Ani panovnický trůn není zárukou a ochranou před katastrofou. Zejména když se do věci zamotá láska, která se podle všeobecného mínění k důstojnosti panovníka nehodí.
Ani země gentlemanů Anglie není uchráněna skandálu s nevhodnou manželkou krále. Je ovšem příznačné, že zde se celá událost odehraje bez prolévání krve a s jistou noblesou.
Eduard VIII. (1894–1972), král Spojeného království a dominií, britského impéria a císař indický, se totiž z lásky k vdané Američance rozhodne vzdát se trůnu a předat ho svému koktavému bratrovi Jiřímu VI. (1895–1952).
Král rebel
Na britský trůn nastoupí Eduard v lednu roku 1936 bezprostředně po smrti svého otce Jiřího V. (1865–1936). Od počátku způsobuje na dvoře jedno malé zemětřesení za druhým.
Odmítá se totiž podřídit přísným pravidlům královského protokolu a má vlastní představy o životě. Média ho milují, představují ho jako šviháka, který se vzpírá zkostnatělým společenským konvencím a zavádí nové trendy například v mužské módě.
Když král oznámí, že plánuje vstoupit do manželství s Američankou Wallis Simpsonovou (1896–1986), je to pro britskou společnost přece jen trochu moc.
Láska nebo trůn
Wallis Simpsonová je sice velice krásná, ale také již podruhé vdaná. Se svým druhým mužem se rozvádí zrovna v době, kdy vstupuje do vztahu s Eduardem.
Britský předseda vlády králi otevřeně oznamuje, že lid Británie nikdy nepřijme rozvedenou ženu jako svou královnu. Navíc takový sňatek by se dostal do rozporu s královou rolí jako ochránce anglikánské církve.
Pokud by skutečně sňatek uzavřel, je celá britská vláda připravena okamžitě rezignovat. Král si tedy musí vybrat mezi svou láskou a trůnem. A vybírá si lásku.
V emotivním proslovu přenášeném rozhlasem vysvětlí národu své rozhodnutí, podepíše abdikační dekrety a odjede do Rakouska. Wallis Simpsonovou si bere během neveřejného obřadu v Paříži 3. června 1937.
Život v ústraní
Během druhé světové války je někdejší král odeslán jako guvernér na Bahamy, protože se britská vláda obává jeho sympatií k nacismu a fašismu.
Někteří historici se dokonce domnívají, že je Adolf Hitler (1889–1945) v případě ovládnutí Británie připraven dosadit ho zpět na trůn. Po návratu z Baham žije v ústraní v Paříži a nezastává žádné oficiální funkce.
Britská královská rodina Eduardovu manželku nikdy nepřijímá, a tak musí někdejší panovník korunovaci své neteře Alžběty (*1926) sledovat jenom v televizi – není totiž pozván. V roce 1972 umírá na rakovinu a je pochován ve francouzském Frogmore.