Domů     Dobré rady: Tohle můžete dát do pračky i když jste to netušili
Dobré rady: Tohle můžete dát do pračky i když jste to netušili
komerční sdělení

Vůni čerstvě vypraného prádla miluje snad každý z nás. Co kdybychom vám řekli, že takto krásně vám mohou vonět například i tenisky či sprchový závěs? Přesně tak.

Nabízíme vám širokou paletu předmětů, které klidně můžete vyprat v pračce i když jste to možná netušili.

I když jste to netušili, vězte, že vaše pračka toho dokáže víc, než na první pohled vypadá.

To znamená, že nejen, že se postará o všechny nevábné skvrny a nečistoty na vašem prádle, ručnících či ložním prádle, bez problémů se umí postarat i o další předměty, se kterými si nevíte rady. Pojďme se spolu podívat na to, které to jsou.

Polštáře

Do bubnu vaší pračky můžete klidně vecpat například i polštáře. Ano, přesně tak. Vyprat je však nejdříve zkuste samy, a to bez dalšího prádla v pračce.

Důraz klaďte na cyklu, který by měl být určen na jemné prádlo a to právě z toho hlediska, abyste zabránili jejich nadměrnému pomačkání a také ztráty jejich tvaru.

Jelikož polštáře jsou vyráběny z různých materiálů, nejlépe uděláte, když zvolíte prací gel, který zvládá praní i při nižších teplotách. Opatrný byste měli být zejména při máchání.

To byste měli spustit nejméně dvakrát a na ždímání byste preventivně měli zvolit spíše méně otáček.

Plyšové hračky

Pokud máte doma děti, určitě vám nemusíme říkat, jak vypadají jejich plyšoví kamarádi zblízka. Bakterie, kterými jsou poseté přitom vědí našim ratolestem nadělat nemalé zdravotní problémy, jakými jsou bezpochyby i různé alergie.

Pokud chcete plyšové hračky zbavit roztočů a bakterií, doporučuje se vložit je na pár minut do mrazničky a následně vyprat na programu s nižší teplotou.

Samozřejmě řiďte se také pokyny na štítcích, jelikož se klidně může stát, že hračka do pračky vůbec není určena.

V případě, že jste si ne zcela jistý, vložte hračku například do povlaku od polštáře, díky čemuž tak zabráníte její možnému rozpadnutí.

Další malé hračky

Do pračky můžete stejně vložit například i další menší hračky a to vůbec nemusí být z plyše. Na mysli máme například Lego kostky. Ty můžete klidně zabalit do menšího sáčku a jen vyprat. Použít přitom můžete krátký cyklus.

Tenisky

Tenisky či jiné plátěné, případně látkové boty, jsou další z věcí, které klidně můžete vložit do pračky a vyprat. Postup je přitom jednoduchý. V prvním kroku z nich odstraníte všechny možné tkaničky a vložky a následně je vložte do sáčku.

Perte je maximálně na teplotě 30 stupňů přičemž sahejte po nepříliš agresivních pracích prostředcích. Do pračky se také doporučuje vložit starý ručník, díky čemuž zabráníte nárazům.

Po vytažení z pračky je následně vyplňte papírem, a to z toho důvodu, aby si zachovaly svůj původní tvar. Aviváž je v tomto případě pro vás tabu.

Náš tip: Náš tip: Toužíte po tom, aby bylo vaše prádlo nejen hygienicky čisté ale také hebké a příjemně voňavé?

Tak pak určitě vsaďte na značku Kuschelweich, kterou si určitě okamžitě zamilujete. Na aviváž Kuschelweich prostě nedá dopustit žádná hospodyňka. Krásně voní a prádlo je po ní příjemná na dotek pokud několik dlouhých týdnů.

Kšiltovky

Když jsme při teniskách, nemůžeme zapomenout ani na oblíbené kšiltovky. Ty můžete nejprve jemně překartáčovat v umyvadle s pomocí pracího gelu a následně vložit do pračky na krátký cyklus s použitím jen studené vody.

