Skip to content

Detektor lži: Opravdu odhalí zločince?

Má hrát významnou roli v boji se zločinem a díky filmu a televizi si svého času získává auru téměř neomylného odhalovače zločinců. Skutečnost je však trochu jiná a polygraf, přístroj, kterému se poněkud nepřesně říká detektor lži, má namále.

„Žvýkej!“ nařizuje policejní důstojník Lu Baj. Zatímco podezřelý z vraždy usilovně kouše suchou rýži, jedna otázka následuje druhou. Když výslech končí nařizuje Lu Baj muži rýži vyplivnout. Prohlíží ji a pak pokyne policistům: „Zatkněte ho!“ Jsme v Číně, v roce 2. před naším letopočtem. Už tady se policisté snaží odhalit lháře na základě fyziologických reakcí. Konkrétně zkušenosti, že člověku při lhaní „vysychá v krku“ a pro nedostatek slin nedokáže polknout.

To temný středověk sází spíše na mučení a pověry a teprve v 19. století se snaha odhalit lháře vrací k vědeckým poznatkům.

C_Lombroso
Cesare Lombroso je první, kdo dostane nápad sledovat, jak tělo vyslýchaného reaguje.

Obsluhovat první detektor lži je fuška

Roku 1885 se snaží odhalit lež sledováním změn v organismu italský psychiatr a kriminolog Cesare Lombroso (1835–1909). Za skutečného otce detektoru lži je však považován až John Augustus Larson (1892–1965), který v roce 1921 na základě práce amerického psychologa Williama Marstona (1893–1947) vyvíjí polygraf sledující tep, dýchání a vodivost kůže.

Později ho zdokonaluje Leonarde Keeler (1903–1949), nazve emotograf a 2. února 1935 s jeho pomocí usvědčí první dva zločince. I když je to pořádná fuška. Jen připravit přístroj k práci zabere půlhodiny.

Pero zaznamenávající výsledky se navíc často láme, inkoust se rozmazává, papír se trhá.

Leonarde_Keeler_1937
Leonarde Keeler přístroj zdokonalí.

Přístroj lháře neodhalí!

Je neustále zdokonalován a postupně si ho oblíbí nejen policie, ale také tajné služby a dokonce i firmy, které ho využívají při výběru uchazečů o zaměstnání. U nás byl poprvé použit v roce 1981. „Přečíst správně výsledky není tak snadné, jak se zdá z hollywoodských filmů,“ říká americký policejní psycholog Jonathan Mosley a vysvětluje: „Polygraf nepípne a neřekne, toto je lež a toto lhář.

Jen zaznamená reakce těla.“ Snímač na ruce sleduje změny v tepové frekvenci, elektrody na prstech měří vodivost kůže, tedy pocení, pružiny přes hrudník změny v dýchání. Měří se také krevní tlak, svalové chvění v hlasu.

To vše následně analyzuje odborník a pokud vyslýchaný člověk spolupracuje, jsou výsledky většinou úspěšné. Je tu však velké „ale“.

polygraph
Přestože není nejspolehlivější stává se nedílnou součástí práce vyšetřovatelů.

Z bojovníka proti zločinu je hračka

Polygraf totiž do hlavy nevidí. Nepozná lež, jen stres, který lhaní vyvolává. Stejné reakce však vyvolá také strach z vyšetření nebo jiná silná emoce. Takže vystrašený pravdomluvný člověk detektorem neprojde, zatímco poučený klidný lhář ano.

Tajné služby naučily své agenty detektorem úspěšně projít a podobné kurzy už dnes dokonce najdete i na internetu. Četné experimenty a statistiky prokazují úspěšnost polygrafu mezi 60–80 procenty. Proto se také stále častěji mluví o tom, že naděje vkládané do polygrafu se nesplnily a nikdy se u soudu nestal součástí důkazního řízení.

Odmítá ho justice i mnozí psychologové. Zato si ho můžete zdarma stáhnout do mobilu, nebo koupit jako hračku ke zpestření večírků.

The Manchester Police Department Polygraph Unit is comprised of two state certified polygraph examiners. The polygraph unit conudcts polygraph examinations for seriouos criminal investigations. The polygraph unit conducts approximately 100 polygraph examinations per year. In addition to criminal examinations, the polygraph unit conducts all police applicant polygraph examinations. Each prospective police candidate must successfully complete a polygraph examination to be considered for hire
Přestože počítače detektory lži pořádně „vytuní“ v klasické podobě mají zřejmě odzvoněno.

Odhalí lháře pohled do mozku?

Nad polygrafem se stahují mračna a odborníci hledají nové cesty. Psychologie zkoumá podvědomé projevy lži v pohybech, tempu řeči, reakcích. Jemné změny, které nedokáže ovládat ani poučený lhář. Lingvisté pracují na řečových modelech, protože lháři podvědomě užívají slova jinak než lidé mluvící pravdu.

Pracuje se na přístrojích sledujících zorničky nebo prokrvení obličeje. Slibným směrem je také magnetická rezonance mozku. Při odhalování lží má údajně úspěšnost v rozmezí 90 až 100 procent! Lhaní je totiž poměrně složitá věc.

Je třeba přemýšlet o tom, co bude vypadat hodnověrně, co tazatel může vědět, co lze ověřit. Proto se při lhaní nejen aktivuje jiná část mozku, než když mluvíme pravdu, ale navíc se aktivuje mnohem větší část mozku.

Foto: youtube.com, archiv
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Plněná jehněčí kýta po anglicku
tisicereceptu.cz

Plněná jehněčí kýta po...

U nás její obliba ještě není tak velká, ale v Anglii patří mezi...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Manžel se zase učí mluvit
skutecnepribehy.cz

Manžel se zase učí mluvit

Když mi volali z nemocnice, že...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Prošvihne svou poslední šanci?
nasehvezdy.cz

Prošvihne svou poslední šanci?

Své rodinné štěstí si...
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz

Čína: Její panenská příroda...

Slunce se mocně...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Dobré znamení v těžké době: Krev sv. Januária v neděli zkapalněla
enigmaplus.cz

Dobré znamení v těžké době:...

Je to zázrak, který se odehrává pouze třikrát do roka...
Carevna Alžběta zakázala dvořanům jíst jablka
epochalnisvet.cz

Carevna Alžběta zakázala...

V kuchyni všichni poklimbávají, do postele ale jít...
Deník uleví od trápení na duši
panidomu.cz

Deník uleví od trápení na duši

Skutečně, svěřovat se se svými starostmi...
Proč nemá jejich láska žádnou šanci?
nasehvezdy.cz

Proč nemá jejich láska...

Do dalšího vztahu šla...
Poveglia: Tajuplný ostrov smrti v benátské laguně
enigmaplus.cz

Poveglia: Tajuplný ostrov smrti...

Půvabné Benátky mají na dohled jedno z...