Skip to content

ELKO EP: DIGITÁLNÍ VĚK JE TADY, RAČTE VSTOUPIT!

Tento článek je reklamním sdělením

Digitální revoluce přišla dříve, než mnozí čekali. „Chytré“ technologie české společnosti ELKO EP již dnes dokážou přesměrovat kamery, spustit zavlažování zahrady, vytáhnout žaluzie, zapnout topení či vyladit klimatizaci v domě pouhým dotykem na tablet. Cestou z práce, anebo odkudkoliv na světě (viz úvodní infografika). 

Z tabletu si pustíte film v domácím kině, ztlumíte nebo vypnete světla a odpovíte i do interkomu tomu, kdo právě stojí přede dveřmi. „Jde o to, že technologie ve vaší domácnosti fungují napříč. A vše je možné zautomatizovat. Na televizi si třeba navolíte režim ,Relax´a ztlumí se vám osvětlení, stáhne topení, zatáhnou rolety a začne hrát příjemná hudba. Kdežto když si navolíte režim ,Party´, tak se v domě všechno rozzáří, hudba začne hrát nahlas a v tu ránu máte mejdan,“ říká Jiří Konečný, majitel české společnosti ELKO EP, sídlící v Holešově, starobylém městečku na rozmezí Hané a Valašska.

„Chytrý“ dům může zachránit život

2. „Tablet či chytrý telefon je ovladač zadarmo,“ tvrdí Jiří Konečný, majitel společnosti ELKO EP.
„Tablet či chytrý telefon je ovladač zadarmo,“ tvrdí Jiří Konečný, majitel společnosti ELKO EP.

K elektroinstalacím, které ELKO EP vyvíjí, patří i unikátní systém, který dokáže v reálném čase monitorovat základní životní funkce obyvatel „smart“ neboli „chytrého“ domu. Ten firma vytváří s americkým partnerem a výsledek by se měl vměstnat do jediné aplikace. Právě ona dokáže řídit celý systém zahrnující například sledování dechu, měření tlaku či glukózy obyvatel domu.

To, co je chytré, pohodlné a může i zachránit život, navíc také šetří. Systém iNELS totiž umí snímat hodnoty z měřidel spotřeby energií domu a bezdrátově je přenášet do centrální jednotky. Ta spotřebu přepočítá, vyhodnotí a nabídne úsporné návrhy, například regulaci topení. „Oproti stávajícím domům lidé ušetří na topení až třicet procent. Navíc v dnešní době mají domy spoustu zdrojů energie. Solární panely, tepelná čerpadla, kotle, krby či cokoliv jiného. My umíme všechny tyto zdroje propojit do jednoho systému tak, aby si mezi sebou „rozuměly“, a tím ušetřit,“ doplňuje Jiří Konečný.

Svět bez kabelů pro šejky

„Umíme propojit všechny zdroje propojit do jednoho systému tak, aby si mezi sebou rozuměly, a tím ušetřit,“ vysvětluje Jiří Konečný.
„Umíme všechny zdroje propojit do jednoho systému tak, aby si mezi sebou rozuměly, a tím ušetřit,“ vysvětluje Jiří Konečný.

Nejen domy, ale i celé bytové komplexy či hotely jsou v hledáčku technologií holešovské firmy. Řešení „Smart City“ umožňuje například přesně navést návštěvníka na volné parkovací místo a odtud na recepci hotelu, kde již bude mít zajištěnou rezervaci. A pak dál až k jeho vlastnímu hotelovému pokoji, který si odemkne pomocí telefonu s prebookingem.

ELKO EP je součástí Kuvajtského projektového a inženýringového týmu. Společně realizují projekt „chytrého“ města Al-Mutlaq nedaleko hlavního města Kuvajtu. „Jsme zodpovědní za automatizaci budov a vzájemné propojení do jednotné infrastruktury. Již dříve jsme Rijádu realizovali projekt „smart“ kliniky, v procesu jsou hotely Merweb v Kataru a Hard Rock v Dubaji,“ říká Jiří Konečný.

