Skip to content

Elektřinou nabitý souboj: Tesla vs. Edison!

Kdyby měl hledat jehlu v kupce slámy, nezastaví se, aby nejdříve zvážil, kde se jehla může s největší pravděpodobností nacházet. Pustí se do hledání jako pilná včelička…“ prohlásí o svém úhlavním rivalovi Edisonovi génius Nikola Tesla.

Zatímco on chce jednat fér, Edison se neštítí ničeho. Vítejte ve válce proudů!

Na konci 19. století je elektřina už mezi lidmi zažitým a opěvovaným pojmem. Otevírá totiž svět nových, netušených možností. I když je lidem dobrým sluhou, má svoji odvrácenou stránku. Dvě kapacity si kvůli jeho „proudění“ vyhlásí válku, při níž si servítky brát nehodlají.

Pojďte zmapovat jeden z nejslavnějších vědeckých konfliktů, který jde i přes mrtvoly!

Nejprve táhnou Tesla s Edisonem za jeden provaz ve stejném podniku. Dokud charismatický Srb nepřijde s revolučním nápadem, kterým si Edisona okamžitě znepřátelí.

Velká podobizna Edisona

Ať už jde o dynamo, motor, výtah nebo žárovku, vše funguje na stejnosměrný proud, jehož velkým propagátorem je Thomas Alva Edison (1847–1931). Ačkoliv právě díky němu domácnosti doslova září a elektrárny nabývají na počtu, dokonalost bojkotuje „běh“ na dlouhé vzdálenosti.

Města jsou doslova protkaná elektrickými dráty, což vědátorovi jen přidělává vrásky. Přenos bez nich se totiž nedaří a řešení je v nedohlednu. Právě tehdy vstupuje na scénu o devět let mladší, nadějný Nikola Tesla (1856–1943). Budoucnost vidí ve střídavém proudu, jelikož při přenosu neztrácí tolik energie. Starý bard Edison se však celému nápadu jen vysměje. Přece nepotopí svou práci a čest, ale i mnoho svých patentů, jež ho v podstatě živí.

Zatímco nejprve pracují spolu ve firmě Edison Machine Works, Teslu jeho odlišný přístup postrčí k tomu, aby si šel svou vlastní cestou.

Pod nadvládou stejnosměrného proudu jsou města pokryta dráty. Cestování na velkou vzdálenost jim totiž nesvědčí. Tento problém má vyřešit právě střídavý proud.

Brutální demonstrace

Netrvá dlouho a upíše se vynálezci a milionáři Georgi Westinghouseovi (1846–1914), pod jehož křídly dál bádá. Střídavý proud si od této chvíle pomalu buduje cestičku, dokud nedojde k místům, kterým dosud vévodil Edison.

Celá situace spustí vlnu hněvu, které dává Edison volný průchod. V duchu svého rčení, že „koncept využití střídavého proudu je úžasný, ale naprosto nepraktický“, rozjíždí masové ukázky jeho škodlivosti.

Jako oběti si vybírá němé tváře – kočky, psy, koně, které nutí pít z misek napojených na střídavý proud. Stačí pár hltů a zvíře padá mrtvé k zemi. Velmi bolestivou ranou je pak pro Teslu informace o testování střídavého proudu na elektrickém křesle.

Špinavé experimenty i jejich následky okamžitě budí žádaný efekt, veřejnost je naprosto zděšená.

Po mnoha Edisonových špinavých praktikách firma Westinghouse slaví. Zajištění osvětlení na světové výstavě v Chicagu jí povede prorazit.

Hra světel a stínů

Edisonova vidina úspěchu se však začne rozpouštět v prach v době, kdy přichází o možnost dodávat elektřinu na světovou výstavu v Chicagu v roce 1893. Tesla s Westinghousem nabídnou za Edisonovými zády o polovinu nižší cenu a právem se kochají neopakovatelnou světelnou show, pocházející z jejich vlastních střídavých zásob.

Na svou stranu pomalu získávají také veřejnost, která z dosud nechtěné novinky přestává cítit nebezpečí a mrtvolný pach. Definitivní tečku uštědří „monopolu“ stejnosměrného proudu další zakázka. Stavba elektrárny na Niagarských vodopádech opět připadne nenáviděné konkurenci, odkud se za několik let střídavý proud rozběhne až do New Yorku.

Ať chce, nebo nechce, musí Edison po posledních marných pokusech uznat svoji porážku.

A jak jsme na tom dnes?

Na rozdíl od minulých dob napájejí oba proudy svůj vlastní technický svět. Zatímco střídavý boduje v průmyslu a domácnostech, stejnosměrný krmí naše počítače, solární články a elektromobily. Jenom v páteři české železniční sítě kolují oba systémy.

Foto: Wikipedia.org, Medium.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Policejní médium Angela McGhee pomohla vyřešit případ pohřešované ženy
enigmaplus.cz

Policejní médium Angela McGhee...

Britské médium Angela McGhee využívá jasnovidectví...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Plzeňské podzemí: Tajemný labyrint skrytý hluboko pod povrchem města
epochanacestach.cz

Plzeňské podzemí: Tajemný...

Jste zvědaví a máte...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Lásku jsem našla na nádraží
skutecnepribehy.cz

Lásku jsem našla na nádraží

Bylo uplakané září. Čekala...
Nejděsivější náhody historie lidstva
enigmaplus.cz

Nejděsivější náhody...

V historii se stalo spoustu...
Snímek fotografa z opavské univerzity uspěl v NASA
21stoleti.cz

Snímek fotografa z opavské...

V soboru 31. července 2021 publikoval americký...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...