Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.
Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených domků měla i primitivní kanalizaci a záchodky. Odpadní voda se odváděla do oceánu.
Že vám deset prastarých vykopávek domečků nestojí za tak nákladnou cestu? Orkneje jsou prastarých památek plné. Část z nich – včetně Skara Brae – spadá pod takzvané Neolitické srdce Orknejí. A to už stojí za hřích.
Hrátky se světlem
Celosvětově proslulý irský mohylový monument Newgrange má samozřejmě řadu „konkurentů“. Patří mezi ně i zdejší neolitická komorová mohyla Maeshowe.
Vzniká kolem roku 2800 před Kristem a stejně jako její zdejší prehistoričtí souputníci spadá pod ochranu UNESCO. Mohyla má průměr 35 metrů a tyčí se do výšky 7,3 metru. Obklopuje ji velkorysý příkop.
A jak to už těchto u prastarých mohyl bývá, i zde si pohráli stavitelé se světlem: Komplex chodeb a komor ústí v hlavní místnosti, kterou o zimním slunovratu zalije slunce. Maeshowe přitahuje pozornost už v dobách Vikingů – při první příležitosti ji vydrancují.
Víte, že…
…srdce Orknejí tvoří také neprobádané hrobky a dva ceremoniální kamenné kruhy? V prvním najdete i šestimetrový stojící monolit, druhý, o průměru 104 metrů, míval kdysi 60 kamenů a jeho stavba zabrala 80 000 člověkohodin.