Domů     Druhý vstup do pekel hledejte na Troskách
Druhý vstup do pekel hledejte na Troskách
27.3.2023

Symbol Českého ráje a jeden z nejoblíbenějších turistických cílů na severu Čech. To je hrad Trosky, s nímž je spjata bohatá historie i řada legend, pověstí a záhad.

Jaká tajemství ukrývá masivní čedičová skála, mohutné hradní zdi a dvojice slavných věží Baba a Panna?

Příběh jednoho z nejtajemnějších hradů na českém území se začíná psát na konci 14. století. Patrně mezi lety 1380 a 1390 se šlechtic Čeněk z Vartenberka poohlíží po lokalitě, kde by mohl nechat vystavět mohutnou pevnost.

Volba padne na dvojici čedičových skal, které jsou ideálním místem pro umístění obranných věží a mezi kterými je i dostatek prostoru pro vnitřní hrad s obytnými paláci.

Stavba na dluh

Stavba probíhá zdárně, ale kvůli nesnadnému terénu se vše prodraží a šlechtic je nucen se zadlužit u krále. Právě jemu nakonec hrad v roce 1394 připadne.

Tím však teprve začíná dlouhá historická cesta, ve které nechybí celá řada různorodých majitelů, krvavé bitvy i dodnes nerozluštěná tajemství. To první na sebe nenechá dlouho čekat.

Ještě před koncem století se totiž Trosky dostávají do rukou Pánů z Bergova, se kterými je spjata pozoruhodná pověst.

Skrývá hrad i něco, co není tak romantické? FOTO: Me116 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Skrývá hrad i něco, co není tak romantické? FOTO: Me116 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Ukryli tam poklad?

Dne 1. listopadu roku 1415 přijíždí do Opatovického kláštera ve východních Čechách dvojice šlechticů se svými zbrojnoši:

Jan Městecký z Opočna (1380–1431?) a Ota z Bergova (1399–1452), majitel mnohých panství a mimo jiné i hradu Trosky.

„Zatímco páni družně klábosili s opatem Petrem Lazurem, cpali se jeho zvěřinou a hojně nalévali jeho vínem, zbrojnoši zatím v tichosti obsazovali klášter a pobíjeli mnichy,“ píše o zákeřném přepadení a vyrabování kláštera český záhadolog Jan Novák (*1951).

Během přepadení se oba urození pánové snaží dostat z opata informace o tom, kam uložil klášterní bohatství. A zatímco písemný záznam praví, že se jim to nepodařilo, mnozí záhadologové věří, že to možná byli právě oni, u koho pověstný poklad skončil. Mohl následně putovat právě na hrad Trosky, jak praví často zmiňovaná teorie?

Odolal husitům

Pakliže se bohatství ze vzdáleného kláštera opravdu dostalo do podzemí severočeské pevnosti, neexistují o tom žádné důkazy. Dějiny navíc uhánějí dál a na celé království se řítí bouře v podobě husitské revoluce.

Během husitských válek se Trosky stávají jednou z nejvýznamnějších bašt katolíků a důležitým místem, na kterém se potkávají poslové z Čech s těmi Hornolužickými.

Husité si však význam hradu brzy uvědomí a v roce 1424 proti němu poprvé vytáhne vojsko vedené samotným Janem Žižkou (1360–124). Obléhání netrvá dlouho.

Zkušený vojevůdce si rychle uvědomí, že je hrad prakticky nedobytný a zanechá snah o jeho pokoření. Stejně dopadnou o čtyři roky později i husitští sirotci, kteří se snaží využít nedávného požáru věže Baby.

Opravdu šlo husitům jen a pouze o strategický význam hradu? Nebo se snad doslechli o tom, že tam Bergové ukrývají opatovický poklad?

Loupežnická historie

Nějakou dobu se zdá, že Trosky si svou nedobytnost udrží navěky. Jenže to, co se nepodařilo husitům, se o pár let později povede loupeživým rytířům, vedeným jistým Kryštofem Šofem z Helfenburku.

