Barevné žárovičky na stromku osvěcují hromadu dárků. Je 24. prosince a Ježíšek to s tou nadílkou zase přehnal. Kdy se narodil? Že na Štědrý den? Křesťané vědí, že až 25. prosince.
Zajímavé je, že se narození spasitele 25. prosince prvně připomíná až o 4. století později.
A paradoxně se sluší zeptat který rok? Nula? Možná. Většinou se uvádí rok 4. př. n. l., Ježíš se mohl ale narodit v Betlémě v odhadovaném intervalu 7–1 př. n. l. Několik indicií nám však napoví.
Když se pastýřům zjeví anděl, můžeme škrtnout vizi zimního zrození. Tou dobou už na izraelských pastvinách ovce nepotkáte. Proč se tedy slaví Vánoce v zimě? Křesťanské svátky mají za úkol překrýt pohanské slavnosti slunovratu.
Většina badatelů odhaduje narození spasitele na podzim, objevují se o teorie o jaře. Kdy konkrétně? Netušíme. Napovědět by mohla slavná betlémská hvězda. Už víme, že nešlo o kometu.
Německý matematik, astronom a teolog Johannes Kepler (1571–1630) upozorní pozoruhodně přesnými výpočty na trojnásobnou konjunkci Jupitera a Saturnu 29. května, 30. září a 5. prosince 7. př. n. l.
Zapomenout ale nesmíme ani na PSR B1913+16. Jde o pulsar objevený roku 1974 radioastronomy Josephem Taylorem (*1941) a Russellem Hulsem (*1950). Za jeho výzkum dostanou oba roku 1993 Nobelovu cenu. A je to právě on, který se mohl 23. února roku 4. př. n. l. stát betlémskou hvězdou.
A jak vypadal Ježíš coby dospělý muž?
Krásný mladý muž s tmavě blond vlasy padajícími přes ramena, zahalený do běloskvoucí či pastelové tógy. Tak známe Ježíše Krista z řady vyobrazení… a tak rozhodně nevypadal.
Pokud jde o módu, nosil zřejmě klasickou semitskou tuniku s pláštěm, který se dal přehodit přes hlavu. A jak Ježíš vypadal?
Jeho pravděpodobnou blízkou podobu na základě lebečních nálezů podobně starých jeruzalémských mužů a podobizny z 1. až 3. století nalezené v Iráku vyhotoví britský odborník na forenzní rekonstrukci obličeje Richard Neave (*1936).
Jak tedy vypadal Ježíš? Je to zřejmě tmavovlasý snědý muž s rozpláclým nosem a kulatým obličejem.