Než vyrazil wermacht na jaře 1940 k útoku na Francii, německé vrchní velení se obávalo, že se na západní frontu vrátí krvavá patová situace z let 1914 až 1918.
Strašák poziční zákopové války vězel v hlavě mnoha německých generálů. Vše ale dopadlo jinak. Taktika bleskové války slavila úspěch a wermacht stál brzy před branami Paříže.
Toho císařské armády v 1. světové válce nedosáhly během 4 let a ztrátách 1 800 000 vojáků.
Proč selhal dokonalý plán?
Wermachtu se podařilo podmanit si a zabrat Francii za pouhých 6 týdnů, během kterých přišel „pouze“ o 27 000 mužů. Francouzské síly byly rozdrceny, britskému expedičnímu sboru nezbývalo nic jiného než evakuace.
Britové se stáhli k přístavu Dunkerque, odkud se chystali odplout na své ostrovy. Němci mohli v tu chvíli elitu britské armády pohodlně a bez rizika zničit do posledního muže. Postup Němců se najednou ale velice překvapivě zastavil. Proč si Němci pod sebou podřezali větev?
Rozkazy samotného Hitlera
Nejčastější je domněnka, že Hitler chtěl nechat Brity odplout z politických důvodů. Snil totiž o německo-britském společenství, kde by Německo ovládalo Evropu a sever Afriky, Britové zase své rozsáhlé impérium. Tuto hypotézu potvrdila i poválečná výpověď generála von Rundstedta:
„Kdyby bylo po mém, tak by se z toho Angličané u Dunkerque nedostali tak lehce. Ale měl jsem ruce svázané rozkazy přímo od samotného Hitlera.“
Hrozil útok na křídlech?
Adolf Hitler postup německých armád skutečně osobně zastavil. Důvod byl ale jiný. Obával se, že jeho jednotky postupují příliš rychle a tím odkrývají svá křídla, což by dávalo Francouzům šanci k úderu.
Netušila ale, že francouzská armáda je v tak zuboženém stavu , že na útok nemá ani pomyšlení. Dále si neuvědomil, že Dunkerque je jediný a poslední přístav přístav, který britům zbyl. Když to německému velení došlo evakuace už byla v plném proudu.
Útěk na rybářském člunu
Wermacht na Dunkerque zaútočil, ale už bylo pozdě. Díky zpoždění Němců se mohli spojenci v přístavu dobře opevnit a držet se jej celých 14 dní. Během té doby se podařilo evakuovat 340 000 Britů, Francouzů, Čechů, Poláků, Belgičanů a dalších národů. Vojáky převážela všechna možná i nemožná plavidla včetně rybářských bárek.
Největší chvíle britské historie
Hitler si uvědomil, že Británie není na kolenou a hodlá ve válce pokračovat. Britové, i když stáli proti nacistům na podzim 1940 zpočátku sami, dokázali odolávat německým leteckým náletům.
Británie se semkla kolem svého premiéra Winstona Churchilla a řečeno jeho slovy „nastala největší chvíle její historie.“