Domů     Dandymu zlomila vaz láska k muži
Dandymu zlomila vaz láska k muži
19.5.2023

Neexistuje snad známější a tragičtější homosexuální vztah umělecké branže. Legendárního spisovatele Oscara Fingal O’Flahertie Wills Wilda (1854–1900) jeho láska nejdříve učiní neskonale šťastným, pak jej uvrhne do vězení a nakonec definitivně zlomí.

Wilde pochází z přední irské rodiny. Jeho otec je vyhlášený chirurg dublinského ORL oddělení, jeho matka je pod svým pseudonymem vyhlášená nacionální spisovatelka.

Svobodomyslný mladík je úspěšných absolventem Oxfordu a svými prvními verši záměrně provokuje prudérní smetánku viktoriánské Anglie. Žije naplno. „Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje,“ konstatuje literární i životní umělec.

V nažehleném obleku

Jeho dekadence je jen dotvářena stylem, který se v 19. století v Anglii rozmáhá a který proslaví právě Oscar Wilde – dandy. Velice dbá o svůj zevnějšek, kterým se snaží přiblížit aristokracii.

Elegán v dobře padnoucím obleku, s cylindrem na hlavě a s dobrým vystupováním dráždí tehdejší těžkopádnou společnost. „Zamilovat se do sebe – to je románek na celý život,“ říkává básník s oblibou.

Jeho nezávazný život nemá usměrnit, ale spíš finančně podpořit manželství, které v necelých 30 letech uzavírá s Constance Lloydovou (1859–1898).

A pro Oscara je to velmi výhodný obchod, díky věnu Constance je natolik zabezpečený, že se může naplno věnovat psaní divadelních her, próz, básní a esejí.

Manželství uzavřel s Constance Lloydovou. FOTO: Louis William Desanges / Creative Commons / volné dílo
Manželství uzavřel s Constance Lloydovou. FOTO: Louis William Desanges / Creative Commons / volné dílo

Báječný manžel, náruživý milenec

Manželství je ověnčeno narozením syna Cyrila (1885–1915) a o další rok později druhého chlapce, Vyvyana (1886–1967). A Oscar Wilde je milujícím, pozorný otcem a štěstí rodiny kvete.

Ambiciózní Constance dokonce vydává svou prvotinu, knihu babiččiných pohádek pro děti s názvem Byl jednou jeden. Směřuje tak k následování manželovy slavné spisovatelské dráhy.

On káže proti uniformitě, ona je velmi ambiciózní žena hlásající rovnoprávnost žen – kouří cigarety, navštěvuje kavárny bez svého manželka a nosí kalhoty. Není se co divit, když její muž hlásá:

„Příliš mnoho líčidel a příliš málo oblečení je u ženy vždy příznak zoufalství.“ Constance je dokonce vážným kandidátem na editora nového magazínu pro ženy Woman’s World, nakonec se jím ale stává její manžel.

Jednoznačně ideální parťačka bohémského umělce, která má hodně co mluvit do politických, módních a společenských témat, které Wilde zpracovává. Má to ovšem jeden háček. Oscar Wilde totiž navazuje homosexuální intimní vztah.

Jako celebrita se Wilde dočkal i karikatur, Tahle vyšla v časopisy Vanity Fair v dubnu 1884. FOTO: Carlo Pellegrini / Creative Commons / volné dílo
Jako celebrita se Wilde dočkal i karikatur, Tahle vyšla v časopisy Vanity Fair v dubnu 1884. FOTO: Carlo Pellegrini / Creative Commons / volné dílo

Spalující mimomanželský vztah

V 90. letech na konci 19. století poznává anglického básníka a překladatele, Alfreda „Bosie“ Douglase (1870–1945). Představuje mu jej jako svého bratrance jeden z Wildových následovatelů, Lionel Pigot Johnson (1867–1902).

Ten Oscara velmi obdivuje a na oslavu Wildova románu Obraz Doriana Graye dokonce sepisuje řadu latinských básní. A románem je nadšen i Alfred, který podle svých slov čte knihu hned devětkrát za sebou a touží Wilda osobně poznat.