Jde o mazaného banditu, který hrad za nejasných okolností (patrně lstí) obsazuje a dlouhá léta plení široké okolí, přepadá kupce i celá města. Vše nakonec dojde tak daleko, že je Šof prohlášen za zemského škůdce a je proti němu vyslána ozbrojená výprava.

Jenže Trosky opět dostojí své pověsti a mazaný Šof s dvěma stovkami mužů se dokáže ubránit. Ještě celé čtyři roky zřejmě sídlí banda na hradě, který se tak až v roce 1444 znovu dostává do rukou svých majitelů.

Jakým způsobem k tomu došlo a co se vlastně stalo s Kryštofem Šofem a jeho muži, není zcela zřejmé. Traduje se však, že po nich v hradním podzemí zůstalo množství pokladů, nasbíraných během jejich loupeživých výprav.

Už jsme na Troskách opravdu prozkoumali všechno? Na snímku půdorys hradu zachycený v roce 1895. FOTO: Vojtěch Král / Creative Commons / volné dílo
Už jsme na Troskách opravdu prozkoumali všechno? Na snímku půdorys hradu zachycený v roce 1895. FOTO: Vojtěch Král / Creative Commons / volné dílo

Z hradu zříceninou

V dalších desetiletích a nakonec i staletích Trosky pomalu ztrácí svou pověst nedobytného hradu.

Postará se o to především král Jiří z Poděbrad (1420–1471), kterému se v roce 1469 podaří pevnost dobýt a učinit z ní jedno z center své hospodářské správy. V průběhu 16. století hrad několikrát změní majitele a jeho význam zvolna upadá.

Tečku za kdysi mocnou a obávanou pevností pak učiní třicetiletá válka. Během ní je hrad několikrát dobyt, a nakonec i vypálen. V roce 1681 píše známý český učenec Bohuslav Balbín (1621–1688), že je sídlo ve stavu, kdy ho již není možné opravit.

Z hrdé pevnosti se tak postupně stává zřícenina zarůstající plevelem a místo, na které vyráží lidé z okolí hledat bájné poklady nebo zkoušet svou odvahu.

Kolem dvojice věží totiž postupně přibývá tajuplných pověstí zkazek o strašidlech, prohánějících se mezi rozpadajícími se zdmi. Co se o Troskách povídá dnes?

Duchové a přízraky

Zajímavá pověst souvisí kupříkladu se samotným pojmenováním obou věží. Traduje se, že krátce po vzniku hradu pověřil pán z Bergova jeho správou svou matku a dceru.

Po čase se však obě ženy začaly hádat, která má na hradě větší rozhodovací právo, až si nakonec každá z nich zabrala jednu věž: dcera tu vyšší a užší a matka tu nižší a zavalitější.

Poněkud strašidelnější verze pověsti pak praví, že se kvůli jejich hašteření služebnictvo rozprchlo, hrad zchátral a obě ženy nakonec zmizely. Jejich přízraky se mají v okolí potulovat dodnes. Duchové jsou vůbec oblíbeným folklórním motivem na Troskách.

Dokládá to i příběh mlynářského pomocníka Jakuba. Ten prý v roce 1841 při návštěvě hradu spadne do jakési průrvy a skončí v podzemí. Když se mu podaří vyšplhat ven, spatří hrad v jeho bývalé slávě včetně přízračných rytířů a dalších postav.

Propadl se snad mladík do minulosti, jak by se mohlo zdát? Nebo se při pádu prostě jen praštil do hlavy?

Na kterém místě máme hledat tajemnou puklinu? FOTO: Dcpeets / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Na kterém místě máme hledat tajemnou puklinu? FOTO: Dcpeets / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Průrva pekelná

Povídačky o podzemí hradu Trosky by vydaly snad i na celou knihu. Nejen že se pod sídlem má ukrývat poklad, ale především to má být místo ukrývající vstup do samotného pekla. Takový motiv není v českém folklóru až tak výjimečný.

