicích.
Betty má kromě podpisu tedy už i hlas. A nejen jeden – ten nejznámější patří ekonomce Marjorie Hustedové (1892-1986).
Není živá? Nevadí!
Být šikovnou rádkyní při pečení a zároveň nejlepší přítelkyní žen v domácnosti? Na to pouhý hlas nestačí, Betty potřebuje tvář! V roce 1936 ji podle pokynů nakreslí umělkyně Neysa McMeinová . Jako „obyčejnou účetní“, upjatou, se sešpulenými rty a prošedivělými vlasy.
Postupně se její vzhled naštěstí trochu uvolní, a když má od roku 1949 i svůj pořad v televizi, propůjčí jí tvář moderátorka Adelaide Hawley Cummingová (1905-1998).
Tehdy už však zná Betty Crockerovou každá Američanka. V dubnu 1945 ji časopis Fortune dokonce označí za druhou nejznámější ženu Ameriky, hned za první dámou Eleanor Rooseveltovou (1884-1962)! Také se jí říká „první dáma jídla“.
Ví se vůbec, že není skutečná? Většina lidí to, zdá se neřeší. Prostě Betty milují, stejně jako její kuchařské knihy a příručky, kterých vyjde od roku 1930 více než 250.
Kuchařka místo Bible
Obrazová kuchařka Betty Crockerové (1951) je od počátku bestsellerem. V prvním roce od vydání se jí prodá více než výtisků Bible a dodnes s již asi 65 miliony kusů je nejprodávanější kuchařkou všech dob!
Čím tak vyniká? Ani ne samotnými recepty, jako originalitou, nápaditostí, praktickými radami. Jak nejlépe uvařit s omezeným rozpočtem? Co připravit manželovi, když se s ním chcete usmířit?
Nejvíce tedy prodává jméno autorky, jejíž podoba se s dobou mění. Získává modernější účes a oblečení, není tak usedlá, aby oslovila mladé, je atraktivnější, aby přilákala do kuchyně více mužů.
Přestože Betty letos oslaví 100. narozeniny, její poslední portrét odpovídá spíš pětatřicátníci. Tvář už však dnes moc nevídáme. Na produktech, které stále nesou Bettyinu značku, už ji nahradil její známý symbol – červená lžička.