Skip to content

Existují důkazy o telepatii? Ano – a budete se divit!

„Stiskne spánek a přivře oči. Hlavou se jí rozezní známý hlas. Ví, že vysilatel je daleko…“ Přijde vám tenhle kousek jako vystřižený z fantasy literatury na první pohled nereálný? Samozřejmě. Je tu však jedno velké ALE.

V laboratořích se přenos myšlenek částečně podařil.

„Telepatie si určitě zaslouží hlubší zkoumání,“ prohlásí před několika lety uznávaná profesorka psychologie z Edinburské univerzity, Fiona Steinkampová. Vědecký svět si po jejím projevu ťuká na čelo. Řeč je o přenosu informací mimosmyslovými schopnostmi.

Jaro roku 2013 ale lidově řečeno zatne pochybovačům tipec. Profesorka Steinkampová se konečně dočká. Důkaz telepatie se zdá být na světě, a to přímo ve vědeckých laboratořích!

potkan
Zvládne laboratorní potkan telepatii? Něco „na ten způsob“ ano…

Představte si situaci, že máte neodolatelnou chuť na něco dobrého. Jenže k tomu, abyste zákusek dostali, potřebujete zmáčknout správnou páčku na automatu. Správný postup zná jen váš kolega, ale ten se nachází v jiném domě s tímtéž automatem.

Nemůžete za ním jít, ani mu zavolat. Co s tím? Tady pomůže snad jen telepatie. A teď celou situaci trochu obraťme. V hlavní roli jsou totiž potkani.

EastCampusPanorama
Dukeova univerzita, kde se výzkum odehrál.

Zatímco jedna laboratoř s hlodavcem je v Brazílii, druhou byste našli v USA. Obě voperují potkanům do mozku elektrody, které bedlivě sledují nervové buňky odpovědné za pohyb. Informace je převedena do elektronické podoby a vyslána napříč Amerikou k druhému potkanovi.

Může takový přenos vůbec fungovat? Odpověď najdeme ve výzkumné zprávě neurologa Miguela Nicolelise z Dukeovy univerzity v Durhamu (Severní Karolína, USA): Ano, přesně ze dvou třetin. Na náhodu jde o příliš vysokou úspěšnost.

„Chvíli trvalo, než si uvědomili, co se po nich chce. Pak dosahovali lepších výsledků,“ dodává doktor Nicolelis.

Miguel Nicolelis, a Brazilian-born neuroscientist at Duke who is developing a brain-operated exoskeleton that would enable a paralyzed person to walk. Electrodes implanted in the patient's brain will record electrical signals that can be used to control the exoskeleton.
Profesor Nicolelis stojí za překvapivým výzkumem. Krom telepatie ale získal slávu i vývojem a zkoumáním exoskeletů.

Dva nervové systémy zvířat se spojí. To je úspěch. Proč ale druhý potkan napáchá tolik přehmatů? „Přenos samozřejmě není čistý, obsahuje spoustu šumů, které neodkážeme odstínit. To snad vyřeší nová generace elektrod, která je zatím ve vývoji,“ vysvětluje Miguel Nicolelis.

Tenhle telepatický experiment může znamenat skvělou budoucnost pro ty, kteří přišli o ruce či nohy. Protézy by pak hravě ovládali pouhou myšlenkou, přesněji řečeno nervovými buňkami, takzvanými neurony!

A Nicolelis? Ten s experimenty rozhodně nepolevuje. Probíhá testování na čtyřech potkanech a v plánu jsou také testy „telepatie“ u opic.

Foto: wikipedia.org/Bluedog423/Janet Stephens, Duke Institute for Brain Sciences, parapedia.wikia.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články