Ostatně pověst o pekelné bráně najdeme třeba i na ne zas tak vzdáleném hradu Houska. V případě Trosek se má pekelná brána nacházet hluboko v puklině, nad kterou hrad vznikl.

Traduje se, že už při jeho budování z průrvy přicházely všemožné pekelné bytosti a snažily se stavbu překazit tím, že působily nejrůznější nehody a neštěstí. Nakonec však byla průrva zastavěna a díky tomu dnes tvorové z pekla nemohou na náš svět.

Mnozí historici věří, že tuto pověst mohly inspirovat už keltské mýty. Právě pro Kelty byl totiž Český ráj posvátným územím s množstvím přírodních svatyní a observatoří.

Podzemní labyrint

V současnosti je pro většinu lidí pověst o pekelné bráně už jen zajímavým střípkem lidového folklóru. To však neznamená, že by se pod Troskami skutečně nenacházely podzemní prostory.

Jejich plné prozkoumání a zmapování sice znemožnila eroze a s ní související sesuvy písku, náznaky o existenci některých dosud neobjevených míst však najdeme v historických záznamech.

V těch se píše kupříkladu o podzemní hladomorně či o únikové chodbě, díky které bylo možné hrad zásobovat během obléhání. Kde mohla tato chodba končit? Mnoho lidí věří, že v jeskyni Sklepy, která se nachází v nedalekém skalním městě.

Dosavadní průzkumy této jeskyně naznačují, že z ní skutečně vedou dnes už zasypané chodby směrem k hradu. Podaří se někdy některé z nich odkrýt? Nebo zůstane podzemí Trosek už navždy tajemstvím?

Foto: Zdeněk Fiedler / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Me116 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, Vojtěch Král / Creative Commons / volné dílo, Dcpeets / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
svět zločinu
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Střemhlavý let letadla Bernieho Madoffa
Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit. Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka. Tím je Bernard Lawrence […]
Ted Bundy: Milují ho ženy, jež trpí „hybristofilií“?
Říká se jí také syndrom Bonnie a Clydea. Hybristofilie je zvláštní úchylka, o níž jste možná ještě nikdy neslyšeli. Pravděpodobně jde přitom o jev poměrně častý, patrný zejména u žen. U žen ne příliš sebevědomých, u žen, které hledají pomyslná bezpečná křídla, ochranu, silného a charismatického muže. Takové ženy přímo přitahují muži kriminálníci, jenž spáchali […]
svět zločinu
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na […]
Dian Fosseyová: Vražda v srdci Afriky ukončila výzkum goril
Americká zooložka Dian Fosseyová tolik toužila věnovat se výzkumu horských goril v srdci Afriky, že neváhala nechat si před první cestou vyoperovat zdravé slepé střevo, aby jí jeho případný budoucí zánět v odlehlých končinách nebránil v práci. Možná ale doplatila na to, jak moc byla oddaná své práci. Tady zůstanu do konce života Horské gorily […]
Nezaplacená přiznání Sophie Lorenové?
„Případ, který trval 40 let, skončil,“ poznamená v říjnu roku 2013 Giovanni Desideri, advokát italské herečky Sophie Lorenové. Nejvyšší odvolací soud potvrdil osvobozující rozsudek v její prospěch a jednou provždy z ní smyl cejch neplatičky daní. Daňové přiznání je pro většinu lidí obrovským postrachem. Rok co rok v březnu kvůli němu dlouhé noci nespí. Jak […]
Zpěvák Chris Brown: Skutečně ho terapie napravila?
Energický a úspěšný R&B zpěvák Chris Brown se do paměti těch, jimž jeho hudební styl nic moc neříká, vryje něčím zcela jiným. Čelí obvinění ze zmlácení své tehdejší partnerky, barbadoské zpěvačky Rihanny. Její fotografie plné modřin obletí svět. Málokdo ale tuší, že historie násilí, psaná samotným Chrisem Brownem (*1989), je mnohem delší. A možná že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h