Shodou okolností je nejmladší Douglas takovým blonďatým andílkem jako Wildův Dorian, jež splétá jejich cesty.

Ostatně román je jakousi nekorunovanou demonstrací za práva homosexuálů a Wilde se jeho publikováním stává ikonou boje za rovnoprávnost sexuálních menšin. Ale zpátky k osudovému setkání s Douglasem.

I on na Wilda dělá silný dojen a jejich první setkání končí Oscarovým předáním luxusní kopie románu mladému ambicióznímu poetovi.

Léčba rtutí

Manželství slavného autora se kvůli oboustrannému silnému vzplanutí dostává na druhou kolej. Oba milenci jsou spolu častěji po místních hotelech než doma. Alfred je nedospělý chlapec, který Wilda vášnivě miluje, ale stejně tak má rád hazardní hry.

Je drzý, extravagantní, má velkou spotřebu peněz a k tomu využívá jak Oscara, tak potažmo jeho manželku Constance. Ta kromě samoty přichází zkrátka i v intimní sféře, za což může jednak Wildův divoký a časově náročný umělecký život a jednak syfilida.

Údajně nakažený od prostitutky užívá spisovatel preparáty ze rtuti, které zpočátku nesou své ovoce. Později se ale infekce vrací a Wilde ukončuje milostné styky se svou manželkou nadobro. Hodlá se věnovat jen lásce s muži.

S tím ovšem postupně mizí i příležitosti k rodinnému životu. Oscar Wilde je sice milující manžel i otec, ale zároveň je velmi lehkomyslný a sobecký. Nikdo a nic není víc než jeho osobní potřeby.

Jako na houpačce

Vztah obou mužů je bouřlivý, neustále se rozcházejí a usmiřují. Douglas toho času edituje oxfordský magazín Duch lampy a má za úkol z francouzštiny přeložit Wildovu hru Salome.

Kromě toho, že je na poli tohoto jazyka neobratný, pokouší se tu skrytě podporovat otevřený přístup k homosexualitě. Kritika na sebe nenechává dlouho čekat a impulzivního Bosieho nenapadá nic jiného než svést vinu na autora originálu – Oscara Wilda. To je důvodem jedné z jejich největších rozmíšek.

Pro lásku k Bosiemu nevidí, neslyší

Jindy je záminka jiná, pečující Wilde se stará o onemocněvšího partnera, ale když sám uléhá na lůžko s teplotami, necítí stejnou podporu z jeho strany.

Nelze se mu divit, Alfred se v době jeho nemoci stěhuje do jiného hotelu a v den Oscarových kulatých 40. narozenin mu posílá zprávu o tom, že potřebuje peníze.

Ostatně tok financí je ve Wildově nejúspěšnějším autorském období pro Douglase prakticky bezhraniční. Vedle peněz ale vysychá i Wildovo postavení, pracovní inspirace a osobní spokojenost. Sám spisovatel později toto období komentuje slovy:

„I já jsem měl své iluze. Představoval jsem si, že život bude skvělá komedie a Ty že v ní budeš hrát jednu z jejích rozkošných postav…“

Ten, který zničil Oscara Wilda

Nejde jen o aférku, ale o dlouhodobý vztah, který vychází najevo o několik let později, v roce 1894. Světlo světa totiž spatří novela Zelený karafiát od Roberta Hichense (1864–1950).

Ta je otevřeně inspirovaná vztahem Douglase a Wilda, jež nosí v klopě svého kabátu právě zelený karafiát. Podle všeho jsou překvapení a pohoršení všichni – až na Constance. Ta už zná Alfreda několik let a jeho vztahy se svým manželem přehlíží.

Ten, komu to rozhodně není jedno a kdo hodlá jednat, je Douglasův otec. John Sholto Douglas (1844–1900), devátý markýz z Queensberry a zdatný politik, neváhá zaslat text Pro Oscara Wildea vystupujícího jako sodomita do Wildova klubu.

Ten jej žaluje za pomluvu a markýz je kvůli tomu dokonce zatčen. Traduje se, že když Douglas starší přichází na pletky mezi svým synem a Wildem, vyhrožuje synovi pozastavením finančních toků, dotování jeho nákladného života. Bossie mu údajně odpovídá:

„Jak legrační mužík jste…“ Jenže Douglas starší, zvyklý si zjednávat mezi lidmi pořádek bičíkem na koně, nehodlá výsměchu podlehnout.

Začátek konce

Jeho právníci líčí u soudu Oscara Wilda jako neřestníka, který do homosexuální spodiny zatáhl i o 16 let nevinného mladšího chlapce – Alfreda. Dokazovat to mají milostné dopisy dvojice.

Navíc obžaloba v záloze má několik svědků, mužských prostitutů, kteří jsou ochotní vypovědět o svém sexuálním poměru s Wildem. Ten tehdejší společnosti zkrátka za mák nevoní a je si toho vědom. „Každý úspěch, jehož dosáhneme, nám udělá nepřítele.

Chceme-li být oblíbeni, musíme být průměrní,“ usuzuje Wilde. Slavný autor musí nejen ze svého obvinění ustoupit, ale stává se plátcem celého úředního šimlu, který žalobou rozpoutal.

A nakonec se po čase ukazuje, že Oscar Wild není jediným hvězdným zářezem na pažbě Douglasovy rodiny.

Homosexuální rodina

Vztek Johna Sholto Douglase zřejmě pramení z toho, že homosexuální orientaci nemá jen Alfred, ale i jeho starší syn Francis Archibald Douglas (1867–1894).

Po jeho podezřelé smrti při lovecké nehodě totiž vyplouvá na povrch, že udržuje vztah s lordem Roseberym, tedy britským předsedou vlády Archibaldem Philipem Primrosem (1847–1929).

Údajně i proto je John Sholto Douglas nucený přenést pozornost na Oscara Wilda. Žaluje jej o ušlé výdaje a za krátkou dobu je Oscar Wilde v absolutní insolvenci. Navíc nad ním visí nové soudní líčení, které opět vystaví markýz z Queensberry.

Není těžké Wilda usvědčit ze sodomie, hrubých obscénností a homosexuálních aktů, soud rozhodne jednohlasně – spisovatel je odsouzen k dvouletému pracovnímu nasazení pod vězeňským dohledem.

Wilde a jeho životní láska Alfred Douglas FOTO: British Library / Creative Commons / volné dílo
Wilde a jeho životní láska Alfred Douglas FOTO: British Library / Creative Commons / volné dílo

Jiné jméno, jiný život

Jeho zdraví je zlomené. Jeho pověst je zničená. Jeho život už nemá pokračování. A jednoduché to není ani pro jeho manželku, která si i s dětmi mění jméno na Hollandová a stěhuje se do Švýcarska.

Umírá o tři roky později a až po dlouhých 65 letech je na jejím hrobě přibývá nápis „Manželka Oscara Wilda“.

Celé životní útrapy dopodrobna popisuje kniha Tragický a skandální život paní Wildové, která dává čtenáři nahlédnout do jejího soukromí prostřednictvím osobní korespondence.

Na samém konci osamocený

U svého jména nezůstává ani zoufalý Wilde a mění si jej na Sebastian Melmoth. Po odpracování trestu bloudí po Evropě a nakonec zůstává ve Francii. Trpí meningitidou a ze všeho nejvíc má asi zlomenou duši.

Umírá prachbídně ve francouzském hotelu d’Alsace. Po boku svých tehdejších přátel, ale ve skutečnosti úplně opuštěný a zlomený.

Oscar Wilde je pohřben v malém městě na jihu od Paříže, v Bagneux (později je pochován na proslulém pařížském hřbitově Père Lachaise). Celý pohřební ceremoniál hradí jeho životní láska, Alfred Douglas.

Foto: Napoleon Sarony / Creative Commons / volné dílo, British Library / Creative Commons / volné dílo, Louis William Desanges / Creative Commons / volné dílo, Carlo Pellegrini / Creative Commons / volné dílo
Související články
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního