Skip to content
reklama

Fascinující hygiena starých Egypťanů: Geniální novátorské nápady!

Egypťané postavili více než 130 pyramid, dali světu úžasnou architekturu, umění, papyrus, písmo, mentolky i make-up. Geniální novátorské nápady Egypťanů zahrnují i obdivuhodnou hygienu a prevenci nemocí, které se i dnes leckde ve světě opomíjejí.

Parazité mohou přenášet spoustu nemocí. Ve snaze zbavit se vší si ženy, muži i děti holí hlavy. A kněží si obden vyholují celé tělo. Egypťané používají i prostředky, fungující jako repelenty. Sbírají užitečnou směs sody se solí ze dna vysušených jezer.

Roztok sody se solí se rozstřikuje v domech, což pomáhá hubit parazity a hmyz.

oci_36059017
Silné černé linky zabraňovaly očním zánětům.

Mýdlo a obřízka

Smíchaná soda s oleji představuje první mýdlo. Soda se užívá i k čištění zubů a úst i jako antiseptikum ke snížení rizika infekce na drobná poranění. Dalším prostředkem k zachování čistoty je obřízka.

Historici se zatím neshodli, kdo a kdy s ní poprvé přišel, jisté ale je, že ji používá mnoho starověkých národů. Egypťané obřezávají už 4000 let př. n. l.

A detail of a relief in the tomb of Ankhmahor at Saqqara depicting a priest performing ritual circumcision on a young boy, Detail. Egypt. Ancient Egyptian. 6th dynasty c 2345 2181 BC. Saqqara.
Reliéf ze 3. tisíciletí př. n. l. zobrazuje hromadnou obřízku chlapců.

Vonné deodoranty

Egypťanům jsou připisovány i vynálezy prvních deodorantů. Snaží se zbavit nepříjemného zápachu potu pomocí různých ingrediencí, jako jsou citrusové plody nebo skořice. Míšením vůní vyrábějí směsi, kterými si potírají podpaží.

Navíc si ho vyholují, čímž také snižují nepříjemný odér. Potrpí si i na vonný dech. Do medu přidávají různé vařené bylinky a koření jako skořici, mátu a myrhu a ze směsi vyrábějí pastilky na osvěžení dechu.

Vladimir Wrangel / Shutterstock.com
Kněží si vyholovali celá těla, aby se jich nedrželi parazité.

První zubní kartáčky

Také zubní hygiena je v Egyptě žádoucí nejméně 3 500 let před Kristem, jak dokládají zubní kartáčky nalezené v hrobkách. Egypťané stejně jako Babylóňané mají vlastní verze kartáčků – jednoduše roztřepí konce vhodných klacíků.

A zubní pastu používají ještě daleko dříve. Skládá se z vysušených květů kosatců, soli, pepře a máty. Kosatce obsahují účinnou složku proti zánětu dásní, na což vědci přišli teprve nedávno!

2
Starověký model egyptské kuchyně. Egypťané považovali za skvělou prevenci chorob zdravou stravu.

Bez prevence ani ránu

Preventivní medicína je pro Egypťany stejně důležitá jako hygiena. Nejdůležitější je pro ně zdravá strava. Dělníci na stavbách pyramid mají jídelníček bohatý na cibuli a česnek, což jsou silná přírodní antibiotika.

Ani svůdný egyptský make-up očí – silné černé linky, obtahující celé oko, není jen marnivost. Obsahují velké množství oxidu dusnatého, který stimuluje imunitní systém. V bahnitých horkých oblastech Nilu se totiž často vyskytují oční infekce.

Foto: Valadimír Wrangler, Shutterstock, Wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články