Víte, že pavoučí svět je plný neuvěřitelných extrémů? Od obrů s rozpětím nohou přes 30 centimetrů až po miniaturní tvory, kteří se sotva vejdou na špičku jehly.
Dnes se ponoříme do říše rekordmanů – největších a nejmenších pavouků, a objevíme, jak fascinující je jejich rozmanitost.
Fascinující příroda
Obři a liliputi pavoučího světa
Málokteří živočichové vyvolávají tak silný obdiv a zároveň odpor jako pavouci. Arachnofobií neboli abnormálním strachem z pavouků trpí až 6 % světové populace, častěji ženy než muži.
Nutno však říci, že většina nejděsivějších věcí, které se o těchto osminohých členovcích tradují, jsou jen fámy!

ZAJÍMAVÁ FAKTA O PAVOUCÍCH
Obři mezi pavouky
Rekord týkající se největšího rozpětí nohou drží maloočka (Heteropoda maxima). Tento pavouk z laoských jeskyní má rozpětí nohou až 30 cm.
Těsně v patách je mu s 28 cm sklípkan největší (Theraphosa blondi), jeden z největších, ne-li největší, pavouků na planetě, jehož tělo měří 12 cm. Největší jedinci váží až 170 gramů a dožít se mohou až 25 let.
Mezi pavouky, kteří vytvářejí typické sítě, je pak největší jihoafrická Nephila komanci s rozpětím končetin 10 cm a tělem dlouhým 4 cm.
Pavoučí liliputi
Mezi nejmenší pavouky se řadí samičky portugalských jeskynních pavouků z rodu Anapistula, jejichž končetiny mají rozpětí jen 0,43 mm.
Samečci budou zřejmě ještě menší, neboť pro pavouky je, až na pár výjimek, mezi které patří například vodouši stříbřití, typické, že samice je větší než samec. Například u křižáků jsou samičky až 125krát těžší než samečci.
Nejmenší, dosud změřený samec, má rozpětí nohou jen 0,37 mm, patří ke druhu Patu digua.

Nejjedovatější pavouci
Nejsmrtelnějším pavoukem Austrálie a možná i světa je sklípkanec australský (Atrax robustus), který se vyskytuje v blízkosti největšího australského města Sydney.
Jedná se o agresivního pavouka o délce do pěti cm, který se rád zatoulá do městských oblastí. Naštěstí byl v roce 1981 proti jeho jedu vyvinut protijed.
Člověku nebezpečný je i brazilský palovčík jedovatý (Phoneutria nigriventer) s rozpětím končetin 15 cm.
Bolestivé kousnutí způsobí vedle zvýšeného pulzu, tlaku a dechové frekvence u mužů i několik hodin trvající erekci, která může vést k neplodnosti.
Svět pavouků je plný překvapení a extrémů. Od gigantických sklípkanů po mikroskopické druhy, od smrtelně jedovatých po ty téměř neškodné – každý druh má své jedinečné místo v přírodě.
Studium těchto rekordmanů nám nejen pomáhá lépe porozumět biologické rozmanitosti, ale také boří zažité mýty a předsudky, které o pavoucích kolují. Fascinace jejich světem je nekonečná a ukazuje nám, jak neuvěřitelné formy může život na Zemi nabývat.