Domů     Fascinující svět formule 1: Zatáčku dvoustovkou a na záchod před závodem!
Fascinující svět formule 1: Zatáčku dvoustovkou a na záchod před závodem!
19.7.2022

Červená světla zhasla a do boje vyráží dvacítka monopostů! Deštivé počasí slibuje nervy drásající podívanou, jenže v první zatáčce naráží jeden ze závodníků do druhého a karambol je na světě.

Díky bezpečnostním prvkům vyváznou piloti bez zranění, nehoda ale přidělá vrásky šéfům týmů, protože škody atakují milionové částky!

Formuli 1 se často přezdívá královna motorsportu. A opravdu, závody jsou jen pro ty nejlepší a nejodvážnější, protože téměř pokaždé jde o holý život.

Jako v raketoplánu

První nablýskané monoposty vyráží za šachovnicovou vlajkou 13. května 1950. Děje se tak na britském okruhu Silverstone. Vítězí Giuseppe Farina (1906–1966), zároveň si připíše i nejrychlejší kolo – stopky se zastaví na čase 1 minuta a 50 vteřin.

Jen pro zajímavost, v loňské sezoně proletí mírně upravenou tratí Sergio Peréz (*1990). Na volantu mu svítí cifra 1: 28: 617, což jen potvrzuje fakt, že ve formuli je rychlost velice důležitá.

Vozy totiž atakují hranici 370 kilometrů v hodině, někteří piloti frčí do zatáčky klidně i dvoustovkou!

Díky neskutečné rychlosti jsou jezdci vystaveni šílenému přetížení, například při brzdění se pohybuje kolem 5G. Krušné chvíle si prožije francouzský závodník Romain Grosjean (*1986), jenž narazí v roce 2020 do svodidel.

Experti vypočítají, že jeho tělo zažilo přetížení až 67G! A přestože se říká, že 20G může být pro lidi smrtelné, pilot odkráčí od nehody po svých.

Mezi nejúspěšnější stáje řadíme Ferrari, to působí v podniku F1 už od 50. let. (Ferrari / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Mezi nejúspěšnější stáje řadíme Ferrari, to působí v podniku F1 už od 50. let. (Ferrari / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Rizikové povolání

Ostatně formule platí za nebezpečný sport, kde zubatá doslova čeká v boxech. Do dnešních dnů vyhasne život 52 pilotů.

Naposledy vlaje nad paddockem, jak se říká zázemí pro týmy, černý prapor po hrůzné bouračce Julese Bianchiho (1989–2015) Talentovaný pilot vyletí z trati a narazí do jeřábu, který odklízí jiný monopost. Fatální následky se nevyhýbají ani největším hvězdám.

V roce 1994 celý svět jen těžko vydýchává šokující smrt Ayrtona Senny (1960–1994), mistra světa a formulové celebrity. Ale ředitelé závodů jdou bezpečnosti naproti. Všichni musí mít speciální ohnivzdorné kombinézy s ramenními vycpávkami.

Látka dokáže odolávat plamenům více jak 10 vteřin. Změny se ale týkají i vozů, obrovské haló způsobí systém Halo, tedy speciální obručová zábrana, kterou mají jezdci nad kokpitem. Vozy jako takové jsou kapitolou samy pro sebe.

Tvoří je totiž až 80 tisíc různých součástek a komponentů. Mezi nejdražší složky patří bezpochyby motor, jehož výzkum a vývoj stojí až 20 milionů dolarů. Jeden takový exemplář však vydrží pouze sedm závodů.

V případě křídel se pohybujeme v řádech sta tisíců, ta se ale na rozdíl od motorů ničí celkem pravidelně.

Brazilec Senna byl skutečnou celebritou, jeho legendu ještě více posílila tragická smrt. (Morio / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Brazilec Senna byl skutečnou celebritou, jeho legendu ještě více posílila tragická smrt. (Morio / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Do kalhot, plenky nebo vydržet?

Piloti, kteří v rukou třímají obrovskou sílu, si užívají přízeň fanoušků, jenž hraničí s aureolou rockových hudebníků. Mezi absolutní šampiony patří Michael Schumacher (*1969) a Lewis Hamilton (*1985), oba shodně získali sedm mistrovských titulů.