Jeho firma navíc vyvinula technologii bezdrátového řešení elektroinstalace, kde vůbec není zapotřebí sekat do zdí ani tahat kabely. Což je ideální pro již stojící objekty, jejichž majitelé touží po moderním a bezpečném bydlení. Smart technologie, které mohou usnadnit život, jsou pro každého. My říkáme, že tablet či chytrý telefon je ovladač zadarmo,“ tvrdí Jiří Konečný. 

Čína si plete „smart“ s gumovými hračkami

Vývojáři, mozkový trust společnosti ELKO EP.
Vývojáři, mozkový trust společnosti ELKO EP.

Statistiky ale mluví jasně. Na konci roku 2014  činil – podle průzkumu v sousedním Německu – podíl tamních chytrých elektroinstalací v domácnostech již 46 procent z celkového počtu obydlí. V Česku to bylo pouhých 5 procent, ale postupně doháníme svět. I proto, že základní systém si lze pořídit již od deseti tisíc korun.

„Čína se pokouší vyrábět něco podobného, ovšem prodávat chytrý systém je něco jiného než prodávat gumové hračky. V obchodním řetězci si můžete koupit za pár korun čtyři spínané zásuvky na dálkové ovládání, na kterých je napsané „Smart home“. Jenže za týden vám to přestane fungovat a vyhodíte to. My máme stejnou sadu, sice dražší, ale s úplně jinou garancí. Tam, kde končí Číňané, my začínáme, protože navíc poskytujeme montáž a servis,“ vysvětluje Jiří Konečný svéráz konkurenčního boje ve svém oboru.

3 TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU

  1. přizpůsobují se TRHU. Díky tomu se stali specialisty na elektronické modulové přístroje na českém i evropském trhu. Vyrábějí již více než 250 typů, export tvoří 60 procent obratu firmy. 
  1. Neusínají na vavřínech. Za posledních 14 let se firma významně rozrostla sortimentem i svými pobočkami do Evropy, USA a Asie. Nyní intenzivně pracují na dalších teritoriích Středního východu – v Dubaji, Kataru, Íránu a Saúdské Arábii.
  1. Selský rozum vítězí i v technologiích. „Nemá cenu vyvinout super přístroj, který si nikdo nekoupí, nebo naprogramovat složitou funkci, kterou nikdo nepoužije,“ říká Jiří Konečný.
FOTO A INFOGRAFIKA: ELKO EP
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nevídané schopnosti buddhistických mnichů
enigmaplus.cz

Nevídané schopnosti...

Určité dovednosti, které praktikují...
Summerwind: Z kdysi honosného sídla je dnes strašidelná ruina
enigmaplus.cz

Summerwind: Z kdysi honosného...

Některé strašidelné domy jsou děsivé...
Jaká plemena se dožívají nejvyššího věku?
nasehvezdy.cz

Jaká plemena se dožívají...

Asi každý by rád, aby se jeho psí mazlíček, pokud je...
Panda proti pandě
21stoleti.cz

Panda proti pandě

Černobílé pandy jsou mezi zoology velice...
Katastrofa klepe na dveře
21stoleti.cz

Katastrofa klepe na dveře

Scénář jako z katastrofického...
Komár, největší zabiják současnosti!
epochalnisvet.cz

Komár, největší zabiják...

Nejsou velcí ani silní jako tygři, ani jedovatí jako...
Jablonec nad Nisou jako na dlani!
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
VIP menu po celé Praze
iluxus.cz

VIP menu po celé Praze

Café Buddha působí na pražském rozvozovém trhu...
Jsme připraveni na střet s UFO. Snad k němu ale nedojde, oznámil Donald Trump
enigmaplus.cz

Jsme připraveni na střet s...

Na případné setkání a konfrontaci s...
Covid, nebo chřipka? Jak to poznat?
nasehvezdy.cz

Covid, nebo chřipka? Jak to...

Protože Covid-19 je dosud ne moc známé onemocnění,...
Umění ve skalách: Kopicův statek
epochanacestach.cz

Umění ve skalách: Kopicův...

Kopicův statek, jedna z...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...