Domů     Deset nejzajímavějších kytovců
Deset nejzajímavějších kytovců
30.11.2021

Přestože jsou kytovci řazení do skupiny sudokopytníků, nežijí na souši, a dokonce nemají ani kopyta. Vesměs jde o velryby a delfíny, kteří se od většiny ryb liší především tím, že rodí živá mláďata a že jsou savci.

BĚLUHA SEVERNÍ Foto: Oceancetaceen / Creative Commons / CC-BY-2.0
BĚLUHA SEVERNÍ Foto: Oceancetaceen / Creative Commons / CC-BY-2.0

BĚLUHA SEVERNÍ

Ozubený kytovec známý svou typickou bílou barvou se jmenuje běluha severní (Delphinapterus leucas). Běluha je často označována za zpěváka oceánů, bývá jí přezdíváno „mořský kanár“, protože se velice často dorozumívá za pomocí různých zvuků.

Co je u tohoto tvora unikátní, je dokonale rozvinutá mimika. Tito kytovci jsou výhradními masožravci, živí se především rybami, ale nepohrdnou ani korýši či chobotnicemi, jež sbírají ze dna.

NARVAL JEDNOROHÝ

Jedno ze zvířat, jež svým vzezřením může vzdáleně připomínat mýtického jednorožce, je narval jednorohý (Monodon monoceros). Ve skutečnosti se však u narvala nejedná o žádný roh, jde o protažený zub, konkrétně levý horní špičák.

Svůj život tráví téměř výhradně ve vodách Severního ledového oceánu a své místo si našel také v heraldice ve znacích Severozápadních teritorií.

NARVAL JEDNOROHÝ Foto: Citron / Creative Commons / CC-PD-Mark
NARVAL JEDNOROHÝ Foto: Citron / Creative Commons / CC-PD-Mark

KOSATKA DRAVÁ

Již od vydání slavné knihy Historia naturalis od římského filozofa Gaia Pilnia Secunda (cca 23-79 n. l.) je kosatka dravá (Orcinus orca) známa jako velkolepý a obávaný mořský predátor, možná právě proto si vysloužila přezdívku „velryba zabiják“.

Kosatka bývá častým „obyvatelem“ světových akvárií, protože je velmi učenlivá a mívá mírnou povahu. Útoky na člověka nejsou časté, když už k nim dojde, tak jen proto, že si velryba splete tvar lidského těla se svou oblíbenou kořistí tuleněm.

VELRYBA GRÓNSKÁ

Patrně tím nejdéle žijícím savcem na planetě Zemi je velryba grónská (Balaena mysticetus). V historii byly zaznamenány případy jedinců starších více než 200 let.

Dlouhá doba dožití je jakýmsi přírodním paradoxem, tento druh kytovce totiž disponuje tisíckrát větším množstvím buněk v organismu, a tak by měl být mnohem náchylnější k chorobám spojených s věkem. Jeho odolnost vůči stárnutí je tedy jedinečná. Zajímavostí je také jeho imunita k nádorovým onemocněním.

KOSATKA DRAVÁ Foto: Campers1 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
KOSATKA DRAVÁ Foto: Campers1 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

KEPORKAK

Velryba, jež je přezdívána jako zpívající, se označuje keporkak (Megaptera novaeangliae). Obzvláště v období rozmnožování se pod vodou rozléhají jakési velrybí písně, přičemž některé jsou dlouhé až 30 minut.

Ačkoli jsou „písně“ dobře slyšitelné také nad vodou lidských uchem, pod hladinou se nesou na vzdálenost až 40 kilometrů.

PLÍSKAVICE SARAVACKÁ

Přestože byla plískvice saravacká (Lagenodelphis hosei) poprvé ulovena rybáři již v roce 1895, vědecky popsána byla značně později, konkrétně v roce 1956. Řadí s k delfínovitým a je z nich zřejmě nejmohutnější a vyznačuje se odlišnými lebečními a kosterními znaky.

Patří mezi nejspolečenštější druhy, skupiny čítají běžně až 100 kusů.

PLÍSKAVICE SARAVACKÁ Foto: Conny / Creative Commons / CC-PD-Mark
PLÍSKAVICE SARAVACKÁ Foto: Conny / Creative Commons / CC-PD-Mark

SVIŇUCHA OBECNÁ

Na rozdíl od svých příbuzných delfínů sviňucha obecná (Phocoena phocoena) téměř vůbec nevyskakuje nad hladinu. Přestože je poměrně hojně rozšířená, není tak vůbec snadné ji zpozorovat.

Zdržuje se především poblíž pobřeží a v mělkých vodách severních oblastí a někdy se „zatoulá“ až do ústí řek a přístavů.

VORVAŇ OBROVSKÝ

Patrně nejznámější velrybou světa je i díky literatuře vorvaň obrovský (Physeter catodon), zároveň se jedná o vůbec největší ozubené zvíře, jaké kdy žilo na naší planetě.

U tohoto druhu kytovce je zřejmě nejpatrnější pohlavní dimorfismus, kdy jsou samci až o 50 % větší než samice. Vorvani jsou také nejhlouběji se potápějící savci, mají největší mozek mezi všemi žijícími zvířaty a vůbec nejtlustší kůži.

VORVAŇ OBROVSKÝ Foto: Kurzon / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0
VORVAŇ OBROVSKÝ Foto: Kurzon / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

KOGIE TUPONOSÁ

Jeden ze dvou známých druhů kogie je kogie tuponosá (Kogia breviceps). Vyskytuje se především v hlubokých tropických vodách a jde o dosud málo prozkoumaná zvířata.

Jsou velice plachá a většinu života tráví poměrně hluboko ponořená, nadechnout se jim stačí přibližně jednou za 18 minut.

PLEJTVÁK MYŠOK

Po plejtvákovi obrovském (Balaenoptera musculus) je plejtvák myšok (Balaenoptera physalus) tím druhým největším kytovcem a zvířetem obecně. Dorůst může délky téměř 30 metrů s hmotností okolo 100 tun. Kostra plejtváka myšoka je symbolem Národního muzea v Praze.

KOGIE TUPONOSÁ Foto: Notafly / Creative Commons / CC-PD-Mark
KOGIE TUPONOSÁ Foto: Notafly / Creative Commons / CC-PD-Mark
Foto: Úvodní foto: Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
lifestyle
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.