Skip to content

Deklarace nezávislosti skončila na bleším trhu!

Jednoho dne roku 1989 prochází jistý filadelfský finanční analytik tradiční bleší trh v pensylwánském Adamstownu. Zaujme ho dřevěný rám starého obrazu a za 4 dolary ho koupí. Doma se nestačí divit.

Když totiž chce poničený obraz vyjmout z rámu, ten se rozpadne, a vypadne z něj neobvyklá vycpávka. Kopie Deklarace nezávislosti. Na radu přítele, který sbírá memorabilia z občanské války, nechá dokument ověřit.

Dunlap Front
Starý rám, ve kterém je starý, bezcenný obraz ukrývá jednu z nejcennějších listin americké historie.

Ukáže se, že jde o jednu z kopií, které v roce 1776, pár hodin po podepsání Deklarace, vyrobila tiskárna Johna Dunlapa (1747–1812). Většina z 200 ručně tištěných kusů byla jízdními posly okamžitě odeslána do všech amerických kolonií a také do Anglie.

dunlap
První a nejdůležitější kopie důležité listiny nechá ve své tiskárně vytiknout John Dunlap.

Do současnosti se původních Dunlopových kopií zachovalo pouhých 25. Tato patří podle odborníků k nejlépe zachovaným. V přepočtu za 170 330 000 korun ji v roce 2001 koupí americký producent Norman Lear (*1922). Díky jeho snaze pak kopie až do roku 2004 putuje po muzeích, knihovnách a výstavách. „Chtěl jsem, aby měl každý Američan možnost podívat se na základní dokument naší země.“

leardecl_c0-141-1992-1301_s400x233
Producent Norman Lear (vlevo) listinu koupí a nechá kolovat po Amerických státech. Věří, že svou historii by si měl každý národ připomínat.
Foto: teachingamericanhistory.org, www.washingtontimes.com, internet
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …