Domů     David Eastman: Cynický vrah, nebo oběť australské justice?
David Eastman: Cynický vrah, nebo oběť australské justice?
7.9.2017

Nechci obhájce! Budu se zastupovat sám! Soudce je idiot, když nechápe, že jsem nevinný. Nechci žádná odvolání!“ vykřikuje v soudní síni Australan David Eastman. Choval by se slušněji, kdyby tušil, že ho to bude stát 19 let života? 

Píše se rok 1995. Už dlouhých 85 dní terorizuje David Eastman z Canberry doslova celou soudní síň. Je obžalován z toho, že zastřelil policistu Colina Winchestera. Rozhodně se však nekaje. Uráží soudce a opakovaně propouští svůj tým právníků.

Zázračné dítě má mít skvělou budoucnost

David Eastman.
David Eastman.

Eastman je přitom zázračné dítě. Už v 16 letech ho přijmou na Univerzitu v Sydney. Jenže pozdější kariéru naruší jeho duševní problémy. K psychiatrovi začne chodit sám. Stěžuje si na smutek, osamělost a na to, že nevychází s lidmi.

Pracuje na ministerstvu financí. V roce 1977, ve svých 32 letech, je nucen zaměstnání opustit.

Vyhrožuje všem, včetně vlastní matky

Smrt policisty Winchestera vyšetřují přes 4 roky.
Smrt policisty Winchestera vyšetřují přes 4 roky.

Během následujících let si Eastman vybuduje pověst notorického potížisty a stěžovatele. Úřady řeší celkem 128 případů, kdy krajně nevhodným způsobem slovně nebo telefonicky obtěžuje své spoluobčany. Policie to šestkrát vyhodnotí jako nebezpečné vyhrožování.

Vedle toho má muž za sebou 11 obvinění pro napadení a jedno ublížení na těle. Třikrát se vrhne na strážce zákona, kteří mu přišli domluvit. Jeho vlastní matka žádá soud, aby pro něj vydal zákaz přiblížení, protože jí opakovaně vyhrožuje likvidací.

Smrt byla nevyhnutelná

Vyšetřování případu se neobešlo bez závažných přehmatů..
Vyšetřování případu se neobešlo bez závažných přehmatů..

Muži zákona spěchají 10. ledna 1989 na předměstí australského města Canberra. Bylo po deváté hodině večerní, když do čtvrti známé jako Deakin dorazil tehdy 56letý asistent komisaře Australské federální policie Colin Winchester.

Na cestě ke svému domu zaparkoval svůj policejní vůz. Vystoupil a zamířil k domovu. V příští chvíli mu někdo přitiskl k hlavě poloautomatickou pušku Ruger 10/22 s tlumičem a dvakrát vypálil. Strážce pořádku je na místě mrtev.

Po letech pátrání zbude na seznamu jen jedno jméno

Kriminalisté v návaznosti na vraždu svého kolegy vytvoří zvláštní vyšetřovací skupinu. Dlouhé roky bude probíhat pátrání a posléze sledování hlavního podezřelého. Je jím právě David Eastman.

Po čtyřech letech pátrání mají vyšetřovatelé i státní návladní zato, že mohou případ předat soudu. A zatčený muž jim cestu ke svému odsouzení pozoruhodným způsobem usnadní.

Chová se nejhůř, jak to jde

Jestli někde existuje seznam toho, co před soudem rozhodně nedělat, Eastman ho rozhodně nečetl. Žalobce si mne ruce, když sleduje chyby obžalovaného, pro kterého v roce 1995 u soudu v Canbeře požaduje doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Eastman opakovaně propustí tým svých obhájců. Muži v talárech už si z něj takřka dělají legraci, protože dříve, než se jim podaří nastudovat spis, už si zase hledá nové advokáty. Nepřetržitě narušuje jednání. Mluví, když není tázán. Uráží a ironizuje soudce.

Když už proti němu stojí celá soudní síň, rozhodne se zastupovat sám. Jeho závěrečná řeč připomíná spíše komedii. Po 85 dnech přichází ortel vinen v plném rozsahu obžaloby. Eastman má zbytek života strávit za katrem.

„Na odvolání vám kašlu, to není opravný prostředek, ale parodie! Vy odporní byrokrati!“ řve obžalovaný na odvolací soudce. Tím si definitivně podřeže větev.

Pokus o přerušení stíhání Eastmanovi nevyjde.
Pokus o přerušení stíhání Eastmanovi nevyjde.

Notorickým stěžovatelem na 19 let

Personál věznice pro Nový Jižní Wales terorizuje Eastman během následujících let nepřetržitým přílivem stížností. Výsledkem je řada přeložení mezi různými kriminály. Odsouzenec současně usiluje o obnovu řízení.

„Nebyl jsem na tom duševně tak, abych se mohl účinným způsobem hájit!“ tvrdí. Nakonec se mu v roce 2012 podaří získat pozornost soudu. Dva roky bude jeho případ studovat vyšetřovací komise pod vedením soudce Briana Rosse Martina.

V roce 2014 vydá svou zprávu. Podle ní Eastman skutečně neměl spravedlivý proces a předložené důkazy mají řadu defektů. „Jsem si takřka jistý, že to udělal, v případu však zůstává řada důvodných pochybností,“ konstatuje soudce.

Také proto komise doporučí, aby byl Eastman omilostněn. Stane se však něco jiného. Australský nejvyšší soud rozsudek zruší a nařídí nový proces. Muž zamíří na svobodu po 19 letech, strávených ve vězení.

Případ nekončí, ale pokračuje

Dlouhé 3 roky se Eastmanovým právníkům daří oddalovat datum nového soudního projednání případu.

Argumentují duševním a fyzickým stavem svého už 71letého mandanta, upozorňují na to, že po tolika letech od vraždy je takřka nemožné rekonstruovat skutečný průběh událostí.

Teprve na konci března 2017 stanoví Nejvyšší soud, že druhý proces v případu vraždy Colina Winchestera skutečně proběhne. Má trvat až do prosince roku 2017. Vyslechnuto bude 300 svědků. Nové soudní projednání vraždy podporuje také rodina zavražděného policisty. Podle nich je nejdůležitější, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost.

Foto: canberratimes.com.au, heraldsun.com.au
reklama
Související články
Svět zločinu
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších […]
Svět zločinu
Útočící galerista Brit Eric Hebborn
Když si britský chlapec Eric Hebborn v osmi letech hraje s ohněm a zapálí školu, většina lidí předpokládá, že zraje pro kriminál. Erikovi učitelé si ale všimnou, že výborně kreslí a maluje, a podporují ho v této činnosti. Malý grázlík to nakonec dotáhne až na Královskou akademii umění a poté se stane pomocníkem restaurátora obrazů George Aczela. Jako […]
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
reklama
věda a technika
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
Proč vymřel největší lidoop všech dob?
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Nejnovější studie přináší vysvětlení, proč k tomu došlo zrovna u něj, když jemu příbuzný druh přežil. […]
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
reklama
zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
21stoleti.cz
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od z
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
enigmaplus.cz
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
Putuje po celé Galileji. Kam vkročí, tam si o něm lidé povídají různé báchorky. Mnohdy Ježíše Krista povídačky o jeho činech dokonce předstihnou. Netrvá dlouho a během cesty se k němu chtějí přidat da
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas