Skip to content
reklama

Evropští upíři, které nejspíš neznáte!

Když se řekne upír, každý si nejprve vzpomene na notoricky známého Drákulu. Jenže v evropských dějinách najdeme i méně známé upíry, kteří ve svých zemích budí dodnes strach a hrůzu.

Tady jsou tři z nich:

Petar Blagojevich

Srbský farmář žijící na přelomu 17. a 18. století ve vesnici Kisilova. Zemřel v roce 1728 po zvláštní nemoci. Po smrti ale prý opustil hrobku a vrátil se domů, kde byl několikrát spatřen rodinou i sousedy.

O pár dní později zemřel jeho syn a následně pět dalších lidí. Všichni mrtví měli velkou ztrátu krve a svědci vypověděli, že u některých byl před smrtí viděn temný stín. Skutečně se z Petara stal po smrti krvežíznivý upír, jak dodnes věří Srbové?

Na upíra se vydávala často celá vesnice vedená knězem.
Na upíra se vydávala často celá vesnice vedená knězem.

Upír z Croglin Range

Další příběh hovoří o upírovi, který zabíjel v anglickém Cumberland, v zámečku zvaném Groglin Range. Poté, co se do zámečku nastěhovala jistá lady Cranwell, začalo peklo, které vyvrcholilo jejím napadením a pokousáním.

Když později přišel upír znovu, byl zahnán bratry šlechtičny, kteří později také objevili jeho hrobku. Poté co posvětili a spálili ostatky neznámého muže, vše přestalo. Dnes se příběh vypráví jako hororová pohádka, ale podle mnohých badatelů má přinejmenším reálný základ.

Upír z Croglin Range. Pohádka nebo realita?
Upír z Croglin Range. Pohádka nebo realita?

Jure Grando

Tento chorvatský nádeník ze 17. století je dodnes velkým postrachem. Říká se, že terorizoval několik vesnic na poloostrově Istrie nejméně 16 let po své smrti. Místní mu říkali strigon, což je tamní výraz pro upíra.

Prý v noci obcházel vesnici a klepal na dveře a vraždil obyvatele. Nakonec ho prý vesničané s pomocí kněze zahnali, jeho mrtvolu připravili o hlavu a zakopali hluboko pod zem. „Byl zabit kůlem vyrobeným ze dřeva hlohu, který byl démonovi zabodnut do břicha.

Kněz pak provedl exorcismus,“ popisuje událost americký autor knihy o upírech John Gordon Melton.

Řádění chorvatského upíra ukončil kůl ze dřeva hlohu.
Řádění chorvatského upíra ukončil kůl ze dřeva hlohu.

Foto: juragancipir.com, etearth.com, new-monster.wikia.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články