V roce 2015 zase všechny poblázní Max Verstappen (*1997), nejmladší jezdec v historii. Do první velké ceny vletí jako sedmnáctiletý holobrádek, dokonce nemá ani řidičák. Na opačném konci zase najdeme monackého konstruktéra Louise Chirona (1899–1979).

Ten závodí v 58 letech! Jezdci to ale nemají jednoduché, týmy na ně kladou obrovské nároky, a tak musí pilovat fyzičku a zocelovat psychiku. Důležitá je také koncentrace před a během závodu. Udržují pitný režim, dokonce i v samotném monopostu.

Doplňování tekutin je pod drobnohledem, jelikož piloti zhubnou během závodu i několik kilo! Ale když to s pitím přeženou, čeká je opačný problém.

Na záchod totiž nemohou… Tajemství poodhalí pár jezdců, například takový Schumacher v honbě za vítězstvím koná potřebu do kombinézy. Díky velké teplotě v kokpitu se ale prádlo rychle vysuší. Někdo zase sahá po plenkách, další zkoušejí potřebu vydržet.

Michael Schumacher patří k nejúspěšnějším pilotů, kteří ve formuli seděli. (Cord Rodefeld / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Michael Schumacher patří k nejúspěšnějším pilotů, kteří ve formuli seděli. (Cord Rodefeld / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Poctivé obutí

Nedílnou součástí týmu jsou mechanici, jejichž počet se pohybuje ve stovkách. Ti mají například speciální tréninky na měnění pneumatik. Všem ale vyrazí dech tým Red Bull, když dokáže svému jezdci provést kompletní výměnu za 1,82 sekundy!

Pozornosti si zasluhují i gumy, jedna sada stojí zhruba 70 tisíc korun. Černé zlato těsně před závodem týmům půjčuje společnost Pirelli. Po konci víkendu musí pneumatiky zase vrátit.

Zatáčky Monte Carla budí mezi jezdci respekt a obavy. (Mike Norton / commons/wikimedia.org / CC BY 2.0)
Zatáčky Monte Carla budí mezi jezdci respekt a obavy. (Mike Norton / commons/wikimedia.org / CC BY 2.0)
Foto: commons.wikimedia. titulka (Alberto G. / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
reklama
Související články
Věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Věda a technika
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Věda a technika
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Věda a technika
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
reklama
svět zločinu
Zabijáci sexuálních otrokyň: Manželé loví a vraždí dívky
Inteligentní a talentované Charlene Williamsové se změní život poté, co potká o deset let staršího Geralda Gallega. Vezme si ho za muže a dvojice spolu zažívá spoustu dobrodružství. To se nese v duchu těch nejodpornějších zločinů.  Ani jeden z jejích rodičů není žádný hlupák. Charlene Williamsová, později Gallegová, se narodí 10. října 1956 v kalifornském […]
Vrazi, kteří se stali inspirací pro filmové trháky
Krimi je jedním z nejoblíbenějších žánrů, které sledujeme na televizních obrazovkách. Kteří vrazi se stali pro filmaře těmi nejinspirativnějšími? Bruno Lüdke Počet obětí: údajně nejméně 51 Kde působil: Köpenick, Německo Čím se vyznačoval: Žádnou z vražd mu nedokázali. Jak skončil: Odsouzen k pokusům v nacistickém blázinci.   Silný kalibr i pro nacistické zabijáky Noc, ve které přišel ďábel […]
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
Masakr římských legií se odehrál v dolnosaském pohoří
„Vare, Vare, vrať mi mé legie,“ volá zoufale císař Octavianus Augustus, když do Říma dorazí zprávy o kruté porážce římských legií v Teutoburském lese roku 9 n. l. Bije přitom hlavou o zeď. „Roztrhl si roucho a hluboce truchlil. Po několik měsíců si neholil vlasy a nestříhal vousy,“ líčí císařův stav historik Suetonius. Krutý debakl přiměje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás