Skip to content
reklama

Devítka jako spolek, jenž řídí svět?

Ve třetím století před naším letopočtem vládl obrovské Maurijské říši na území dnešní Indie legendární panovník Ašóka (304 př. n. l.?–232 př. n. l.), dobyvatel, stavitel a muž, který se zasloužil o rozsáhlé šíření buddhistické víry a filozofie.

A také vladař, který měl založit jeden z nejtajemnějších spolků historie. Co dnes víme o tzv. Devíti neznámých?

Východoindický region Kalinga je v plamenech. Zpustošenou krajinou táhne obrovská armáda mocného krále Ašóky. Ašóka pozoruje přesun svých válečných vozů a v jeho mysli uzraje rozhodnutí: Další takové krveprolití už nesmí dopustit.

Zanedlouho přijímá buddhismus a stává se zastáncem jednoho z jeho klíčových principů – nenásilnosti. Vedle toho však – alespoň dle jedné verze této legendy – učiní důležitou věc: Prohlašuje vědu za tajnou záležitost učenců a zakládá společnost Devíti neznámých, která má za úkol uchovávat technická tajemství minulosti a nepřipustit zneužití jinak prospěšných výzkumů.

Důkazy chybí

Ilumináti, zednáři nebo třeba rosenkruciáni. Legendární tajná společenství, která většina lidí zná a o kterých se často diskutuje i na všemožných konspiračních kanálech. Někteří lidé ale tvrdí, že jediným skutečným tajným společenstvím s obrovskými prostředky a celospolečenským dosahem je právě Devět neznámých indického vládce Ašóky.

Hledat důkazy existence této tajuplné organizace je marné. Neexistují žádné vědecky uznávané záznamy o jejím založení či fungování. Lze se opřít jen o legendy či některá spekulativní literární díla. Například Francouz Jacques Bergier (1912–1978) a Belgičan Louis Pauwels (1920–1997) tvrdí ve své kontroverzní knize Jitro kouzelníků, že skupina Devět neznámých po sobě v průběhu dějin zanechala celou řadu stop, které nejen že potvrzují její existenci, ale také naznačují, že tisíce let nazpět lidstvo disponovalo technologiemi, o kterých dnes nemáme ani tušení.

Indičtí učenci jsou přesvědčení, že vědecké poznatky mají být prostému lidu skryty. Foto: Wikimedia / Anandajoti Bhikkhu / CC BY 2.0

Znalosti z Atlantidy?

O spolek se v minulosti zajímali mnozí autoři, filozofové i politici. Už na konci 19. století to byl například francouzský konzul v Kalkatě a spisovatel Lui Jacolliot (1837–1890). Ten prý objevil i řadu dokumentů, které existenci skupiny dokládají a popisují i mnoho podivných vynálezů a vědomostí, které Devět neznámých po staletí ukrývala před světem.

Jacolliot údajně dokonce vystopoval jeden z úkrytů Devíti, žádné důkazy však nedodal. Po něm se spolku věnoval mimo jiné i anglický spisovatel a okultista Talbot Mundy (1879–1940). Ten v jedné ze svých knih popisuje strukturu organizace a tvrdí, že v jejím čele stále stojí devět zasvěcenců.

Každý z nich údajně spravuje jednu knihu shrnující veškeré tajné vědění z jednoho konkrétního oboru. Mezi nimi nechybí třeba věda o propagandě a ovládání davu, biologie, chemie nebo kosmologie. Odvážné spekulace Mundyho a dalších však nekončí u samotného Ašóky: Tito autoři tvrdí, že znalosti střežené Devíti pocházejí z dob mnohem starších.

Údajně by mohlo jít snad i o vědomosti ztracených mýtických civilizací jako je Atlantida či Lemurie.

blank
Stalin (třetí zprava) věří tomu, že Devítka udržuje rovnováhu mezi komunistickým a kapitalistickým světem. Foto: Wikimedia / neznámý autor / public domain

V hledáčku diktátora

Podle některých autorů se o spolek zajímal i nacistický diktátor Adolf Hitler (1889–1945). Ten měl dokonce v roce 1935 nařídit říšskému vůdci SS Heinrichu Himmlerovi (1900–1945), aby po skupině pátral a aby do ní infiltroval nacistického fyzika.

Dle tohoto těžko doložitelného příběhu Himmler úkol nesplnil se slovy, že se skupina o Hitlerovu plánu dozvěděla. Po válce tento spolek zaujal pro změnu sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina (1878–1953), který věřil, že právě Devět neznámých udržuje s pomocí svého vlivu rovnováhu mezi USA a SSSR.

A podobné cíle má mít prý dodnes. Na otázky, kdo je jejími současnými členy a kdo stojí v jejím čele, odpověď neznáme.

Foto: PX FUEL (úvodní foto), Wikimedia. Autor: Filip Appl
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články