Batohy

V pračce můžete klidně vyprat i vaše oblíbené batohy. Než zapnete pračku však precizně zkontrolujte, zda vám nezůstalo něco v kapsách – takové kapesníky umí nadělat pořádný nepořádek. Batohy se také doporučují vkládat do povlečení.

Při praní zvolte spíše kratší cyklus a podobně jako tomu bylo při kšiltovkách, použijte pouze studenou vodu a dostatek pracího prostředku.

Podložka na jógu

Možná byste nevěřili, ale takovou podložku na jógu můžete bez výčitek hodit do pračky. Přesně tak. Prát ji přitom můžete alespoň jednou do měsíce bez použití pracího prostředku. Důležité je ji ale následně pořádně vysušit v sušičce.

Sportovní výstroj

I sportovní výstroj patří do pračky, musíte však vědět, jak na to. Všechny chrániče je třeba vyprat alespoň jednou do měsíce, proto na to nezapomínejte.

Každou jednu věc před praním vložte do samostatného sáčku použijte šetrný prací gel a perte na programu určeném na jemné prádlo.

Sprchový závěs

Do pračky můžete klidně vložit i sprchový závěs. Nejde přitom o nic složitého, přidáte klasický prášek a ještě mokrý závěs zavěsíte, ať se pěkně rovně natáhne.

Koupelnové podložky

Když jsme při koupelně, nemůžeme zapomenout ani na koupelnové podložky nebo malé koberce. I ty totiž klidně můžete vložit do bubnu pračky a to zcela bez obav. Nezapomeňte je před vložením do pračky nejdříve pořádně vyklepat.

Foto: PX FUEL
Související články
Zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
Zajímavosti
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Zajímavosti
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Zajímavosti
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
reklama
záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
záhady a tajemství
Tajuplná templářská kaple v Praze: Kde se nacházela?
Řád templářských rytířů založený počátkem 12. století původně k ochraně poutníků do Svaté země si, jak je známo, zanedlouho získal velikou moc a je obestřen celou řadou tajemství. Rovněž v Čechách měli templáři svá sídla… Tajemné energetické linie? V Praze, v ulici s příznačným názvem Templová, se prý kdysi nacházela templářská komenda. Templáři údajně mimo […]
Stojí na Maltě nejstarší stavby světa?
Řeč bude o 10. nejmenší zemi na světě a zároveň o 4. nejhustěji zalidněné. Tento ostrůvek najdete 80 kilometrů jižně od Itálie a pro svou strategickou polohu platí po dlouhá staletí za obchodní uzel.   Nás teď bude ale zajímat mnohem ranější historie Malty. V těžko představitelných dobách 5. tisíciletí př. n. l. tu žije […]
Myší nebe – peklo – ráj: Co skutečně zjistily Calhounovy experimenty?
Experimenty s koloniemi hlodavců, kterým americký etolog John Calhoun dopřál vše potřebné ke spokojenému životu, s výjimkou životního prostoru, patří k nejvlivnějším psychologickým studiím vůbec. Mluvilo se o nich mezi odborníky a laiky a staly se „vědeckým důkazem“ sociálního rozkladu moderní společnosti. Calhoun přitom dobře věděl, jak se „myší ráj“ může zvrhnout.   Svou nejznámější kolonii, tzv. […]
Osudový let: Tragédie hokejového týmu Lokomotiv Jaroslavl
7. září 2011 zanechalo smrtelné ticho na palubě letadla, které nese hokejový tým Lokomotiv Jaroslavl. Tři čeští reprezentanti a další pasažéři jsou ztraceni v tragické havárii. Jak se hrůzná událost odvíjela a jaký osud čekal na ty, kteří se té noci vydali na cestu. Ta zpráva zněla jako hodně špatný vtip. Letadlu, které mělo přepravit […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný